Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.
Byla vydána nová verze 4.0.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
Český statistický úřad (ČSÚ): Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2025 meziročně vzrostla o 6 % na téměř 100 tisíc korun. Nejlépe placeni byli vývojáři softwaru. Dlouhodobým trendem zůstává nízké zastoupení žen, a to jak mezi specialisty, tak studenty těchto oborů.
Ochranný svaz autorský (OSA) připravuje žalobu na společnost Suno, která umožňuje generování hudby pomocí umělé inteligence (AI). ČTK to sdělil předseda představenstva OSA Roman Strejček. Suno podle něj bez souhlasu využívá k trénování svých modelů hudbu autorů, které svaz zastupuje. Nedávný investigativní materiál magazínu The Atlantic ukázal, že firmy jako Suno nebo Udio k trénování modelů používají rozsáhlé databáze obsahující miliony skladeb. V databázích, které časopis zveřejnil, lze dohledat i písně řady českých a slovenských umělců.
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vyřešen byl problém s macOS 27 Golden Gate. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
EU dnešním dnem zavedla clo ve výši 3 eur na balíky nízké hodnoty dovážené ze zemí mimo EU. To zahrnuje širokou škálu výrobků běžně nakupovaných on-line, jako jsou oděvy, hračky, elektronika a další spotřební zboží v hodnotě až 150 EUR.
Vyšel Redmine 7.0, jeden z nejlepších open source ticketovacích systémů. Došlo k migraci na Rails 8, vylepšení UI/UX, Workflow, byla přidána podpora náhledu pro Microsoft Office a LibreOffice dokumenty, došlo k výkonnostním optimalizacím a přibylo spoustu dalších oprav a novinek. Více informací v oficiálním oznámení.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 166 (pdf).
Blíží se prázdniny a než se rozutečete k moři, je na čase se opět sejít na Virtuální Bastlírně - pravidelném setkání elektroniků, ajťáků, bastlířů a obecně nadšenců do techniky. Co si pro vás strahovští bastlíři připravili tentokrát? Určitě proberou blížící se Linux Days i další události. U softwaru se chvíli zdrží a poví si kupříkladu o tom, jak se zbavit Bambu Cloudu, ale nepřijít o možnost ovládat tiskárnu na dálku. Řeč dojde i na AI,
… více »Vývojáři postmarketOS vydali verzi 26.06 tohoto operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Dobrý deň,
mám problém s dhcp3-server, nestartuje sa automaticky. Vzdy ked restartujem pc tak ho musim rucne spustit. Neviete v com moze byt problem?
debiana
toto mam v /etc/rc2.d pod nazvom S99dhcp :
#!/bin/sh
if test -f /etc/dhcpd.pid
then
rm /etc/dhcpd.pid
fi
/etc/init.d/dhcp_3.0 start 2>/dev/null >/dev/null
Pre vypinanie serevra mam v /etc/rcS.d/K54dhcp
#!/bin/sh
kill `cat /etc/dhcpd.pid`
Tymto zabezpecim korektne vypnutie sluzby pri stopnuti servera.
Je potřeba nastavit, aby se spouštěl po startu. A to buď vytvořit link na /etc/init.d/dhcpd někde v /etc/rc3.d a /etc/rc5.d (Liší se dle distribuce). Nebo použít příkaz chkconfig či to naklikat někde v nastavení služeb (servisů).
v debiane chkonfig nie je
pred tym som hladal za chkonfig alternativu a nasiel som:
update-rc.d co chcem spustit start 99 2 3 4 5
len neviem v ktorom runleveli mam dhcp server spustit
no prave som sa pozeral mam aj v rc.3 odkaz na dhcp3server a nic cim to este moze byt?
Přidal bych ten link i do rc.5. Pokud děláš v GUI na tom stroji.
hmm mno co som ja zistil tak bol asi problem s proftp, spustil som dhcpcko na inom serveri aby mohla firma dalej fungovat a na povodnom som odinstaloval dhcp. Ale pri odinstalacii dhcp3-server sa mi zobrazila neaka error hlaska okolo proftp tak som odinstaloval aj proftp a nainstaloval znova dhcpcko. Teraz nemozem restartovat server lebo tam bezi samba a zamesnanci maju od tial pootvarane programy a dokumenty tak to neviem preskusat ci to bude fungovat :F
dhcp ide na porte 67 proftp 20, 21 za normalnych okolnosti nemozu mat nic spolocneho. Najlepsie je pustit dhcp /usr/sbin/dhcpd ci kde ho mas a sledovat treminal. Pozri logy dhcp. Kde su by malo byt v /etc/syslog.conf. Predpokldama ze vo /var/log/
no zjavne boli medzi sebou "prepojene". Lebo akonahle som dal odinstalovat dhcp (apt-get --purge remove dhcp3-server) tak sa mi pri tom zobrazila hlaska, ze sa nemoze nastartovat proftp. Potom som dal znovu nainstalovat dhcp server a zase mi vyhodilo ze nemoze nastartovat proftp. tak som odinstaloval to proftp a som zvedavy co to spravi..
Můžeš nechat rozhodnutí o runlevelech a prioritách přímo na skriptu:
# update-rc.d daemon_name defaults
Tiskni
Sdílej: