Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
nevim, zda ti pomhu, ale ext2 filesystem umoznuje recovery smazanych souboru. nevim do jake miry po formatovani.
nepamatuju si postup, ale snad pomuze tohle
ext3grep umí undelete na ext3 FS. Jestli to byl ext2, je programů více (i Midnight Commander /mc/ by to mohl umět), můžete zkusit photorec, ext3undel,..)
o ext3grep jsem neslysel, to se mi bude hodit :)
na ext3 filesystemu se daji smazane soubory zobrazit, ale ta obnova pres midnight commander nejde. na ext2 filesystemu to jde (nemluvim z vlastni zkusenosti, ale ze zkusenosti jinych). jak je to vsak pri zformatovani oddilu?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Bohužel musím konstatovat (po uklidnění a s odstupem tří dnů), že žádné "rozumné" řešení problému, který jsem si způsobil neexistuje... Žádný software neumí disku vrátit kompletní adresářovou strukturu, ale dokonce ani jednotlivé soubory s jejich původními jmény - výsledkem práce všech obnovovacích programů je nakonec jen výčet (v mém připadě desítek tisíc) bezejmenných souborů. Je mi líto...
Nejdulezitejsi otazka je, jestli ten mkfs dobehl do konce. Pokud ne, pak muzes spustit fsck a predhodit mu nejakou starsi kopii superbloku. Myslim ze se k timu pouziva parametr -j.
Naneštěstí přesně to se stalo: mkfs udělal všechnu svoji práci, přesně jak měl... Zkoušel jsem použít data z několika superbloků (nalezených pomocí TestDisku) a tejně jsem doufal, že je některý pozůstatkem minulých existencí - všechny ale bohužel patři tomu aktuálnímu souborovému systému. Mkfs evidentně předpokládá svéprávného uživatele...
Tiskni
Sdílej: