Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
Dobré odpoledne,
mám v počítači dva pevné disky. Nejprve jsem na druhý disk (Primary Slave, 120 GB) nainstaloval Windows XP a potom na první disk (Primary Master, 20 GB) Ubuntu 8.10. Jak se dalo čekat, bootovací nabídka GRUBu vůbec neobsahovala řádek Windows, protože Windows lze bez jakýchkoliv dalších úprav bootovat pouze z prvního disku. Zkusil jsem do souboru /boot/grub/menu.lst přidat řádky
# Windows XP title Windows XP SP2 map (hd1) (hd0) map (hd0) (hd1) rootnoverify (hd1,0) makeactive chainloader +1
Teď už sice bootovací nabídka obsahuje řádek Windows XP SP2, ale bootování ztroskotá na hlášce
NTLDR nenalezen Restartujte stisknutím kláves Ctrl + Alt + Del
Nevěděl by někdo, co s tím? Michal
pokud jsi linux instlaoval az po win, proc sis pro zavadec nezadal, jake polozky do GRUBU pridat rovnou s odkazama na spravne disky/oddily?
ja grub neznam, ale (hd1,0) neznaci nahodou druhy disk bez udani partition (jen placam).
nojo, placam nesmysly, jak jsem si jinde overil
ale treba ti pomuze toto
A proč děláš takové blbosti? Když chceš mermomocí mít Windows, tak si je nainstaluj na první disk. A pokud chceš, aby si mohl bez problémů spouštět Windows i Linux a třeba i jeden z disků odpojit a aby to celé pořád fungovalo, používej na prvním, windowsovém disku zavaděč Windowsů. Linux dej na druhý disk a linuxový zavaděč nainstaluj taky na druhý disk. Najdi si, co máš windowsům napsat do boot.ini a jak to máš zařídit, se spustil linuxový zavaděč. Budeš mít čistou instalaci Windowsů i Linuxu.
A máš na tom disku s windows ten soubor NTLDR ?
Jinak já jsem to řešil tak že primární disk měl na sobě windows a slave linux, ale grub jsem nainstalovatl na disk s windowsem (přes grub-install) složka /boot byla na slave disku s linuxem. Když byl grub na disku s windows tak to chanloader +1 prostě přeskočí na další záznam v MBR a nabootuje windows, když je ale windows na jiném disku tak to možná nefunguje tak jednoduše.
Řešit to přes boot.ini ve windows je podle mě hloupost, to je šikovné když si chci vybrat mezi různými windows a ne win/linux
Mezitím jsem zkusil nastavit pevné disky tak, aby ten větší 120 GB byl master a ten menší 20 GB slave. Myslel jsem, že Windows tentokrát nabootují, ale opět na mě vyběhla hláška
<pre>
NTLDR nenalezen
Restartujte stisknutím kláves Ctrl + Alt + Del
</pre>
Na chvíli jsem uvěřil, že NTLDR byl nějakou zlou náhodou opravdu vymazán. Vložil jsem do mechaniky instalační CD Win XP, ale nepodařilo se ani nabootovat z CD a opět na mě čekala hláška
<pre>
NTLDR nenalezen
Restartujte stisknutím kláves Ctlr + Alt + Del
</pre>
Vrátil jsem pořadí disků do původního stavu a nabootoval jsem zase do Ubuntu. Není náhodou potřeba opravit MBR na tom větším disku? A pokud ano, může mi někdo poradit jak? Vůbec tomu nerozumím a nerad bych si to rozvrtal ještě víc než to je.
stačí přes ubuntu zkontrolovat jestli je soubor NTLDR na c:\, návod na opravu MBR je tady http://www.ovsem.net/windows-xp/ntldr-nenalezen-ntldr-is-missing ale stejně je divné že je poškozený, jestli jsi instalovat linux na jiný disk tak tenhle to mělo nechat jak byl, pokud jsi ho při instalaci nezformátoval
Když máš Windowsy na jiném disku, než prvním, tak máš akorát problémy. Když máš Windowsy na prvním disku a linux na druhém a bootloader je linuxový, tak po vytáhnutí druhého disku nenabootuješ Windows. Řešit to přes boot.ini není až taková hloupost. Ale každý ať si to dělá, jak chce.
Dualboot už mi funguje. Počítač jsem nakonfiguroval následovně: První disk (hd0, Primary Master, 20,4 GB) jsem nechal nerozdělený, naformátoval jsem jej systémem NTFS a nainstaloval jsem na něj Win XP. Potom jsem se pustil do instalace Ubuntu 8.10 na druhý disk (hd1, Primary Slave, 120 GB), který jsem před instalací rozdělil takto:
GRUB jsem nechal nainstalovat na (hd1,1). Uvažoval jsem, jestli bych jej neměl dát na hd0 k Windows, ale bál jsem se (možná zbytečně?), že by třeba poškodil nebo vymazal NTLDR. Při prvním restartu, bezprostředně po instalaci Ubuntu, se vůbec neobjevila nabídka multibootu a rovnou bootovaly Win XP. Šel jsem do BIOSu, a druhé bootovací zařízení (první je CD-ROM) jsem změnil z HDD-0 na HDD-1. Dosáhl jsem toho, že se objevila nabídka GRUBu. Fungovalo však jen bootování Ubuntu. Při pokusu o nabootování Win XP se znovu vrátila nabídka GRUBu. Navíc bootování Ubuntu začínalo tím, že se na krátkou chvilku objevila hláška Boot from (hd0,1) Ext3.
Pochopil jsem, že GRUB mylně považuje první disk za druhý. Nechal jsem nabootovat Linux, šel jsem do /boot/grub/
a kritické místo v souboru menu.lst
jsem upravil do této podoby:
title Microsoft Windows XP Professional root (hd1,0) #savedefault chainloader +1 makeactive map (hd0) (hd1) map (hd1) (hd0) boot
Je to sice nakonfigurované poněkud divoce (GRUB jsem asi přece jenom měl instalovat na hd0), ale dělá to přesně to, co to dělat má. Děkuji všem, kdo se mi snažili pomoci.
Tady máš pár howto, jak se to dělá bez šachů s biosem, bez mapování disků a bez instalace grubu na první disk. Některé howto jsou sice staré, ale princip je stále jasný. Kromě toho, zájemci nic nebrání najít si návody nové nebo problematiku důkladně nastudovat, aby věděl co a proč dělá.
http://www.highlandsun.com/hyc/linuxboot.html
http://www.tprthai.net/bootmgr.htm
http://jaeger.morpheus.net/linux/ntldr.php
Tiskni
Sdílej: