Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Zdravím, a omlouvám se předem za svůj dotaz; položen je zde v poradně v různých modifikacích několikrát, ale moudrý z toho nejsem...
Mám tedy Kubuntu. CD Windows vlastním, takže to by problém nebyl, ale jak jej tedy mohu integrovat do Kubuntu? Bochs je prý hodně, ale hodně pomalý a WMWare zase není free... Wine(či WineX) zase nezvládá vše... Co by tedy bylo nejlepší, když dám jako příklad, že bych si chtěl třeba zahrát Gothic???
Jiná šťouravá otázka je, jak vůbec funguje to "virtuální pc"? Z Windows znám virtuální CD/DVD mechaniku, kam ovšem připojím jedině obraz CD/DVD, tedy nejčastěji *.iso. To tedy vytvořím simulaci celého pc a tam nainstaluji "obraz" systému(Win)? To by tedy bylo vždy pomalejší nežli běžně nainstalované Win...!?
Poprosil bych tedy o nějaké polopatické osvětlení, alespoň trošku do hloubky...
Díky moc
Ale jak jej tedy mohu integrovat do Kubuntu?Buď ako dual boot alebo ako virtual machine.
Bochs je prý hodně, ale hodně pomalý a WMWare zase není free... Wine(či WineX) zase nezvládá vše...To záleží na tom čo potrebuješ. Pohľadaj si na internete, aké sú skúsenosti ľudí sa tými to riešeniami. S Bochs skúsenosť nemám. WMWare má niektoré veci zdarma - pátraj. V zozname si zabudol VirtualBox. Wine je z iného súdka. Na rozdiel od predchádzajúcich to nie je virtual machine, ale implementácia Win API. Nemusí zvládať všetko. Stačí keď zvládne to čo potrebuješ.
Jiná šťouravá otázka je, jak vůbec funguje to "virtuální pc"? Z Windows znám virtuální CD/DVD mechaniku, kam ovšem připojím jedině obraz CD/DVD, tedy nejčastěji *.iso.Virtuálny stroj je špeciálny program, ktorý sa tvári ako samostatný počítač. Napr. mu dokážeš dať .iso, alebo ho nasmerovať na skutočnú CD/DVD mechaniku a on z toho dokáže nabootovť a nainštalovať OS. Dáš súbor a on tomu OS povie, že s tým má pracovať ako s diskom. Virtuálna CD/DVD mechanika je len prístup k dátam, ktoré sú v .iso súbore - bez toho, aby si to musel vypáliť na skutočné médium. Ekvivalent v Linuxe sa volá "loopback device".
Poprosil bych tedy o nějaké polopatické osvětlení, alespoň trošku do hloubky...Tak polopate, či do hĺbky?
Tím polopatickým myslím srozumitelně, bo nejsem počítačový mág, a do hlouky proto, aby ze mě ten pc-mág mohl třeba jednou být...
A díky za vysvětlení
http://www.virtualbox.org
"Nějakej" vmware určitě je k mání, aspoň to tak v gentoo mam, vmware-player jsem nainstaloval v pohodě. Na toho Gothica bych buď dal dual boot, případně zkusil Cedegu (jestli se tak ještě jmenuje), nebo cross-over-games.
P.S. sám už nehraju, nemam tolik času
a co je dual boot? Myslel jsem, že tím pojmem je myšleno mít oba systémy nezávisle na sobě = muset restartovat pro přechod jednoho k druhému...?
Ano, to je dual-boot - že si na začátku po startu pc vybereš, co chceš.
To tedy vytvořím simulaci celého pc a tam nainstaluji "obraz" systému(Win)?Ano.
To by tedy bylo vždy pomalejší nežli běžně nainstalované Win...!?Vytváříte simulaci celého PC, které se skládá z různých komponent. Většina komponent je virtualizována velmi dobře a nepředstavují znatelné spomalení. Jediné, co moc dobře nefunguje, je virtuální grafická karta. Ta je sice pro nejnovější hry dost podstatná, ale starší hry (např. starcraft) a normální aplikace (word) si toho ani nevšimnou. Ad konkrétní software: pokud vlastníte novější procesor s podporou hardwarové virtualizace, doporučuji kvm, v opačném případě kombinaci qemu+kqemu.
Omlouvám se, ale co je to, co doporučujete? A uvedená jména jsou oficiální názvy, pod kterými se to dá stáhnout?
Processor: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz, ~2.4GHz - nevím, jestli podporuje virtualizace...?
Měl bys to mít v distribuci jako balíčky, pokud nee ... inspirace z Gentoo ...
# eix kvm * app-emulation/kvm Available versions: ~75!t ~77!t ~78!t ~79!t ~79-r1!t ~81!t ~82!t {alsa esd gnutls havekernel kernel_linux modules ncurses pulseaudio sdl test vde} Homepage: http://kvm.qumranet.com/kvmwiki Description: Kernel-based Virtual Machine userland tools * dev-dotnet/ikvm Available versions: 0.8.0.0 ~0.14.0.1 ~0.14.0.1-r1 ~0.14.0.1-r2 ~0.20.0.0 ~0.34.0.2 ~0.36.0.5 ~0.36.0.11 ~0.36.0.11-r1 Homepage: http://www.ikvm.net/ Description: Java VM for .NET * dev-dotnet/ikvm-bin Available versions: ~0.14 ~0.34.0.2 ~0.36.0.5 Homepage: http://www.ikvm.net/ Description: Java VM for .NET Found 3 matches. # eix qemu * app-emulation/kqemu Available versions: 0.7.2!s ~1.3.0_pre5!s ~1.3.0_pre7!s 1.3.0_pre9!s 1.3.0_pre11!s {kernel_linux sdl} Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: Multi-platform & multi-targets cpu emulator and dynamic translator kernel fast execution module * app-emulation/qemu Available versions: 0.9.0 0.9.1 Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: qemu emulator and abi wrapper meta ebuild * app-emulation/qemu-softmmu Available versions: 0.9.0!s!t 0.9.0-r1!s!t ~0.9.1!b!t ~0.9.1-r1!b!t ~0.9.1-r2!b!t 0.9.1-r3!b!t {alsa gnutls kqemu sdl} Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: Multi-platform & multi-targets cpu emulator and dynamic translator * app-emulation/qemu-user Available versions: 0.9.0!s!t [M]~0.9.1!s!t Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: Multi-platform & multi-targets cpu emulator and dynamic translator * app-emulation/qemulator Available versions: ~0.5 Homepage: http://qemulator.createweb.de/ Description: a gtk/glade front-end for Qemu
egrep '^flags.*(vmx|svm)' /proc/cpuinfo
2. náhledem do biosu, jestli není virtualizace vyplá
Uvedené názvy jsou oficiální.
KVM: http://kvm.qumranet.com/
QEMU + kqemu (qemu accelerator): http://bellard.org/qemu/
Ke qemu existují i grafické nadstavby (které by možná šly aplikovat i na kvm). V tom se ale nevyznám.
Ale než začnete z těch stránek něco stahovat a překládat, podívejte se do balíčků Vaší distribuce. Ze stránek pak čerpejte spíš dokumentaci.
Tiskni
Sdílej: