Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
S tímto operaćním systémem zaćínám, respektivé chci přejít z windowsu na linux konkrétně mandrivu, ale mám pár dotazů:
Prosím, vysvětlujte to jak nejvetsimu amaterovi
1) potřeboval bych poradit s dělením disků: rozdéleni jsem si disk na 25G (boot) 150G a 2G (swap). Těch 25G je urćenno pro Linux -aby se sem nianstaloval. Jenže instalačka si automaticky vybere ten 150G disk. Co mám udělat aby se to nainstalovalo na téch 25G??
2) délám v sezení KDE4.1 (to nejnovejsi). Ale potřebuji složku počítač (kořenový adresář, kde budou disky, dvd-rom, flashky...)
Kdyz spustim GNOME, tak tam na ploše ta složka je
3) problém s obsahem dvd: vložím DVD Call of duty 4 a obsah DVD se naćte. Po té vložím Lotr of the rings.The battle for middle-earth (nebo jine DVD) ale obsah se nenačte (ve winu je vśe ok) -nepomoze vysunuti a zasunuti plotny. S timto souvisi i textove dokumenty na mem flash disku (.doc a docx) Sloźka má v názvu diakritiku, je mozne aby to nejak blokovala (po otevreni složky nevidi soubory -ve windowsu vse OK)?
4) problém s drivery: Mandriva mi hlasi, ze ví co tam je. Ale ovladaće tam zdřejmě nejsou. Chlazení grafiky jede pořád na plný otáčky -v běžném provozu (jsem jen v KDE ). Ovladace pro grafiku neni problem stahnout; hledal jsem ovladace na Linux pro mou zakladku Gigabyte EP45-DS4 a nenaśel jsem (na oficialnich strankach take nic). Pokud by byla nejaka dobra duse ktera by mi hodila odkaz, byl bych vdecny. Pod Wine to nejede, respektive jede ale jak nabehne analizovani hardwaru tak to zamrzne (analyzovani)
5) tento problem tak trochu souvisi s bodem 4: problém s netem. Mám WiFi, dám Enhernet (proskoušel jsem všechno) zadám ručně IP, masku, DNSka, výchozí bránu a internet nejede -kde je chyba?
Potřeboval bych soft na Linux ve stopach Daemona (virtualni mechaniky)
Kdyby mi sem nekdo dal i graficky navod tak by to nebyo ke skodě
Dík vśem
1) : zkus při vybírání disků použít "vlastní rozdělení disků" nebo tak něco
2) : v mandivě připojená zařízení vidíš v media:/ přesně jako v gnome
3) : sudo mount -t iso9660 /dev/cdrom /media/cdrom nefunguje? místo /dev/cdrom je možné i /dev/cdrom1 nebo /dev/sr0
4) : drivery na základovku nepotřebuješ
5) : promiň ale tuto problematiku neznám
Daemon není nutný stačí příkaz mount -t iso9660 -o loop,user /cesta/k/image /pripojny/bod pokud je to image.iso, na jiné třeba furious iso mount
Speciálně u síťovky v tom chybí více informací ... má link vidět, má dobře/správně modul, dobře stejnej rozsah IP adres na obouo koncích, dobře nastavenou bránu a DNS?
1) patrim mezi uzovatele co casto formatuji disk, takze chci mit disk jen s Mandrivou+programy
3) o tom co pises ani nevim. prosim vysvetlete mi nekdo kde to je (nejlepe pomoci screenů)
5)Realtek RTL8168/8111 Family PCI-E Gibabyt Enhernet...co tam mam primo za ovladac ti reknu az mi nekdo poradi kde to zjistit (druhy den mam instalnuty Linux na sekundarnem disku)
Mandriva 2009 je naprostá tragédie. Koukněte se na video na zive.cz. Je to téměř nepoužitelná věc s experimentálním rozhraním KDE 4. Proč řešit 5 složitých bodů?
Výsledek? Linux si sám zvolí partition, KDE 4.1 bude polofunkční. S obsahem DVD si to neporadí, hardware kvůli špatným ovladačům odejde kousek po záruční době a WiFi nepůjde, protože Vám má stačit ADSL, která občas taky nejde...
Dají Vám návod v češtině a graficky? Nedají. Vždyť tomu nikdo nerozumí. Výhody Mandrivy? Nula.
a to jsi viděl jen to video a nebo umíš i víc? Já mám mandrivu na serveru, na notebooku i na domáci stanici a všude jede dobře. Wifi, ethernet, dns, vpn, postfix ... kotel věcí...nebude ona chyba mezi židlí a klávesnící? Pokud si koupím celé distro v e-shopu tak je k tomu český manuál i s obrázky, celý instalátor kromě snad první obrazovky je česky a všechen HW mi to našlo na první pokus. Bez dodatečných instalací ovladačů a jiných krávovin z windowsů.
Aby mě někdo nenapadl že neumím s windows nebo jsem jejich odpůrcem, tak zrovna nyní píšu z OS Windows Vista, i když proti své vůli, protože musím zůstat kompatibilní se svou prací a tam se jede převážně na Windowsech.
Takže výhody mandrivy nejsou nula. Je to plně použitelný OS včetně všeho co potřebuju na běžnou práci. To že tomu nerozumíš ještě neznamená, že tomu nerozumí i ostatní.
HAWK
Tiskni
Sdílej: