Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Zdravim, mam Gentoo všude, kam se podívam, tedy na 3 strojích, na čtvrtém jsem dočasně měl Mandrivu, než tam Gentoo umístim - moc jsem zkoušel a na první pokud to neprošlo
V nouzi si nedokážu představit, kam bych přešel , omezenost rpm distribucí ve smyslu absence USE flagů mne skoro děsí.
Gentoo je dobrá volba, pokud nezjistíte, že stabilní portage není zas tak stabilní a musíte kvůli tomu udělat downgrade. Navíc, balík nabízí podporu USE flagu např. "vpopmail". Chcete balík s tímto flagem přeložit a ejhle, přeložení již není možné z důvodu, že daný balík již tento flag nepodoruje. No není to na palici ? Navíc, starší verze v portech pro jistotu není vůbec.
Prostě mám ten pocit, že Gentoo už dávno není to, co to bývalo.
Nasadit ho na server bych se dnes už docela bál.
Nasazení na desktop je ale čistě volbou uživatele.
Nic méně, spousta věcí v portech je dnes "zastaralá" a pokud v portech najdu verzi novější, tak si ji z pravidla musím odmaskovat - např. VMware Server 1.0.8 nebo horde-webmail. O grafických ovladačích raději mluvit nebudu.
Pravda je ta, že všude na desktopech mám Windows, ale Gentoo bych si už na server asi nepustil. Minimálně né na server, na kterém mi záleží a u kterého potřebuji včas reagovat na aktualizace (ssl, kernel, ssh). Dalším faktem je to, že Gentoo takřka nikdo nepodporuje, což u RHEL based distribucí je podpora naprosto všeho - Oracle, VMware, atd...
Je to pouze můj názor, tak bych se někoho nerad dotknul a je i možné, že se pletu.
Nic méně, z pohledu Linuxu bych na desktop asi opravdu použil to Ubuntu.
…balík nabízí podporu USE flagu např. "vpopmail". Chcete balík s tímto flagem přeložit a ejhle, přeložení již není možné z důvodu, že daný balík již tento flag nepodoruje. No není to na palici?Nahlásils to do Bugzilly?
Ne, nenahlásil - nemám na to čas
.......ja vím, špatný přístup.
Na tvoju otazku si musis odpovedat sam.Najlepsie riesenie je vyskusat si Gentoo sam a sam aj vyvodit dosledky.Ja by som ti oporucil kombinaciu Debian a FreeBSD :)
Gentoo je Gentoo a tazko sa k nemu vyjadrovat.V davnych priekopnickych dobach ked sme kompilovali od stage 1 a radovali sa z kazdeho % vykonu su nenavratne prec.Tak ako su nenavratne prec 8 bity.
Odporucanie Debian Lenny.
Gentoo by som uz neodporucal, predsa len nie je to, co byvalo. Ale to neznamena, ze napriklad archlinux, ktory je na gentoo "zalozeny" nie je na zahodenie. Preto by som odporucal prave archlinux.
Případně, napadá vás ještě nějaká jiná (lepší?) volba s dostatečnou uživatelskou základnou? Preferuji RPM distra a spíše nestabiltu před zastaralostí (tím nemyslím KDE 4Zkusil jste mandrivu? Ta na ten popis sedí.).
přístup "uživatel tomu nerozumí"Pokud chcete kompilovat, atd, tak myslím že se všechny distra v tomto ohledu chovají stejně. Stačí spustit shell, nainstalovat devel balíčky a jede se.
Před cca třemi roky jsem s ním byl velmi spokojený a na SUSE přešel hlavně kvůli snazší konfiguraci (teď už to není problém).Já se zatím vždycky vrátil ke Gentoo (pokusy: Mandriva, Arch, OpenSUSE, Ubuntu). Nic nemělo extra přednosti a všude se objevil nějaký ten specifický problém. Co jsem potřeboval, to jsem v Gentoo vyřešil. Ještě používám Debian Lenny, na starším počítači, ten tam bude až do smrti HW.
NetworkManager. Ten mi přinesl snadnou správu sítě, která byla na Gentoo docela problém.Používám (K)NetworkManager. Ještě jsem k tomu něco instaloval (ifplugd tuším a ještě něco?)... od té doby, co jsou ovladače pro wifi v jádře všechno běží a připojuje se k sítím jedna radost, kontrolky svítí a blikají (Thinkpad T60). Ano, je to pravda, na začátku jsem si to musel trošku poladit, ale od té doby jsem už zapomněl, že něco takového existuje - nemám s tím totiž žádné problémy. V jiných distribucích jsem zažil taky různé mouchy, ale cesta k jejich řešení byla nakonec vždy obtížnější než v Gentoo (často velmi těžko k dohledání, za všechny bych zmínil podivné náhodné zamrzání při bootování u OpenSUSE). Takže jsem se vrátil a zatím nejsem tak nespokojený, naopak řeším toho čím dál tím míň, skoro nic. Jenomže univerzální rada neexistuje, to je jak poradit, jaký koupit auto. Nakonec vám to musí osobně sednout a v tom vám nikdo neporadí
Gentoo je super. Zajimalo jak rychle se da zkompilovat treba openoffice na nejlepsich procesorech. Az bude cas kompilace zanedbatelny pak budou binarky zbytecne. I kdyz tezko rict jestli nekdy ten cas bude zanedbatelny kdyz slozitost projektu roste take...
Jj to vim napriklad pouziti ccache.. jde spis o to ze tu dobu kompilace povazuji za nejvetsi slabinu gentoo. Nerikam ze to vadi zrovna me (i kdyz obcas ano i to wine trva neco kolem 45 min na prumernem procaku a to je celkem dlouho kdyz chcete co nejdriv neco zaburit :]) ale asi to vadi ostatnim. Jinak je pro me gentoo ve vsech ohledech >= nez ostatni distra co jsem zkousel
Tiskni
Sdílej: