abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:22 | Komunita

    Vyjádřeni Software Freedom Conservancy (SFC) k porušování licence AGPLv3 společností Bambu Lab v jejich softwaru Bambu Studio pro 3D tisk. Bambu Studio vychází z PrusaSliceru. Ten zase z Slic3ru. Spuštěn byl projekt baltobu, který kombinuje několik strategií pro řešení problému. SFC zastřeší vývoj svobodné náhrady proprietární knihovny libbambu_networking pomocí reverzního inženýrství a reimplementace, forku OrcaSliceru pro Bambu Lab tiskárny od Paweła Jarczaka a forku celého Bambu Studia pod názvem Viscose.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Nová verze

    Správce souborů GNOME Commander (Wikipedie) byl přepsán do Rustu a vydán v nové verzi 2.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Sway (Wikipedie), dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl vydán ve verzi 1.12. Do vývoje se zapojilo 50 vývojářů. Přehled novinek na GitHubu. Sway 1.12 závisí na wlroots 0.20.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | IT novinky

    Papež Lev XIV. ve své první encyklice Magnifica Humanitas (Skvělé lidství), která se věnuje umělé inteligenci (AI), varoval před dezinformacemi, které AI manipulací s obsahem vytváří. Moc mají podle něj sociální sítě ovládané hrstkou soukromníků. Upozornil také roli digitálních platforem v obchodování s lidmi, které podle něj musí být uznáno jako současná forma otroctví. Papež se také poprvé omluvil za roli, kterou Vatikán sehrál při legitimizaci otroctví, a za to, že jej po staletí neodsoudil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | IT novinky

    Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2025 (pdf), která shrnuje jeho hlavní aktivity v oblasti regulace elektronických komunikací, poštovních služeb, digitálních služeb a přípravy na dohled nad umělou inteligencí. Součástí zprávy jsou také data o vývoji trhu, včetně pokračujícího růstu spotřeby mobilních dat a rozšiřování sítí nové generace. Celkový objem přenesených mobilních dat dosáhl v roce 2025 přibližně

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:00 | Nová verze

    Tým sdružení CZ.NIC vyvíjející routovacího daemona BIRD oznámil vydání nových verzí 3.3.0 a 2.19.0. Ty přinášejí podporu pro EVPN/VXLAN a automatizaci BGP na základě router advertisementů. Více informací je k dispozici v archivu uživatelského mailing-listu.

    VSladek | Komentářů: 0
    24.5. 04:33 | Nová verze

    Open source software pro úpravu digitálních fotografií LightZone (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 5.0.0. LightZone je dnes k dispozici pod licencí BSD. Původně se jednalo o proprietární software vyvíjený společností Light Crafts. Ta v prosinci 2012 souhlasila s uvolněním zdrojových kódů jako open source [Wayback Machine].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.5. 19:44 | IT novinky

    Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 12:22 | Zajímavý článek

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1711 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Dotaz: Dešifrování diskového oddílu pomocí potisku prstu

    25.1.2009 15:08 fp
    Dešifrování diskového oddílu pomocí potisku prstu
    Přečteno: 330×

    Na svém nb mám čtečku otisků. Dá se použít i pro dešifrování zašifrovaného oddílu při připojování při bootu?

    Odpovědi

    Jendа avatar 25.1.2009 17:08 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dešifrování diskového oddílu pomocí potisku prstu
    Nedá. Čtečka dokáže porovnat dva otisky, ale nedokáže z daného otisku vygenerovat vždy stejný kód, který by se použil k odemčení.
    25.1.2009 17:41 .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dešifrování diskového oddílu pomocí potisku prstu

    hypoteticky: http://www.reactivated.net/fprint/wiki/Pam_fprint

    Jendа avatar 25.1.2009 17:58 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dešifrování diskového oddílu pomocí potisku prstu
    Řekl bych, že to dělá něco jiného: porovnává otisk v ~ s naskenovaným otiskem.
    25.1.2009 18:11 fp
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dešifrování diskového oddílu pomocí potisku prstu

    To by mi stačilo. Nějak porovnat otisky a podle toho něco provést, ale nějak netuším co. Možná je to vážně neřešitelný.

    25.1.2009 18:29 .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dešifrování diskového oddílu pomocí potisku prstu

    a co teda vlastne chcete delat? pri pripojovani zasifrovanyho oddilu misto napsani nejakyho hesla pouzit otisk prstu?

    25.1.2009 18:33 .
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dešifrování diskového oddílu pomocí potisku prstu

    http://www.linuxconfig.org/Partition_Encryption#Edit_pam_mount.conf

    Bilbo avatar 25.1.2009 23:57 Bilbo | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dešifrování diskového oddílu pomocí potisku prstu
    Asi by nestačilo. Pokud bude někde uložen ten správný otisk, tak porovnávání nikam nevede - někdo si přečte ten "správný" otisk z místa kde je uložen a pak ho prostě podstrčí.

    Takže aby bylo šifrování účinné, nesmí být nikde ten otisk uložen a musí existovat nějaké metoda, která převede otisk na šifrovací klíč.

    Tedy je nutné načten otisk nějak "normalizovat" aby stejný otisk dával vždy stejný klíč (natočit markanty stejným způsobem, deterministicky seřadit a pak asi dost kvantizovat aby i malé chyby v měření daly stejný klíč). Problém je v tom, že i po důkladné normalizaci by bylo potřeba pořád vyzkoušet pár možností "o kus vedle" a taky by se tím zmenšil prostor možných otisků natolik, že by vyzkoušet všechny bylo pro člověka s lepším hardwarem záležitost na jedno odpoledne...

    Nehledě na to, že pokud se někdo dostane k notebooku, tak získat otisk prstu majitele je poměrně jednoduché, stačí ho obvykle sejmout z kláves :)
    Big brother is not watching you anymore. Big Brother is telling you how to live...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.