Byla představena nová verze modelu Claude Opus 4.6 od společnosti Anthropic. Jako demonstraci možností Anthropic využil 16 agentů Claude Opus 4.6 k vytvoření kompilátoru jazyka C, napsaného v programovacím jazyce Rust. Claude pracoval téměř autonomně, projekt trval zhruba dva týdny a náklady činily přibližně 20 000 dolarů. Výsledkem je fungující kompilátor o 100 000 řádcích kódu, jehož zdrojový kód je volně dostupný na GitHubu pod licencí Creative Commons.
Kultovní britský seriál The IT Crowd (Ajťáci) oslavil dvacáté výročí svého prvního vysílání. Sitcom o dvou sociálně nemotorných pracovnících a jejich nadřízené zaujal diváky svým humorem a ikonickými hláškami. Seriál, který debutoval v roce 2006, si i po dvou dekádách udržuje silnou fanouškovskou základnu a pravidelně se objevuje v seznamech nejlepších komedií své doby. Nedávné zatčení autora seriálu Grahama Linehana za hatecrime však vyvolává otázku, jestli by tento sitcom v současné Velké Británii vůbec vznikl.
Společnost JetBrains oznámila, že počínaje verzí 2026.1 budou IDE založená na IntelliJ ve výchozím nastavení používat Wayland.
Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska podala žádost o vypuštění jednoho milionu satelitů na oběžnou dráhu kolem Země, odkud by pomohly zajistit provoz umělé inteligence (AI) a zároveň šetřily pozemské zdroje. Zatím se ale neví, kdy by se tak mělo stát. V žádosti Federální komisi pro spoje (FCC) se píše, že orbitální datová centra jsou nejúspornějším a energeticky nejúčinnějším způsobem, jak uspokojit rostoucí poptávku po
… více »Byla vydána nová verze 2.53.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 70 vývojářů, z toho 21 nových. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 216. sraz, který proběhne v pátek 20. února od 18:00 v Red Hat Labu (místnost Q304) na Fakultě informačních technologií VUT v Brně na ulici Božetěchova 1/2. Tématem srazu bude komunitní komunikační síť MeshCore. Jindřich Skácel představí, co je to MeshCore, předvede nejrůznější klientské zařízení a ukáže, jak v praxi vypadá nasazení vlastního repeateru.
Byla vydána nová major verze 9.0 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny klesla pod 70 000 dolarů (1,44 milionu korun).
Valve z důvodu nedostatku pamětí a úložišť přehodnocuje plán na vydání zařízení Steam Controller, Steam Machine a Steam Frame: „Cílem tedy stále zůstává vydat všechna tři nová zařízení v první polovině letošního roku, ale přesná data a ceny jsou dvě věci, na kterých usilovně pracujeme a jsme si dobře vědomi toho, jak rychle se v tomto ohledu může vše změnit. Takže ač dnes žádné zveřejnitelné údaje nemáme, hned jak plány finalizujeme, budeme Vás informovat.“
Do 20. února lze hlasovat pro wallpapery pro Ubuntu 26.04 s kódovým názvem Resolute Raccoon.
nainstaluji, pacman -S xorg, vytvori uz xorg.conf, nebo jeste ne a vytvori se az po konfiguraci?
nevytvori, dnes om instaloval a nevytvoril,ak mas nvidiu tak myslim ze instalacii nvidia baliku sa vytvori (pousti sa nvidia-xconfig ) xorg.conf. Dnes som instaloval Arch na notebook s Ati Radeon HD 3200 a X nabehol aj bez konfiguraku, nastavil spravne rozlisenie. a pouzil aj spravny driver . Akurat musi bez HAL pred spustenim X, inak nepojde klavesnica.
te vete bez hal pred spustenim X nerozumim.
Mam radeon 9200- nejaky xorg jsem vygeneroval a nejake zobrazeni spusti. Nevim jak by to melo vypadat-co a jak by mel zobrazit pro kontrolu ze je OK. Ovsem nemam vubec zadny vstup. Kdyz ho spustim, tak je jedina zachrana je tvrdy restart. spoustim ho startx.
ospravedlnujem sa za preklep, malo tam byt ze hal musi byt spusteny este pred sputenim X, kedze novy X server pouziva HAL na zistovanie input zariadeni.
jsem laik, takze prosim detailne.
To znamena ze pred startx musim musim spustit HAL. a jestli ho nebude znat, tak musim pacman -S HAL
A jak to bude fungovat bezne v praxi az budu mit desctop?
najprv potrebujete hal takze ako root spustite :
pacman -S hal
otvorte si v textovom editore (vi, alebo nano), subor /etc/rc.conf pohladajte riadok ktory vyzera takto alebo podobne
DAEMONS=(syslog-ng network netfs crond )
dopiste do zatvorky hal a subor ulozte. To zabezpeci ze sa hal bude spustat po starte. Nasledne ako root spustite prikaz sh /etc/rc.d/hal start, Po sputeni prikazu startx by sa mal spustit X a mala by vam fungovat aj klavesnica.
bezva. funguje vse.
ted uz vim jak zadat, kteri deamoni se maji startovat, ale kam zadat, aby se startovalo samo xfce a jeste dalsi programy. Jo a jeste musim najit neco na prihlasovani.
v subore /etc/inittab zakomentovat riadok kde je
id:3:initdefault:
dajte pred neho znak #, odkomentovat riadok kde je
id:5:initdefault
dalej potrebujete odkomentovat riadok s :
#x:5:respawn:/usr/sbin/gdm -nodaemon
ak nemate gdm nainstalovane, spustite ako root pacman -S gdm. Po restarte by vas mal privitat graficky login.
fajn dekuji
Tiskni
Sdílej: