V úterý 13. ledna 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 5. Mobile Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a související infrastrukturu. Akci pořádá David Heidelberg.
… více »Už je 14 dní zbývá do začátku osmého ročníku komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí CSNOG 2026. Registrace na akci je stále otevřená, ale termín uzávěrky se blíží. I proto organizátoři doporučují, aby se zájemci přihlásili brzy, nejlépe ještě tento týden.
Komunitní setkání CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a jeho pořadateli jsou sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ. Bližší informace o komunitě CSNOG (Czech a Slovak Network Operators Group) a jejich setkáních jsou k dispozici na webu csnog.eu.Rok 2026 sotva začal, ale už v prvním týdnu se nashromáždilo nezvykle mnoho zajímavostí, událostí a zpráv. Jedno je ale jisté - už ve středu se koná Virtuální Bastlírna - online setkání techniků, bastlířů a ajťáků, kam rozhodně doražte, ideálně s mikrofonem a kamerou a zapojte se do diskuze o zajímavých technických tématech.
Dějí se i ne zcela šťastné věci – zdražování a nedostupnost RAM a SSD, nedostatek waferů, 3€ clo na každou položku z Číny … více »Vývojáři GNOME a Firefoxu zvažují ve výchozím nastavení vypnutí funkce vkládání prostředním tlačítkem myši. Zdůvodnění: "U většiny uživatelů tento X11ism způsobuje neočekávané chování".
Nástroj pro obnovu dat GNU ddrescue (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 1.30. Vylepšena byla automatická obnova z disků s poškozenou čtecí hlavou.
Protokol IPv6 má již 30 let. První návrh specifikace RFC 1883 je z prosince 1995.
Byli vyhlášeni vítězové ocenění Steam Awards 2025. Hrou roku a současně nejlepší hrou, která vám nejde, je Hollow Knight: Silksong.
Byla vydána nová verze 26.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Anh-Linh. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Jednotný seznam blokovaných internetových stránek vedený Českým telekomunikační úřadem obsahoval také Český telekomunikační úřad.
Byl představen webový prohlížeč Brow6el, běžící v terminálu. Pro prohlížení webu je využit Chromium Embedded Framework, vyrendrovaná webová stránka je následně zobrazena v terminálu převodem na sixely pomocí knihovny libsixel. Brow6el se ovládá modálním klávesnicovým rozhraním, inspirovaném populárním textovým editorem Vim. Demonstrační video s ukázkou používání.
takze vypisy jdou na seriovou linku. A jde na ni vsechno od LILO-vyzvy az po bash-prompt
Prikladam lilo.conf
boot=/dev/hda
map=/boot/map
install=/boot/boot.b
prompt
timeout=50
linear
default=terminal
serial=1,38400n8
image=/boot/vmlinuz-2.2.14-6.0.1
label=konzola
read-only
root=/dev/hdb1
image=/boot/vmlinuz-2.2.14-6.0.1
label=terminal
read-only
root=/dev/hdb1
append="console=ttyS1,38400n8"
other=/dev/hda1
label=dos
Jak jsi jiste pochopil, tucne radky zpusobuji komunikaci po /dev/ttyS1. Treba ti to pomuze.Jak už tu bylo ukázáno, jediná potřebná věc, je říct jádru, že console je /dev/ttyS0. To se dělá jaderným parametrem „console=ttyS0,38400n8“ (poslední číslo říká konfiguraci sériového portu).
Init by měl používat stejné zařízení. Pokud to nedělá, tak bych to viděl na nějakou „funkci“ Red Hatu.
Já jsem to potřeboval jen jednou, a dotyčný .config obsahuje ohledně sériové linky toto:
# CONFIG_SERIAL_NONSTANDARD is not set CONFIG_SERIAL_8250=y CONFIG_SERIAL_8250_CONSOLE=y CONFIG_SERIAL_8250_PCI=y CONFIG_SERIAL_8250_NR_UARTS=2 CONFIG_SERIAL_8250_RUNTIME_UARTS=2 # CONFIG_SERIAL_8250_EXTENDED is not set CONFIG_SERIAL_CORE=y CONFIG_SERIAL_CORE_CONSOLE=y # CONFIG_SERIAL_JSM is not set
Tiskni
Sdílej: