Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Máme nápad:
Předně si nastavit správně xorg.conf.
Taky když to nefunguje říci jak jsi to spouštěl atd zda naběhne nějaký grafický manažer.
A když to nenaběhne tak taky vypsat chyby co to píše a různé logy s kterých se dá poznat co nefunguje.
A za další nezakládat pro stejný problém další vlákno.
grep 'Using config file' /var/log/Xorg.0.log
po tom, ako startx
pustí root a po tom, ako to spustí iný užívateľ?
man xorg.conf:
When the Xorg server is started by the "root" user, the config file search locations are as follows: <cmdline> /etc/X11/<cmdline> /usr/etc/X11/<cmdline> $XORGCONFIG /etc/X11/$XORGCONFIG /usr/etc/X11/$XORGCONFIG $HOME/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf-4 /etc/X11/xorg.conf /etc/xorg.conf /usr/etc/X11/xorg.conf.<hostname> /usr/etc/X11/xorg.conf-4 /usr/etc/X11/xorg.conf /usr/lib/X11/xorg.conf.<hostname> /usr/lib/X11/xorg.conf-4 /usr/lib/X11/xorg.conf
"Modra obrazovka" je v tomhle pripade ekvivalent nefungujiciho pocitace.Modrá obrazovka vo svete Windows je stav kedy OS prepne do textového režimu, urobí na obrazovku výpis a skončí inštrukciou "halt" - to znamená, že processor ďalej nespracováva žiadne inštrukcie a je možné ho len odpojiť od napájania. Ak je možné hýbať myšacím kurzorom, zapnúť Num Lock, ping-núť ten stroj po sieti, prepnúť na inú konzolu, ... tak to nie je "nefungujúci počítač". Window manager pre prostredie KDE je kwin, pre prostredie GNOME je to spravidla Sawfish. Okrem toho je na výber fvwm, XFce, blackbox, fluxbox, a mnoho ďalších (nechce sa niekomu napísať entry do Slovníka?). Window manager sa stará o chovanie okien (minimalizovanie, kreslenie rámikov, posun okna, ...). Keď nie je window manager a nemáš žiadne okno, tak vidíš len pozadie. Ake je modré, máš "modrú obrazovku" - doslova. Prostredie je spravidla window manager + niečo ako taskbar vo windows (menu, ikonky, spustené programy, applety) + plocha v pozadí s ikonami a kontextové menu + ďalšie drobnosti. Konqueror je filemanager skrížený s web browserom. Dolphin je file manager. Neber to osobne, ale uznaj, že je ťažké radiť človeku, ktorý (nemá alebo) má inú terminológiu.
Tiskni
Sdílej: