Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Máme nápad:
Předně si nastavit správně xorg.conf.
Taky když to nefunguje říci jak jsi to spouštěl atd zda naběhne nějaký grafický manažer.
A když to nenaběhne tak taky vypsat chyby co to píše a různé logy s kterých se dá poznat co nefunguje.
A za další nezakládat pro stejný problém další vlákno.
grep 'Using config file' /var/log/Xorg.0.log
po tom, ako startx
pustí root a po tom, ako to spustí iný užívateľ?
man xorg.conf:
When the Xorg server is started by the "root" user, the config file search locations are as follows: <cmdline> /etc/X11/<cmdline> /usr/etc/X11/<cmdline> $XORGCONFIG /etc/X11/$XORGCONFIG /usr/etc/X11/$XORGCONFIG $HOME/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf-4 /etc/X11/xorg.conf /etc/xorg.conf /usr/etc/X11/xorg.conf.<hostname> /usr/etc/X11/xorg.conf-4 /usr/etc/X11/xorg.conf /usr/lib/X11/xorg.conf.<hostname> /usr/lib/X11/xorg.conf-4 /usr/lib/X11/xorg.conf
"Modra obrazovka" je v tomhle pripade ekvivalent nefungujiciho pocitace.Modrá obrazovka vo svete Windows je stav kedy OS prepne do textového režimu, urobí na obrazovku výpis a skončí inštrukciou "halt" - to znamená, že processor ďalej nespracováva žiadne inštrukcie a je možné ho len odpojiť od napájania. Ak je možné hýbať myšacím kurzorom, zapnúť Num Lock, ping-núť ten stroj po sieti, prepnúť na inú konzolu, ... tak to nie je "nefungujúci počítač". Window manager pre prostredie KDE je kwin, pre prostredie GNOME je to spravidla Sawfish. Okrem toho je na výber fvwm, XFce, blackbox, fluxbox, a mnoho ďalších (nechce sa niekomu napísať entry do Slovníka?). Window manager sa stará o chovanie okien (minimalizovanie, kreslenie rámikov, posun okna, ...). Keď nie je window manager a nemáš žiadne okno, tak vidíš len pozadie. Ake je modré, máš "modrú obrazovku" - doslova. Prostredie je spravidla window manager + niečo ako taskbar vo windows (menu, ikonky, spustené programy, applety) + plocha v pozadí s ikonami a kontextové menu + ďalšie drobnosti. Konqueror je filemanager skrížený s web browserom. Dolphin je file manager. Neber to osobne, ale uznaj, že je ťažké radiť človeku, ktorý (nemá alebo) má inú terminológiu.
Tiskni
Sdílej: