Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Jednoduše zrušit ty dynamické disky ve windows a udělat normální. Prostě je to největší hovadina co jsi mohl udělat, ani uživatelé windows nedoporučují dynamické disky.
Teoreticky by to mělo jít připojit v linuxu - volba dynamické disky už v kernelu je ovšem zda je to použitelné nemám potuchy.
Mohli by ste mi odporucit ako vyriesit softwarovy raid aby bol funkcny aj pod Windowsom aj Linuxom zaroven?toto AFAIK neide, pokial nutne potrebujes, aby to bol RAID a aby bol pristupny z oboch OS, tak by som to riesil cez separatny stroj - fileserver, tam urobit RAID, nainstalovat a nastavit Sambu pre win a NFS pre linux, nejake navody ako na to najdse aj tu na Abicku
Ahoj,
Ja pouzivam Intel Matrix Storage a zatim bez problemu.
Kdyz ti prestane fungovat ten jejich software (to co se spousti po BIOSu) tak by v tom nemel byt celkem zadny problem. On to napr. Linux vubec nepouziva - on si sam podle metadat na disku zjisti struktura a pouziva vlastni softwareove reseni. Myslim ze Win jsou na tom podobne (ale to nemuzu tvrdit jiste), takze jestli se rozsipe, tak by si snad o data neprisel, jen by neslo z nich bootovat (teda pokud ti to nezmrvi metadata, ale ten soft je delanej tak ze by mel neco menit jen na expicitni pozadani uzivatele).
Tiskni Sdílej: