Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Ahoj,
potřeboval bych poradit jak uděla v gnuplotu aby se mi maximální měřítko na ose y zobrazovalo podle maximální hodnoty. Prostě a jednoduše, jak udělám aby maximum v grafu bylo u horního okraje???(jde mi o to že pokud se na grafu oběví nějaká větší hodnota, měřítko se defaultně přízpůsobí tak aby ta maximalní honota byla u prostřed což má za důsledek nečitelnost nízkých hodnot viz obrazek)
předem děkuji
Hm, to je zvláštní. Můžete přiložit zdroják? Pokud se meze explicitně nenastaví, pak se graf přizpůsobí podle maxima - aspoň tedy normálně.
Samozořejmě tady je:
set terminal png large size 400,300
set output "data.png
set timefmt "%Y\/%m\/%d\/%H\/%M\/%S" #nastavi format casu pro x osu
set xdata time #prepne vykresleni casu na X osu
plot "data.txt" using 1:2 smoot bezier title"alfa" , "data.txt" using 1:3 smoot bezier title "beta"
replot
Můžu ještě ty data, jestli nejsou tajná? Ty překlepy jsou předpokládám jen v té verzi tady (smoot místo smooth atd)
Ano chyby ve sktiptu jsem opravyl(ale myslím že to gnuplot nějak schroustal protože vysledek je pořád stejný). Když jsem vypl proložení grafu přivkou tak maximální rozsah byl opravdu maximální hodnota(tečky). Ale já bych potřeboval aby se ten maximalní rozsah nebral z maxima hodnot ale z maxima funkční hodnoty proložené křivky.....
Aha, tak to jsem napoprvé nepochopil. Dokumentaace praví, že
If autoscale
is in effect, the ranges will be computed such that the plotted curve lies within the borders of the graph.
Což je ve vašem případě pravda, nicméně ten rozsah je moc velký rozsah. Viděl bych to na dotaz přímo u zdroje nebo nahlásit jako bug. Přijde mi protismyslné, aby se to takhle chovalo. Není to v nějaké novější verzi jiné?
Verzi gnuplotu mam: Version 4.2 patchlevel 3
Vubec netuším kam a co posílat a nedalo by se to teda nejak obejit. Ale ne kanonem na vrabce, nejak jednoduše?
Nastavit yrange natvrdo, jinak http://www.gnuplot.info/help.html zmiňuje mailinglist gnuplot-info@lists.sourceforge.net, tak tam se zeptat. Jestli je to bug, tak si toho všimne někdo z vývojářů, jinak vám nejspíš napíšou, jak by se to dalo obejít.
Tiskni
Sdílej: