Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
V poslední době nám do firmy chodí stále více spamů ve kterých je zfalšovaná adresa odesílatele v hlavičce From:, která je shodná s hlavičkou To: (mail vypadá že si jej uživatel posílá sám).
Jedinným řešením je zakázat posílání mailů "sám sobě", pokud je odeslán z !+relay_from_hosts, zkoušel jsem do ACL data vložit:
deny message = Spravce systemu zakazal posilani mailu sam sobe
sender_domains = +local_domains
hosts = !+relay_from_hosts
condition = ${if eq {$header_from}{$header_to}{yes}{no}}
Ale tohle samozřejmě nefunguje (druhý parametr nemůže být proměnná). Jakým způsobem mám podmínku upravit?
Dík za radu Birkof
Received:
v hlavičke. Niektoré môžu byť sfalšované, ale aspoň tá, ktorá hovorí o tom, z akej IP to prijal tvoj mail server, by mala byť pravdivá. Ak je tam vo všetkých správach uvedená rovnaká IP, tak sa spoj so správcom toho stroja a popros ho, aby vysledoval ďalší hop.
Ak je to ale tak, že sa tvoja mailová adresa sa dostla do rúk spammerom a tí používajú nejaký botnet na posielanie spamu, tak to chodí z množstva rôznych adries a máš smolu. Ostáva nasadiť nejaký bayesian spam filter.
Ak je tam vo všetkých správach uvedená rovnaká IP, tak sa spoj so správcom toho stroja a popros ho, aby vysledoval ďalší hop.Tím se daleko nedostanete. Ten stroj bude patrně v botnetu a správce... no, raději nic. Jinak ad tazatelův dotaz: v eximu se nevyznám, ale vždycky si můžete napsat nějaký jednorázový filtr (v perlu) a/nebo použít obecné spamové řešení (např. spamassassin).
Mám v Exim ACL jednoduché pravidlo, které odmítne všechny zprávy, které mají odesílatele v naší doméně - protože takové zprávy mohou chodit výhradně z našeho serveru. Je možné přidat navíc whitelist dalších serverů, které používáte jako odesílací. Problém může být, pokud vaši uživatelé posílají maily přes různá smtp - třeba u jiného ISP - ty pak přes váš server neprojdou. Řešením je nastavit jim jako odesílací server ten váš, ale samozřejmě musíte mít nastavenu autorizaci, pokud to není v LAN.
# acl/30_exim4-config_check_rcpt
...
# Deny remote local_domain senders - identity theft
...
deny
message = Using my domain is identity theft.
condition = ${if match \
{$sender_address_domain}\
{\N^(.*\.)?mojedomena\.cz$\N}\
{yes}{no}}
Místo toho reg. výrazu by bylo čistější tam mít prohledávání my_domains, ale to jsem neměl čas řešit a takhle mi to stačí...
důležité je i místo v souboru, kam tohle doplnit - hned za předdefinovaný blok s SFP:
# Use spfquery to perform a pair of SPF checks (for details, see
# ...
# SPF check" warning.
.ifdef CHECK_RCPT_SPF
deny
...
.endif
--- PŘIDAT SEM ---
Uz jsem na to prisel !!!
# Fake sender address (himself message)
warn set acl_c0 = $header_from
hosts = !+relay_from_hosts
sender_domains = +local_domains
warn set acl_c1 = $header_to
hosts = !+relay_from_hosts
sender_domains = +local_domains
deny message = Suspected Faked sender address \n>\n> \
SPRAVCE SYSTEMU ZAKAZAL POSILANI MAILU "SAM SOBE" \n>\n> \
Tip: Zadejte svou adresu do pole kopie \n>\n>
log_message = deny himself message
sender_domains = +local_domains
hosts = !+relay_from_hosts
condition = ${if eq{$acl_c0}{$acl_c1} {yes}{no}}
Perfektne to funguje! Teoreticky by nemelo dojit ani k situaci, ze si uzivatel pro ktereho neni nastaveno smtp relay nebude moci poslat email sam sobe, protoze v hlavicce "From:" je krome adresy take jmeno na rozdil od hlavicky "To:" a nebude tedy splnena podminka. Takze doufam ze uz bude na chvili pokoj se SPAMy na Viagru (dokud SPAMeri nevymysli neco noveho).
Tiskni
Sdílej: