Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Sháním tištěnou knihu v češtině pro úplné začátečníky, která pomůže k pochopení knihy Linux dokumentační projekt. Nevíte o něčem? Doporučte.
Všiml jsem si, že knihy s názvem Linux praktický průvodce jsou dvě: Kromě knihy od Michala Brandejse je ještě jedna, kterou napsal Mark G. Sobell, a ta má asi 3 krát více stran. Můžou mi obě tyto knihy splnit ty požadavky?
Zajděte si to knihkupectví a knihy si prolistujte.
Já mohu mluvit jen za tu Brandejsovu: je to kniha opravdu pro začátečníky, nejedná se o překlad; pana Brandejse trochu znám, takže se nebojím, že by tam byly nesmysly.
Jako nejlepsi bych doporucil knihu od Vilema Vychodila. Operacni system Linux: Prirucka ceskeho uzivatele. A to z nekolika duvodu. Je univerzalni, tzn. je zmerena obecne na unixove systemy, s detailem na linux, takze v ni najdete znalosti ktere vyuzijete i na jinych unix-like systemech (Solaris, BSD, AIX, HPUX atd..). Popisuje informace, ktere by mel skutecne zvladnout kazdy, aby mohl rici, ze je pokrocily uzivatel (zakladni prikazy, zaklady programovani v shellu, prace s postou, Vi, Emacs, ftp, XWindow atd.) Za dalsi, je sita na ceske prostredi. A posledni duvod je ten, ze za tu dobu co je na trhu se z ni stal naprosty standard a je brana jako cesky linuxovy slabikar.
Tiskni
Sdílej: