Oficiálně byl vydán Android 13. Více na blogu věnovaném vývojářům a samozřejmě v poznámkách k vydání na AOSP (Android Open Source Project).
GNOME slaví 25 let. Přesně před pětadvaceti lety odeslal Miguel de Icaza do diskusního listu GTK+ email, který je považován za zahájení projektu GNOME, jehož cílem bylo vyvinout prostředí podobné CDE a KDE, ale založené výhradně na svobodném softwaru.
Kamera Intel MIPI IPU6 v noteboocích Lenovo ThinkPad X1 Carbon nebo Dell XPS 13 9315/9320 potřebuje na Linuxu proprietární firmware. Navíc aktuálně běží pouze na opatchovaném Linuxu 5.15. Nejenom Greg Kroah-Hartman z těchto důvodů koupi těchto notebooků nedoporučuje. Zajímavé je, že Dell XPS 9315 získal certifikaci pro Ubuntu.
Nejnovější glibc rozbíjí Easy Anti-Cheat. Řada her tak přestala fungovat. V glibc 2.36 byla odstraněna podpora DT_HASH, jež je právě v Easy Anti-Cheat od Epic Games používána. Nejnovější glibc se již dostala například do Arch Linuxu. Tam je problém řešen balíčkem glibc 2.36-2 s vrácenou podporou DT_HASH.
V knihovně pro kompresi dat zlib (Wikipedie) byla objevena bezpečnostní chyba CVE-2022-37434 s vážností CVSS 9.8. Opravená upstream verze zatím nevyšla. Chyba se samozřejmě týká i softwarů s bundlovanou zlib, viz například vydání rsync 3.2.5.
Linus Torvalds vydal Linux 6.0-rc1. Podpora programovacího jazyka Rust se tam nedostala. Kódové jméno bylo změněno ze "Superb Owl" na "Hurr durr I'ma ninja sloth".
JuiceFS dospěl do verze 1.0. Jedná se o distribuovaný souborový systém kompatibilní s POSIX, HDFS a S3. Architektura JuiceFS sestává ze 3 částí: JuiceFS Client, Data Storage (S3, Azure Blob, OpenStack Swift, Ceph, MinIO, …) a Metadata Engine (Redis, TiKV, MySQL/MariaDB, PostgreSQL, SQLite, …). Zdrojové kódy JuiceFS jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
O víkendu probíhá online The Raku Conference 2022, tj. konference věnovaná programovacímu jazyku Raku.
Včera skončila bezpečnostní konference Black Hat USA 2022 (Twitter) a začala bezpečnostní konference DEF CON 30 (Twitter). V rámci Black Hat byly vyhlášeny výsledky letošní Pwnie Awards (Twitter). Pwnie Awards oceňují to nejlepší, ale i to nejhorší z IT bezpečnosti (bezpečnostní Oscar a Malina v jednom).
Vývojáři PostgreSQL oznámili vydání verzí 14.5, 13.8, 12.12, 11.17, 10.22 a 15 Beta 3. Opraveno je více než 40 chyb a také zranitelnost CVE-2022-2625. Upstream podpora verze 10 končí 10. listopadu letošního roku.
Tak máme - já a můj kamarád - další bezva problém, možná hodně tvrdý oříšek
Mám síť, do sítě připojené diskless klienty bootující pomocí BOOTP protokolu a server s NFS filesystémem z něhož se bootuje. Při bootování nejprve DHCP server BOOTP protokolem pošle jádro, nebo na něj přesměruje, přičemž jádro je sdílené pomocí TFTP, pak se načte nějaký minimální initrd (ať už z NFS, nebo z image, to je jedno), pak se přimountuje hlavní root skrze NFS a nastartuje se zbytek systému. Klienti standartně nabootují do runlevelu 3, nebo 5 podle toho jestli chci textový, nebo grafický login. Zkoušel jsem xdm i kdm, potud vše v pořádku a bez problémů. (Díky Tome za velmi vydatnou pomoc.)
A teď se přihlásí klient. Spustí si třeba WindowMaker a pracuje, opět vše zcela bez problémů. Nezáleží na tom jako jaký uživatel se hlásí, může být třeba root.
Jenomže, pokud si uživatel zvolí KDE, problém nastane. Během několika vteřin (během zobrazení splash screenu) začne klientský počítač generovat velmi masivní provoz na síti, datový tok se pohybuje v případě obyčejného uživatele okolo 1MB/s (slovy jednoho megabytu), v případě uživatele root je zátěž ještě tak o 60% vyšší.
Díval jsem se tcpdumpem na to, čím je provoz tvořen a působilo to na mne dojmem, jako by si klient ověřoval atributy souborů, jestli jsou read/write/executable a pod. Bohužel v tento okamžik nemám k dispozici výpis, poslal bych pár řádků na ukázku.
Vypozorovali jsme, že na provoz v síti má veliký vliv daemon kded. Po jeho zabití se datový tok sníží na méně než 1/10, téměř ustane, ale oproti WindowMakeru je pořád výrazně vyšší. Po zabití kded jsme sice nepozorovali viditelné znefunkčnění, ale jako řešení to moc nevyhovuje.
Nejlegračnější na celé věci je, že se nám stejný problém projevuje ve dvou zcela nezávislých sítích a na odlišných distribucích Linuxu a různých verzích KDE a zcela odlišných HW konfiguracích klientů. Já jsem to zkoušel na SuSE 8.1, Tomáš na velmi updateovaném SuSE 7.3 a nejnovějším Gentoo (v tento okamžik tak týden stará distribuce?) kompilovaném kompletně včetně gcc na PC, kde bylo spuštěno. V případě SuSE 8.1 jsem použil defaultní KDE verze 3.0.3, v případě Gentoo to byla tuším verze 3.1. Aby toho nebylo málo, liší se i distribuce Linuxu na serverech a tudíž i verze NFS, v mém případě je i na serveru SuSE 8.1, v případě Tomášova Gentoo je na serveru prehistorické SuSE 7.1 s několika málo updaty. Sítě se dokonce nacházejí v různých částech Prahy
Nějaký nápad?
Síť je normální 100MBit přepínaný ethernet. S nastavením KDE jsem už experimentoval bez velkých výsledků, náhledy se nezobrazují, animace a podobné fíčurky jsem omezil na minimum. KDE jsou jenom spuštěné. V klientech je dostatek paměti - 256MB a využito z ní bývá tak okolo 60 -100MB, zbytek je cache, nebo zcela nevyužitá pamět. Počítače neswapují ani při spuštění Mozilly a OpenOffice najednou.
Tak proč se datový tok drží téměř neustále na 1MB/s (celkově, z klienta na server zhruba stejně jako naopak) i když KDE jen tak stojí a nikdo s nimi nic nedělá?
Tiskni
Sdílej: