Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zdravím,
ahoj, svoji konfiguraci ti neposlu, protoze si nemyslim, ze je to treba.
Na debianu je httpd.conf prazdny. Globalni konfigurace je v souboru apache2.conf, kde na poslednich radcich uvidis Include /etcapache2/sites-enabled/* a Include /etc/apache2/mods-enabled/*. V adresari sites-enabled jsou symlinky do na jednotlive konfiguraky v sites-available. S konfiguraci modulu je to udelane stejne. Predpokladam ze ti prave chybeji ty symlinky, ktere muzes vyrabet bud rucne, nebo pomoci programu a2ensite (pro vytvoreni) a a2dissite (pro zruseni). S moduly je to opet stejne, akorat programy se jmenuji a2enmod a a2dismod.
Ne, symlinky mi nechybí, jak jsem psal, třeba dvě různé domény mi fungujou, nefungujou mi pouze subdomény jedné domény.
ajo, ted na to koukam. Posles ten nefunkcni virtualhost? Ja to mam zhruba takhle
sitest-available/default
NameVirtualHost *:80 NameVirtualHost *:443 ServerAdmin xxx@example.cz <VirtualHost *:80> ServerName smrt.example.com DocumentRoot /var/www </VirtualHost> <VirtualHost *:443> ServerName hotsanic.smrt.example.com DocumentRoot /var/www/hotsanic # ssl veci + htpasswd </VirtualHost>jiny virtualhost:
<VirtualHost *:80> ServerName differentexample.org ServerAlias www.diferentexample.org DocumentRoot /var/www2/differentexample.org/web/ SuexecUserGroup webster webster <Directory /var/www2/differentexample.org/web/> AllowOverride All Options -Indexes +SymLinksIfOwnerMatch -MultiViews Order allow,deny Allow from all </Directory> CustomLog /var/www/neotronic.org/log/access.log combined </VirtualHost>
a domena 3.radu
<VirtualHost *:80> ServerName zlo.differententexample.org DocumentRoot /var/www2/zlo.differentexample/web/ SuexecUserGroup zlo zlo <Directory /var/www2/zlo.differentexample.org/web/> Options -Indexes +SymLinksIfOwnerMatch -MultiViews AllowOverride all Order allow,deny Allow from all </Directory> ScriptAlias /cgi-bin/ /var/www/zlo.differentexample.org/cgi-bin/ <Directory "/var/www2/zlo.differentexample.org/cgi-bin/"> AllowOverride None Options ExecCGI -MultiViews +SymLinksIfOwnerMatch Order allow,deny Allow from all </Directory> AddHandler php-fastcgi .php AddType application/x-httpd-php .php DirectoryIndex index.html index.php Action php-fastcgi /cgi-bin/php.fcgi CustomLog /var/www/zlo.differentexample/log/access.log combined </VirtualHost>
/etc/apache2/sites-available/default a symlink v sites-enabled 000-default - defaultní server:
NameVirtualHost *:80
<VirtualHost *:80>
ServerAdmin webmaster@domena.tld
ServerName domena.tld
DocumentRoot /var/www/domena.tld
ScriptAlias /cgi-bin/ /usr/lib/cgi-bin/
ErrorLog /var/log/apache2/error.log
# Possible values include: debug, info, notice, warn, error, crit,
# alert, emerg.
LogLevel warn
CustomLog /var/log/apache2/access.log combined
ServerSignature On
AddLanguage ca .ca
AddLanguage cs .cz .cs
AddLanguage da .dk
AddLanguage de .de
AddLanguage el .el
AddLanguage en .en
AddLanguage eo .eo
AddLanguage es .es
AddLanguage et .et
AddLanguage fr .fr
AddLanguage he .he
AddLanguage hr .hr
AddLanguage it .it
AddLanguage ja .ja
AddLanguage ko .ko
AddLanguage ltz .ltz
AddLanguage nl .nl
AddLanguage nn .nn
AddLanguage no .no
AddLanguage pl .po
AddLanguage pt .pt
AddLanguage pt-BR .pt-br
AddLanguage ru .ru
AddLanguage sv .sv
AddLanguage zh-CN .zh-cn
AddLanguage zh-TW .zh-tw
LanguagePriority
AddCharset us-ascii .ascii .us-ascii
AddCharset ISO-8859-1 .iso8859-1 .latin1
AddCharset ISO-8859-2 .iso8859-2 .latin2 .cen
AddCharset ISO-8859-3 .iso8859-1 .latin3
AddCharset ISO-8859-4 .iso8859-4 .latin4
AddCharset ISO-8859-5 .iso8859-5 .cyr .iso-ru
AddCharset ISO-8859-6 .iso8859-6 .arb .arabic
AddCharset ISO-8859-7 .iso8859-7 .grk .greek
AddCharset ISO-8859-8 .iso8859-8 .heb .hebrew
AddCharset ISO-8859-9 .iso8859-9 .latin5 .trk
AddCharset ISO-8859-10 .iso8859-10 .latin6
AddCharset ISO-8859-13 .iso8859-13
AddCharset ISO-8859-14 .iso8859-14 .latin8
AddCharset ISO-8859-15 .iso8859-15 .latin9
AddCharset ISO-8859-16 .iso8859-16 .latin10
AddCharset ISO-2022-JP .iso2022-jp .jis
AddCharset ISO-2022-KR .iso2022-kr .kis
AddCharset ISO-2022-CN .iso2022-cn .cis
AddCharset Big5 .Big5 .big5 .b5
AddCharset cn-Big5 .cn-big5
AddCharset WINDOWS 1251 .cp-1251 .win-1251
AddCharset CP866 .cp866
AddCharset KOI8 .koi8
AddCharset KOI8-E .koi8-e
AddCharset KOI8-r .koi8-r .koi8-ru
AddCharset KOI8-U .koi8-u
AddCharset KOI8-ru .koi8-uk .ua
</VirtualHost>
/etc/apache2/sites-available/neco.domena.tld a symlink v sites-enabled neco.domena.tld - je subdoména která mi nefunguje:
<VirtualHost *:80>
DocumentRoot "/var/www/neco"
ServerName neco.domena.tld
<Directory "/var/www/neco">
allow from all
Options +Indexes
</Directory>
</VirtualHost>
Když tak na to koukám, tak bych to měl mít dobře, napadá mě snad, že mi chbí nějaký modul, jinak nevím.
Funguje pouze doména druhého řádu tedy domain.tld. Když ale zadám neco.domain.tld, tak to vypadá, jako by tam vůbec žádný server neběžel, nehodí ani třeba chybu 404. DNS záname neco.domain.tld samozřejmě mám a je v pořádku. koukám teď na dokumentaci Apache, ale moc moudrý z toho nejsem, moc toho o subdoménách tady není. Nevím, třeba potřebuju modul rewrite nebo tak něco.
Takze prohlizec se tvari jako by nacital a nikdy nic nenacte? Kdyz se podivas do netstatu (-nalp), navaze se spojeni? V jakem je stavu? Nebo rovnou hodi connection refused?
V dokumentaci apache primo o domenach vyssiho radu nic moc nebude, protoze se to dela stejne jako u jakychkoliv jinych domen (ja osobne pouzivam na vyvoj domeny prvniho radu a rozdil v konfiguraci neni). Proste se nadefinuje vhost, a podle ServerName (pripadne ServerAlias) apache pozna do ktereho virtualhostu to spadne.
Spojení to nenaváže, ani log Apache nic neříká. Už ze zoufalství zkouším i modul vhost-alias, ale to taky nejde.
Jestli nenavaze spojeni, pak to asi nebude v konfiguraci apache, protoze k ni se to nedostane. To by opravdu ukazovalo na chybu v dns... Neni na ceste mezi tebou a tim serverem nejaka proxy, nebo neco co by mohlo ty pakety zahazovat? Zkus si pustit na tom stroji misto apache netcat v listen modu na osmdesatym portu (doporucuji parametr -v). Uvidis, jestli se to vubec k apachovi dostane.
Jinak vhost_alias je fajn pokud nepotrebujes pro kazdou domenu vyssiho radu jinou konfiguraci a nechces to cpat do htaccessu.
<VirtualHost *:80> ServerName subdomain.domena.tld ServerAlias *.domena.tld VirtualDocumentRoot /home/www/domena.tld/%1 </VirtualHost>
Proxy určitě ne, je za NATem, ale port 80 i 443 jsou forwardované na vnitřní adresu serveru, to by jinak nešla ani doména samotná bez subdomény. No a co se DNS týče, tak nslookup je v pohodě:
nslookup neco.domain.tld
Server: 127.0.0.1
Address: 127.0.0.1#53
neco.domain.tld canonical name = domain.tld.
Name: domain.tld
Address: aa.bb.cc.ddd
Název domény a IP adresa sedí.
A ten netcat při vypnutém Apachovi:
domain.tld [aa.bb.cc.ddd] 80 (www) : Connection refused
Jo i s -v
A teď se mi nerozběhne zase Apache, píše:
Starting web server (apache2)...(98)Address already in use: make_sock: could not bind to address [::]:80 (98)Address already in use: make_sock: could not bind to address 0.0.0.0:80 no listening sockets available, shutting down Unable to open logs failed!
TAk teď ale nevím, jestli má Apache nějaký socket v adresáři /var/run/apache2 totiž nic nemám
Tohle jsem vyřešil, musel jsem zabít proces netcat a už zas jede.
apache2ctl -t Syntax OK
Faktem je, že se ta subdoména k apachovi vůbec nedostane, v logu o ní není ani zmínky, jak jsem ale psal, třeba úplně jiná doména funguje jak má, jak přez můj DNS server, tak i přez doménu, která má zónové záznamy na jiném DNS serveru. TA subodéma, která mi nejde, je CNAME záznam na doménu. Mám nastaveno nejříve bind a potom /etc/hosts. Server je za NATem, ale jak port 80, tak 443 TCP jsou směrovány z veřejné IP na vnitřní adresu serveru. rndc checkzone zona nenajde žádnou chybu, stejně tak jako kontrola konfigurace v Apache. Já už nevím, asi je těch CNAME záznamů snad moc nebo mě nic normálního nenapdá a je mi to záhadou. Připadám si trochu jak blb. :D
traceroute domena.tld
a traceroute neco.domena.tld
.
traceroute domena.tld
traceroute to domena.tld (aa.bb.cc.ddd), 30 hops max, 40 byte packets
1 ns1.domena.tld (aa.bb.cc.ddd) 0.460 ms 0.315 ms 0.226 ms
traceroute neco.domena.tld
traceroute to domena.tld (aa.bb.cc.ddd), 30 hops max, 40 byte packets
1 jinadomena.tld (aa.bb.cc.ddd) 0.478 ms 0.304 ms 0.226 ms
IP adresy jsou správně a doména je ta moje, jen nechápu, proč je u toho neco.domena.tld ta jinadomena.tld, tu sice v NS mám, ale je mi to podezřelé.
Tak já tu určitě netvrdím, že je chyba u tvůrců Apache, nepopírám, že můžu mít něco špatně, proto jsem sem taky hodil ty konfiguráky. Vím, co kterou direktivou konfiguruju, ale někde je prostě chyba a sám nevím kde. Je jedno jestli to nacpu celé do httpd nebo je to jako include souborů s virtualhosty. To co mi tu doporučujete jsem udělal, proto je taky můj dotaz pojmenovaný struktura konfiguráků v Debianu, protože sem si to zase chtěl po neúspěchu vrátit zpět.
To co mi tu píšete, sem udělal, proto se taky můj dotaz jmenuje tak jak se jmenuje, po neúspěchu jsem si to zase chtěl hodit, tak jak to je v Debianu. Nepopírám, že může být chyba mezi klávesnicí a židlí, proto tu jsou taky ty konfiguráky a proto taky neposílám nějaký bugreport, protože to prostě fungovat má, mě to ale z nějakého mě zatím neznámého důvodu nejde, tak se ptám. A překvapivě vím, co v těch direktivách konfiguruju.
Tiskni
Sdílej: