Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Dobrý den,
Můžete mi prosím poradit s konfigurací raidového pole při instalaci debianu? Evidentně asi dělám někde chybu ale bohužel jsem se nikde nedohledal žádných informací které by mě pomohli. Mám tři SATA disky WD 640 GB můj úmysl byl sda a sdb zrcadlit v raid1 a sdc mít jako spare disk. Postupoval jsem tak že jsem disky v partmanu rozdělil takto: sda1 - 200MB s boot sektorem linux raid autodetect , sda2 4 GB linux raid autodetect, sda3 637 GB linuxraid autodetect, taktéž jsem rozdělil i další dva disky sdb a sdc. Poté jsem nastavoval raid - /dev/md0 - dvě aktivní zařízení: sda1 sdb1 záložní zařízení: sdc1 nastavil jsem souborový systém ext3 a přípojný bod /boot. Poté /dev/md1 - dvě aktiv zařízení: sda2 sdb2 záložní zařízení sdc2 jako použití jsem zvolil odkaládací prostor. a nakonec /dev/md2 - dvě aktiv zařízení sda3 a sdb3 záložní zařízení sdc3 nastavil jsem filesystem ext3 a přípojný bod / . Do této doby bylo vše v pořádku(alesponě tedy doufám) . zvolil jsem možnostukončit rozdělování a zapsat změny na disk. a tady jsem zkončil s hláškou : The kernel was unable to re-read the partition table on /dev/md1 (Invalid argument) . This means Linux won't know anything about the modifications you made until you reboot. You should reboot your computer before doing anything witn /dev/md1. Ale ani po rebootu jsem se nehnul dál, jedná se o to pole které je nastaveno pro swap. Co dělám špatně? moc děkuji za vaše reakce.
Ještě bych chtěl doplnit že pokud po zobrazení tohoto varování dám pokračovat tak se zdá že toto zařízení /dev/md1 bylo vytvořena ale když přejdu do terminálu a dám si výpis df -k tak tam mám /dev/md0 a /dev/md2 . /dev/md1 nikde.
Děkuji. už jsem ten raid rozjel i s tím záložním diskem. Ale mam ještě problém při rebootu, nebo při vypínání stroje . obdržím hlášku stopping md1 failed busy. nevíte někdo čím by toto mohlo být způsobeno?
Tahle hláška se mi objevuje taky. Nicméně žádnou závadu nepozoruji ..
Při konfiguraci raidu postupuji tak, že do raidu dávám všechny oddíly, včetně swapu. Pak je jednoduše spáruji k sobě a kernel s tím nemá problém.
V tabulce fstab to pak mám následovně:
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
/dev/md1 / ext3 errors=remount-ro 0 1
/dev/md0 /boot ext3 defaults 0 2
/dev/md3 /home ext3 defaults 0 2
/dev/md2 none swap sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 vfat,ext3 rw,user,noauto 0 0
Záložní 3. disk nepoužívám, nevím, zda bude problém právě u něj.
Tiskni Sdílej: