Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
Zdravím, a omlouvám se předem za svůj dotaz; položen je zde v poradně v různých modifikacích několikrát, ale moudrý z toho nejsem...
Mám tedy Kubuntu. CD Windows vlastním, takže to by problém nebyl, ale jak jej tedy mohu integrovat do Kubuntu? Bochs je prý hodně, ale hodně pomalý a WMWare zase není free... Wine(či WineX) zase nezvládá vše... Co by tedy bylo nejlepší, když dám jako příklad, že bych si chtěl třeba zahrát Gothic???
Jiná šťouravá otázka je, jak vůbec funguje to "virtuální pc"? Z Windows znám virtuální CD/DVD mechaniku, kam ovšem připojím jedině obraz CD/DVD, tedy nejčastěji *.iso. To tedy vytvořím simulaci celého pc a tam nainstaluji "obraz" systému(Win)? To by tedy bylo vždy pomalejší nežli běžně nainstalované Win...!?
Poprosil bych tedy o nějaké polopatické osvětlení, alespoň trošku do hloubky...
Díky moc
Ale jak jej tedy mohu integrovat do Kubuntu?Buď ako dual boot alebo ako virtual machine.
Bochs je prý hodně, ale hodně pomalý a WMWare zase není free... Wine(či WineX) zase nezvládá vše...To záleží na tom čo potrebuješ. Pohľadaj si na internete, aké sú skúsenosti ľudí sa tými to riešeniami. S Bochs skúsenosť nemám. WMWare má niektoré veci zdarma - pátraj. V zozname si zabudol VirtualBox. Wine je z iného súdka. Na rozdiel od predchádzajúcich to nie je virtual machine, ale implementácia Win API. Nemusí zvládať všetko. Stačí keď zvládne to čo potrebuješ.
Jiná šťouravá otázka je, jak vůbec funguje to "virtuální pc"? Z Windows znám virtuální CD/DVD mechaniku, kam ovšem připojím jedině obraz CD/DVD, tedy nejčastěji *.iso.Virtuálny stroj je špeciálny program, ktorý sa tvári ako samostatný počítač. Napr. mu dokážeš dať .iso, alebo ho nasmerovať na skutočnú CD/DVD mechaniku a on z toho dokáže nabootovť a nainštalovať OS. Dáš súbor a on tomu OS povie, že s tým má pracovať ako s diskom. Virtuálna CD/DVD mechanika je len prístup k dátam, ktoré sú v .iso súbore - bez toho, aby si to musel vypáliť na skutočné médium. Ekvivalent v Linuxe sa volá "loopback device".
Poprosil bych tedy o nějaké polopatické osvětlení, alespoň trošku do hloubky...Tak polopate, či do hĺbky?
Tím polopatickým myslím srozumitelně, bo nejsem počítačový mág, a do hlouky proto, aby ze mě ten pc-mág mohl třeba jednou být...
A díky za vysvětlení
http://www.virtualbox.org
"Nějakej" vmware určitě je k mání, aspoň to tak v gentoo mam, vmware-player jsem nainstaloval v pohodě. Na toho Gothica bych buď dal dual boot, případně zkusil Cedegu (jestli se tak ještě jmenuje), nebo cross-over-games.
P.S. sám už nehraju, nemam tolik času
a co je dual boot? Myslel jsem, že tím pojmem je myšleno mít oba systémy nezávisle na sobě = muset restartovat pro přechod jednoho k druhému...?
Ano, to je dual-boot - že si na začátku po startu pc vybereš, co chceš.
To tedy vytvořím simulaci celého pc a tam nainstaluji "obraz" systému(Win)?Ano.
To by tedy bylo vždy pomalejší nežli běžně nainstalované Win...!?Vytváříte simulaci celého PC, které se skládá z různých komponent. Většina komponent je virtualizována velmi dobře a nepředstavují znatelné spomalení. Jediné, co moc dobře nefunguje, je virtuální grafická karta. Ta je sice pro nejnovější hry dost podstatná, ale starší hry (např. starcraft) a normální aplikace (word) si toho ani nevšimnou. Ad konkrétní software: pokud vlastníte novější procesor s podporou hardwarové virtualizace, doporučuji kvm, v opačném případě kombinaci qemu+kqemu.
Omlouvám se, ale co je to, co doporučujete? A uvedená jména jsou oficiální názvy, pod kterými se to dá stáhnout?
Processor: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz, ~2.4GHz - nevím, jestli podporuje virtualizace...?
Měl bys to mít v distribuci jako balíčky, pokud nee ... inspirace z Gentoo ...
# eix kvm * app-emulation/kvm Available versions: ~75!t ~77!t ~78!t ~79!t ~79-r1!t ~81!t ~82!t {alsa esd gnutls havekernel kernel_linux modules ncurses pulseaudio sdl test vde} Homepage: http://kvm.qumranet.com/kvmwiki Description: Kernel-based Virtual Machine userland tools * dev-dotnet/ikvm Available versions: 0.8.0.0 ~0.14.0.1 ~0.14.0.1-r1 ~0.14.0.1-r2 ~0.20.0.0 ~0.34.0.2 ~0.36.0.5 ~0.36.0.11 ~0.36.0.11-r1 Homepage: http://www.ikvm.net/ Description: Java VM for .NET * dev-dotnet/ikvm-bin Available versions: ~0.14 ~0.34.0.2 ~0.36.0.5 Homepage: http://www.ikvm.net/ Description: Java VM for .NET Found 3 matches. # eix qemu * app-emulation/kqemu Available versions: 0.7.2!s ~1.3.0_pre5!s ~1.3.0_pre7!s 1.3.0_pre9!s 1.3.0_pre11!s {kernel_linux sdl} Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: Multi-platform & multi-targets cpu emulator and dynamic translator kernel fast execution module * app-emulation/qemu Available versions: 0.9.0 0.9.1 Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: qemu emulator and abi wrapper meta ebuild * app-emulation/qemu-softmmu Available versions: 0.9.0!s!t 0.9.0-r1!s!t ~0.9.1!b!t ~0.9.1-r1!b!t ~0.9.1-r2!b!t 0.9.1-r3!b!t {alsa gnutls kqemu sdl} Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: Multi-platform & multi-targets cpu emulator and dynamic translator * app-emulation/qemu-user Available versions: 0.9.0!s!t [M]~0.9.1!s!t Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: Multi-platform & multi-targets cpu emulator and dynamic translator * app-emulation/qemulator Available versions: ~0.5 Homepage: http://qemulator.createweb.de/ Description: a gtk/glade front-end for Qemu
egrep '^flags.*(vmx|svm)' /proc/cpuinfo
2. náhledem do biosu, jestli není virtualizace vyplá
Uvedené názvy jsou oficiální.
KVM: http://kvm.qumranet.com/
QEMU + kqemu (qemu accelerator): http://bellard.org/qemu/
Ke qemu existují i grafické nadstavby (které by možná šly aplikovat i na kvm). V tom se ale nevyznám.
Ale než začnete z těch stránek něco stahovat a překládat, podívejte se do balíčků Vaší distribuce. Ze stránek pak čerpejte spíš dokumentaci.
Tiskni
Sdílej: