Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
Jednoduše zrušit ty dynamické disky ve windows a udělat normální. Prostě je to největší hovadina co jsi mohl udělat, ani uživatelé windows nedoporučují dynamické disky.
Teoreticky by to mělo jít připojit v linuxu - volba dynamické disky už v kernelu je ovšem zda je to použitelné nemám potuchy.
Mohli by ste mi odporucit ako vyriesit softwarovy raid aby bol funkcny aj pod Windowsom aj Linuxom zaroven?toto AFAIK neide, pokial nutne potrebujes, aby to bol RAID a aby bol pristupny z oboch OS, tak by som to riesil cez separatny stroj - fileserver, tam urobit RAID, nainstalovat a nastavit Sambu pre win a NFS pre linux, nejake navody ako na to najdse aj tu na Abicku
Ahoj,
Ja pouzivam Intel Matrix Storage a zatim bez problemu.
Kdyz ti prestane fungovat ten jejich software (to co se spousti po BIOSu) tak by v tom nemel byt celkem zadny problem. On to napr. Linux vubec nepouziva - on si sam podle metadat na disku zjisti struktura a pouziva vlastni softwareove reseni. Myslim ze Win jsou na tom podobne (ale to nemuzu tvrdit jiste), takze jestli se rozsipe, tak by si snad o data neprisel, jen by neslo z nich bootovat (teda pokud ti to nezmrvi metadata, ale ten soft je delanej tak ze by mel neco menit jen na expicitni pozadani uzivatele).
Tiskni Sdílej: