Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Zdravim, mam Gentoo všude, kam se podívam, tedy na 3 strojích, na čtvrtém jsem dočasně měl Mandrivu, než tam Gentoo umístim - moc jsem zkoušel a na první pokud to neprošlo
V nouzi si nedokážu představit, kam bych přešel , omezenost rpm distribucí ve smyslu absence USE flagů mne skoro děsí.
Gentoo je dobrá volba, pokud nezjistíte, že stabilní portage není zas tak stabilní a musíte kvůli tomu udělat downgrade. Navíc, balík nabízí podporu USE flagu např. "vpopmail". Chcete balík s tímto flagem přeložit a ejhle, přeložení již není možné z důvodu, že daný balík již tento flag nepodoruje. No není to na palici ? Navíc, starší verze v portech pro jistotu není vůbec.
Prostě mám ten pocit, že Gentoo už dávno není to, co to bývalo.
Nasadit ho na server bych se dnes už docela bál.
Nasazení na desktop je ale čistě volbou uživatele.
Nic méně, spousta věcí v portech je dnes "zastaralá" a pokud v portech najdu verzi novější, tak si ji z pravidla musím odmaskovat - např. VMware Server 1.0.8 nebo horde-webmail. O grafických ovladačích raději mluvit nebudu.
Pravda je ta, že všude na desktopech mám Windows, ale Gentoo bych si už na server asi nepustil. Minimálně né na server, na kterém mi záleží a u kterého potřebuji včas reagovat na aktualizace (ssl, kernel, ssh). Dalším faktem je to, že Gentoo takřka nikdo nepodporuje, což u RHEL based distribucí je podpora naprosto všeho - Oracle, VMware, atd...
Je to pouze můj názor, tak bych se někoho nerad dotknul a je i možné, že se pletu.
Nic méně, z pohledu Linuxu bych na desktop asi opravdu použil to Ubuntu.
…balík nabízí podporu USE flagu např. "vpopmail". Chcete balík s tímto flagem přeložit a ejhle, přeložení již není možné z důvodu, že daný balík již tento flag nepodoruje. No není to na palici?Nahlásils to do Bugzilly?
Ne, nenahlásil - nemám na to čas
.......ja vím, špatný přístup.
Na tvoju otazku si musis odpovedat sam.Najlepsie riesenie je vyskusat si Gentoo sam a sam aj vyvodit dosledky.Ja by som ti oporucil kombinaciu Debian a FreeBSD :)
Gentoo je Gentoo a tazko sa k nemu vyjadrovat.V davnych priekopnickych dobach ked sme kompilovali od stage 1 a radovali sa z kazdeho % vykonu su nenavratne prec.Tak ako su nenavratne prec 8 bity.
Odporucanie Debian Lenny.
Gentoo by som uz neodporucal, predsa len nie je to, co byvalo. Ale to neznamena, ze napriklad archlinux, ktory je na gentoo "zalozeny" nie je na zahodenie. Preto by som odporucal prave archlinux.
Případně, napadá vás ještě nějaká jiná (lepší?) volba s dostatečnou uživatelskou základnou? Preferuji RPM distra a spíše nestabiltu před zastaralostí (tím nemyslím KDE 4Zkusil jste mandrivu? Ta na ten popis sedí.).
přístup "uživatel tomu nerozumí"Pokud chcete kompilovat, atd, tak myslím že se všechny distra v tomto ohledu chovají stejně. Stačí spustit shell, nainstalovat devel balíčky a jede se.
Před cca třemi roky jsem s ním byl velmi spokojený a na SUSE přešel hlavně kvůli snazší konfiguraci (teď už to není problém).Já se zatím vždycky vrátil ke Gentoo (pokusy: Mandriva, Arch, OpenSUSE, Ubuntu). Nic nemělo extra přednosti a všude se objevil nějaký ten specifický problém. Co jsem potřeboval, to jsem v Gentoo vyřešil. Ještě používám Debian Lenny, na starším počítači, ten tam bude až do smrti HW.
NetworkManager. Ten mi přinesl snadnou správu sítě, která byla na Gentoo docela problém.Používám (K)NetworkManager. Ještě jsem k tomu něco instaloval (ifplugd tuším a ještě něco?)... od té doby, co jsou ovladače pro wifi v jádře všechno běží a připojuje se k sítím jedna radost, kontrolky svítí a blikají (Thinkpad T60). Ano, je to pravda, na začátku jsem si to musel trošku poladit, ale od té doby jsem už zapomněl, že něco takového existuje - nemám s tím totiž žádné problémy. V jiných distribucích jsem zažil taky různé mouchy, ale cesta k jejich řešení byla nakonec vždy obtížnější než v Gentoo (často velmi těžko k dohledání, za všechny bych zmínil podivné náhodné zamrzání při bootování u OpenSUSE). Takže jsem se vrátil a zatím nejsem tak nespokojený, naopak řeším toho čím dál tím míň, skoro nic. Jenomže univerzální rada neexistuje, to je jak poradit, jaký koupit auto. Nakonec vám to musí osobně sednout a v tom vám nikdo neporadí
Gentoo je super. Zajimalo jak rychle se da zkompilovat treba openoffice na nejlepsich procesorech. Az bude cas kompilace zanedbatelny pak budou binarky zbytecne. I kdyz tezko rict jestli nekdy ten cas bude zanedbatelny kdyz slozitost projektu roste take...
Jj to vim napriklad pouziti ccache.. jde spis o to ze tu dobu kompilace povazuji za nejvetsi slabinu gentoo. Nerikam ze to vadi zrovna me (i kdyz obcas ano i to wine trva neco kolem 45 min na prumernem procaku a to je celkem dlouho kdyz chcete co nejdriv neco zaburit :]) ale asi to vadi ostatnim. Jinak je pro me gentoo ve vsech ohledech >= nez ostatni distra co jsem zkousel
Tiskni
Sdílej: