Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
2) Fluxbox: zobrazování plochy jsem si nastavil přes kombinaci Win-d, jenže když chci zase vše zobrazit, co bylo předtím, tak už nemůžu použít znova Win-d (nebo jo?), musím jinou kombinaci. Vyřešil to někdo? A jak vrátit přesně to, co bylo minimalizováno a ne všechny okna?Ja mám v
.fluxbox/keys
Mod4 d :ToggleCmd {ShowDesktop} {DeIconify all originquiet}
3) Fluxbox + Openbox: taky průhlednost. Jak udělám okno průhledné - ale jen jeho pozadí? Jde mi teda hlavně o terminál (pokud možno xterm, popř. aterm nebo eterm). Text bych chtěl mít kontrastní, ale pozadí lehce průhledné. V OB jsem to teda nerozchodil vůbec, ale ve FB jsou průhledná jen okna, která nemají zrovna focus, a nebo i aktivní okno, když mu přes myšítko nastavím průhlednost, ale pak je průhledné "kompletně", čili i text (viz. problém číslo 2).Toto je myslím záležitosť emulátoru terminálu. Už to je nejaký čas, čo som sa s tým hral, takže snáď nekecám.
ln -s vim emacs
Potvrzuji Terminál. Xterm průhlednost neumí, jiné *termy, rvxt a pod. nepodporují diakritiku (pro psaní češkého textu ve vimu tedy nepoužitelné). Terminál pro Xfce má spoustu možností nastavení (muze vypada jako pruhledny xterm), ale pořád je nesrovnatelně menší a rychleší než obludy jako gnome terminal, nebo Konzole (KDE).
*box nuti uzivatele vic do administrace systemujo, to je možná pravda. btw řekl bych, že Fluxbox i Openbox by mělo jít použít jako správce oken pro KDE i GNOME.
Tiskni
Sdílej: