Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Dobré odpoledne,
mám v počítači dva pevné disky. Nejprve jsem na druhý disk (Primary Slave, 120 GB) nainstaloval Windows XP a potom na první disk (Primary Master, 20 GB) Ubuntu 8.10. Jak se dalo čekat, bootovací nabídka GRUBu vůbec neobsahovala řádek Windows, protože Windows lze bez jakýchkoliv dalších úprav bootovat pouze z prvního disku. Zkusil jsem do souboru /boot/grub/menu.lst přidat řádky
# Windows XP title Windows XP SP2 map (hd1) (hd0) map (hd0) (hd1) rootnoverify (hd1,0) makeactive chainloader +1
Teď už sice bootovací nabídka obsahuje řádek Windows XP SP2, ale bootování ztroskotá na hlášce
NTLDR nenalezen Restartujte stisknutím kláves Ctrl + Alt + Del
Nevěděl by někdo, co s tím? Michal
pokud jsi linux instlaoval az po win, proc sis pro zavadec nezadal, jake polozky do GRUBU pridat rovnou s odkazama na spravne disky/oddily?
ja grub neznam, ale (hd1,0) neznaci nahodou druhy disk bez udani partition (jen placam).
nojo, placam nesmysly, jak jsem si jinde overil
ale treba ti pomuze toto
A proč děláš takové blbosti? Když chceš mermomocí mít Windows, tak si je nainstaluj na první disk. A pokud chceš, aby si mohl bez problémů spouštět Windows i Linux a třeba i jeden z disků odpojit a aby to celé pořád fungovalo, používej na prvním, windowsovém disku zavaděč Windowsů. Linux dej na druhý disk a linuxový zavaděč nainstaluj taky na druhý disk. Najdi si, co máš windowsům napsat do boot.ini a jak to máš zařídit, se spustil linuxový zavaděč. Budeš mít čistou instalaci Windowsů i Linuxu.
A máš na tom disku s windows ten soubor NTLDR ?
Jinak já jsem to řešil tak že primární disk měl na sobě windows a slave linux, ale grub jsem nainstalovatl na disk s windowsem (přes grub-install) složka /boot byla na slave disku s linuxem. Když byl grub na disku s windows tak to chanloader +1 prostě přeskočí na další záznam v MBR a nabootuje windows, když je ale windows na jiném disku tak to možná nefunguje tak jednoduše.
Řešit to přes boot.ini ve windows je podle mě hloupost, to je šikovné když si chci vybrat mezi různými windows a ne win/linux
Mezitím jsem zkusil nastavit pevné disky tak, aby ten větší 120 GB byl master a ten menší 20 GB slave. Myslel jsem, že Windows tentokrát nabootují, ale opět na mě vyběhla hláška
<pre>
NTLDR nenalezen
Restartujte stisknutím kláves Ctrl + Alt + Del
</pre>
Na chvíli jsem uvěřil, že NTLDR byl nějakou zlou náhodou opravdu vymazán. Vložil jsem do mechaniky instalační CD Win XP, ale nepodařilo se ani nabootovat z CD a opět na mě čekala hláška
<pre>
NTLDR nenalezen
Restartujte stisknutím kláves Ctlr + Alt + Del
</pre>
Vrátil jsem pořadí disků do původního stavu a nabootoval jsem zase do Ubuntu. Není náhodou potřeba opravit MBR na tom větším disku? A pokud ano, může mi někdo poradit jak? Vůbec tomu nerozumím a nerad bych si to rozvrtal ještě víc než to je.
stačí přes ubuntu zkontrolovat jestli je soubor NTLDR na c:\, návod na opravu MBR je tady http://www.ovsem.net/windows-xp/ntldr-nenalezen-ntldr-is-missing ale stejně je divné že je poškozený, jestli jsi instalovat linux na jiný disk tak tenhle to mělo nechat jak byl, pokud jsi ho při instalaci nezformátoval
Když máš Windowsy na jiném disku, než prvním, tak máš akorát problémy. Když máš Windowsy na prvním disku a linux na druhém a bootloader je linuxový, tak po vytáhnutí druhého disku nenabootuješ Windows. Řešit to přes boot.ini není až taková hloupost. Ale každý ať si to dělá, jak chce.
Dualboot už mi funguje. Počítač jsem nakonfiguroval následovně: První disk (hd0, Primary Master, 20,4 GB) jsem nechal nerozdělený, naformátoval jsem jej systémem NTFS a nainstaloval jsem na něj Win XP. Potom jsem se pustil do instalace Ubuntu 8.10 na druhý disk (hd1, Primary Slave, 120 GB), který jsem před instalací rozdělil takto:
GRUB jsem nechal nainstalovat na (hd1,1). Uvažoval jsem, jestli bych jej neměl dát na hd0 k Windows, ale bál jsem se (možná zbytečně?), že by třeba poškodil nebo vymazal NTLDR. Při prvním restartu, bezprostředně po instalaci Ubuntu, se vůbec neobjevila nabídka multibootu a rovnou bootovaly Win XP. Šel jsem do BIOSu, a druhé bootovací zařízení (první je CD-ROM) jsem změnil z HDD-0 na HDD-1. Dosáhl jsem toho, že se objevila nabídka GRUBu. Fungovalo však jen bootování Ubuntu. Při pokusu o nabootování Win XP se znovu vrátila nabídka GRUBu. Navíc bootování Ubuntu začínalo tím, že se na krátkou chvilku objevila hláška Boot from (hd0,1) Ext3.
Pochopil jsem, že GRUB mylně považuje první disk za druhý. Nechal jsem nabootovat Linux, šel jsem do /boot/grub/
a kritické místo v souboru menu.lst
jsem upravil do této podoby:
title Microsoft Windows XP Professional root (hd1,0) #savedefault chainloader +1 makeactive map (hd0) (hd1) map (hd1) (hd0) boot
Je to sice nakonfigurované poněkud divoce (GRUB jsem asi přece jenom měl instalovat na hd0), ale dělá to přesně to, co to dělat má. Děkuji všem, kdo se mi snažili pomoci.
Tady máš pár howto, jak se to dělá bez šachů s biosem, bez mapování disků a bez instalace grubu na první disk. Některé howto jsou sice staré, ale princip je stále jasný. Kromě toho, zájemci nic nebrání najít si návody nové nebo problematiku důkladně nastudovat, aby věděl co a proč dělá.
http://www.highlandsun.com/hyc/linuxboot.html
http://www.tprthai.net/bootmgr.htm
http://jaeger.morpheus.net/linux/ntldr.php
Tiskni
Sdílej: