Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Dobrý den,
Můžete mi prosím poradit s konfigurací raidového pole při instalaci debianu? Evidentně asi dělám někde chybu ale bohužel jsem se nikde nedohledal žádných informací které by mě pomohli. Mám tři SATA disky WD 640 GB můj úmysl byl sda a sdb zrcadlit v raid1 a sdc mít jako spare disk. Postupoval jsem tak že jsem disky v partmanu rozdělil takto: sda1 - 200MB s boot sektorem linux raid autodetect , sda2 4 GB linux raid autodetect, sda3 637 GB linuxraid autodetect, taktéž jsem rozdělil i další dva disky sdb a sdc. Poté jsem nastavoval raid - /dev/md0 - dvě aktivní zařízení: sda1 sdb1 záložní zařízení: sdc1 nastavil jsem souborový systém ext3 a přípojný bod /boot. Poté /dev/md1 - dvě aktiv zařízení: sda2 sdb2 záložní zařízení sdc2 jako použití jsem zvolil odkaládací prostor. a nakonec /dev/md2 - dvě aktiv zařízení sda3 a sdb3 záložní zařízení sdc3 nastavil jsem filesystem ext3 a přípojný bod / . Do této doby bylo vše v pořádku(alesponě tedy doufám) . zvolil jsem možnostukončit rozdělování a zapsat změny na disk. a tady jsem zkončil s hláškou : The kernel was unable to re-read the partition table on /dev/md1 (Invalid argument) . This means Linux won't know anything about the modifications you made until you reboot. You should reboot your computer before doing anything witn /dev/md1. Ale ani po rebootu jsem se nehnul dál, jedná se o to pole které je nastaveno pro swap. Co dělám špatně? moc děkuji za vaše reakce.
Ještě bych chtěl doplnit že pokud po zobrazení tohoto varování dám pokračovat tak se zdá že toto zařízení /dev/md1 bylo vytvořena ale když přejdu do terminálu a dám si výpis df -k tak tam mám /dev/md0 a /dev/md2 . /dev/md1 nikde.
Děkuji. už jsem ten raid rozjel i s tím záložním diskem. Ale mam ještě problém při rebootu, nebo při vypínání stroje . obdržím hlášku stopping md1 failed busy. nevíte někdo čím by toto mohlo být způsobeno?
Tahle hláška se mi objevuje taky. Nicméně žádnou závadu nepozoruji ..
Při konfiguraci raidu postupuji tak, že do raidu dávám všechny oddíly, včetně swapu. Pak je jednoduše spáruji k sobě a kernel s tím nemá problém.
V tabulce fstab to pak mám následovně:
# <file system> <mount point> <type> <options> <dump> <pass>
proc /proc proc defaults 0 0
/dev/md1 / ext3 errors=remount-ro 0 1
/dev/md0 /boot ext3 defaults 0 2
/dev/md3 /home ext3 defaults 0 2
/dev/md2 none swap sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 vfat,ext3 rw,user,noauto 0 0
Záložní 3. disk nepoužívám, nevím, zda bude problém právě u něj.
Tiskni
Sdílej: