Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj, pri instalaci jsem si udelal raid1 a LVM. Samostatna oblast /boot ma 250MB (ext2) a v LVM je /root 8GB (ext3), swap 3GB a zbytek /home (ext3) pres 300GB ... LVM i /boot mam v raidu. Je to rozumne rozdeleni, nebo bych mel jeste neco zmenit? Jde mi o to, abych to kdyztak predelal, nez tam budu neco nastavovat.. Debian Lenny
To jsem rad, diky. Myslel jsem, jestli nebude treba vyhodnejsi mit zvlast /usr /var atd, jak to nabizi Debiani instalator.
/home
(nebo na začátku vytvoříš malé, to je celkem jedno) a pak si to může kdykoliv přerozdělit. Pravda, takové /usr
půjde přesunout asi jen pomocí liveCD, ale není to nijak složité. Ještě je také možnost vytvořit logické oddíly třeba jen pro některé podadresáře - takhle mám např. /var/lib/mysql
na vlastním logickém oddílu a zbytek /var
je součástí root oddílu. LVM ti umožňuje si s tím libovolně hrát.
Napsal jsem tam /root a tim jsem myslel /
[babjak][/opt][09:47:02] du -sh TeXLive/ 2.5G TeXLive/Po mnohych skusenostiach, ze volne miesto sa v najnevhodnejsej chvili nachadza na vsetkych ostatnych particiach okrem tej jednej, kde je prave potrebne, delim disk na svojom desktope (notebook) takto:
[babjak][/opt][09:50:18] df -h Filesystem Size Used Avail Capacity Mounted on /dev/ad0s1a 71G 9.6G 56G 15% / devfs 1.0K 1.0K 0B 100% /dev [babjak][/opt][09:50:55] top -b | grep Swap Swap: 1024M Total, 68K Used, 1024M FreeT.j. Swap + jedna particia. Teda pokial nie je fakt vazny dovod urobit to inak, t.j. skutocne to rozdelit.
Po mnohych skusenostiach, ze volne miesto sa v najnevhodnejsej chvili nachadza na vsetkych ostatnych particiach okrem tej jednej
To je pravda, jenže LVM mu umožní to kdykoliv zvětšit. Proto bych to na začátku moc nehrotil a dorozdělil až časem (až se ukáží skutečné potřeby místa).
Tiskni
Sdílej: