Vedle Hectora "marcan" Martina a Asahi Linuxu portují Linux na Apple Silicon aneb na počítače Apple s novým ARM procesorem M1 také lidé ze společnosti Corellium. V sobotu se na Twitteru pochlubili bootováním Linuxu na M1. Dnes zveřejnili zdrojové kódy (Preloader-M1 a Linux-M1).
CSIRT.CZ upozorňuje na kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress. Správci CMS WordPress, kteří mají nainstalované rozšíření Orbit Fox, by měli provést co nejdříve upgrade rozšíření na poslední verzi 2.10.3. Dvě nedávno nalezené zranitelnosti, stored XSS a možnost eskalace oprávnění, umožňují útočníkovi kompletní ovládnutí webové stránky.
bladeRF-wiphy je open source IEEE 802.11 / Wi-Fi kompatibilní SDR VHDL modem pro bladeRF 2.0 micro xA9. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
V sobotu brzo ráno někdo naboural administrátorský účet diskusního fóra OpenWrt a odcizil citlivá data uživatelů (emailové adresy, API klíče, statistiky, ...).
Byla vydána verze 1.9.0 emulátoru terminálu Terminology (GitHub) postaveného nad EFL (Enlightenment Foundation Libraries). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.0.12 multiplatformního multimediálního přehrávače VLC (Wikipedie). Jedná se o minor verzi mimo jiné vylepšující podporu Bluray, DASH a RIST. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2020-26664.
Murilo Pereira v obsáhlém textu Jak otevřít soubor v Emacsu nejprve zkoumá Emacs jako prostředí pro vývoj na vzdáleném serveru, a pak se dostává k úvahám nad filosofií textových editorů, jejich vývojem a vůbec rozhraními člověk-počítač. Některé kapitoly také zveřejnil samostatně: např. Hodnoty Emacsu, revoluce Neovimu a gorila VSCode.
Konference InstallFest 2021 proběhne online o víkendu 6. a 7.března 2021. Vyhlášeno bylo CFP. Přihlásit přednášku nebo workshop lze do 2. února 2021.
Po roce a půl vývoje byla vydána nová verze 3.9.0.0 svobodného toolkitu určeného pro stavbu softwarově definovaných rádií (SDR) GNU Radio (Wikipedie). Přehled novinek na stránkách projektu a na GitHubu.
Mozilla.cz se věnuje novinkám ve Firefoxu 85, který vyjde příští týden. Po technické stránce bude velkou novinkou dělení mezipaměti (tzv. cache partitioning). Za cenu potenciálního zpomalení načítání některých stránek a zvýšeného síťového provozu budou odděleny mezipaměti pro každý server. Sledující prvky tak nebudou moci z dostupnosti konkrétních jiných prvků v mezipaměti vysledovat, jestli byly některé stránky dříve
… více »Tak máme - já a můj kamarád - další bezva problém, možná hodně tvrdý oříšek
Mám síť, do sítě připojené diskless klienty bootující pomocí BOOTP protokolu a server s NFS filesystémem z něhož se bootuje. Při bootování nejprve DHCP server BOOTP protokolem pošle jádro, nebo na něj přesměruje, přičemž jádro je sdílené pomocí TFTP, pak se načte nějaký minimální initrd (ať už z NFS, nebo z image, to je jedno), pak se přimountuje hlavní root skrze NFS a nastartuje se zbytek systému. Klienti standartně nabootují do runlevelu 3, nebo 5 podle toho jestli chci textový, nebo grafický login. Zkoušel jsem xdm i kdm, potud vše v pořádku a bez problémů. (Díky Tome za velmi vydatnou pomoc.)
A teď se přihlásí klient. Spustí si třeba WindowMaker a pracuje, opět vše zcela bez problémů. Nezáleží na tom jako jaký uživatel se hlásí, může být třeba root.
Jenomže, pokud si uživatel zvolí KDE, problém nastane. Během několika vteřin (během zobrazení splash screenu) začne klientský počítač generovat velmi masivní provoz na síti, datový tok se pohybuje v případě obyčejného uživatele okolo 1MB/s (slovy jednoho megabytu), v případě uživatele root je zátěž ještě tak o 60% vyšší.
Díval jsem se tcpdumpem na to, čím je provoz tvořen a působilo to na mne dojmem, jako by si klient ověřoval atributy souborů, jestli jsou read/write/executable a pod. Bohužel v tento okamžik nemám k dispozici výpis, poslal bych pár řádků na ukázku.
Vypozorovali jsme, že na provoz v síti má veliký vliv daemon kded. Po jeho zabití se datový tok sníží na méně než 1/10, téměř ustane, ale oproti WindowMakeru je pořád výrazně vyšší. Po zabití kded jsme sice nepozorovali viditelné znefunkčnění, ale jako řešení to moc nevyhovuje.
Nejlegračnější na celé věci je, že se nám stejný problém projevuje ve dvou zcela nezávislých sítích a na odlišných distribucích Linuxu a různých verzích KDE a zcela odlišných HW konfiguracích klientů. Já jsem to zkoušel na SuSE 8.1, Tomáš na velmi updateovaném SuSE 7.3 a nejnovějším Gentoo (v tento okamžik tak týden stará distribuce?) kompilovaném kompletně včetně gcc na PC, kde bylo spuštěno. V případě SuSE 8.1 jsem použil defaultní KDE verze 3.0.3, v případě Gentoo to byla tuším verze 3.1. Aby toho nebylo málo, liší se i distribuce Linuxu na serverech a tudíž i verze NFS, v mém případě je i na serveru SuSE 8.1, v případě Tomášova Gentoo je na serveru prehistorické SuSE 7.1 s několika málo updaty. Sítě se dokonce nacházejí v různých částech Prahy
Nějaký nápad?
Síť je normální 100MBit přepínaný ethernet. S nastavením KDE jsem už experimentoval bez velkých výsledků, náhledy se nezobrazují, animace a podobné fíčurky jsem omezil na minimum. KDE jsou jenom spuštěné. V klientech je dostatek paměti - 256MB a využito z ní bývá tak okolo 60 -100MB, zbytek je cache, nebo zcela nevyužitá pamět. Počítače neswapují ani při spuštění Mozilly a OpenOffice najednou.
Tak proč se datový tok drží téměř neustále na 1MB/s (celkově, z klienta na server zhruba stejně jako naopak) i když KDE jen tak stojí a nikdo s nimi nic nedělá?
Tiskni
Sdílej: