Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Zdravim, mam nasledujici problem: UPS - APC Smart-UPS 700 pripojena k pocitaci, pri spusteni "apctest" se vsechno chova jak ma, komunikace s UPS probehne, je mozne nacist udaje z UPS, probehne kalibrace baterie. Ale spustit demona "apcupsd" neni mozne - po spusteni /etc/init.d/apcusd start to "neco dela", ale za chvilku se v logu objevi:
Mon Jan 12 21:49:59 CET 2009 apcupsd FATAL ERROR in smartsetup.c at line 171
PANIC! Cannot communicate with UPS via serial port.
Please make sure the port specified on the DEVICE directive is correct,
and that your cable specification on the UPSCABLE directive is correct.
Mon Jan 12 21:49:59 CET 2009 apcupsd error shutdown completed
Ma nekdo nejaky napad? Vzhledem k tomu ze apctest normalne probehne, tak prece konfigurak by mel byt v poradku, ne? Predem dik za radu. Pro informaci, je to pomerne stara instalace, Aurox9 (defacto RH9), apc je ve verzi 3.14 z nejakeho rpm, jadro distribucni 2.4.20.
konfigurák asi v pořádku bude, něco ale používá ten sériový port a blokuje ho - najděte to, zabijte to a apcupsd bude zase fungovat 
Hm, to muzu zkusit, ale priznam se, ze nevim co by tam mohlo bezet. Najde se nejaka dobra duse, ktera poradi jak nejit "neco" co by mohlo obsadit - blokovat seriovy port?
Navic, kdyby neco obsadilo seriovy port, pak by asi nebezel ani apctest, ne? Nebo tomu to "nevadi"?
Heureka! Diky za nakopnuti spravnym smerem ... opravdu byl problem v obsazenem portu ... bezelo tam "gpm" (kdo nevi, obsluha mysi pro textove (kosolove) aplikace), kdyz sem ho vypnul, tak se apcupsd rozjelo a nespadlo ... skvele, diky moc, problem vyresen 
Tiskni
Sdílej: