Během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) byl vyznamenán medailí Za zásluhy (o stát v oblasti hospodářské) vývojář 3D tiskáren Josef Průša. Letos byly uděleny pouze dvě medaile Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské, druhou dostal informatik a manažer Ondřej Felix, který se zabývá digitalizací státní správy.
Tor Browser, tj. fork webového prohlížeče Mozilla Firefox s integrovaným klientem sítě Tor přednastavený tak, aby přes tuto síť bezpečně komunikoval, byl vydán ve verzi 15.0. Postaven je na Firefoxu ESR 140.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 43. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách Fedora Magazinu: Fedora Workstation, Fedora KDE Plasma Desktop, Fedora Silverblue a Fedora Atomic Desktops.
Elon Musk oznámil (𝕏) spuštění internetové encyklopedie Grokipedia (Wikipedia). Zatím ve verzi 0.1. Verze 1.0 prý bude 10x lepší, ale i ve verzi 0.1 je podle Elona Muska již lepší než Wikipedia.
PSF (Python Software Foundation) po mnoha měsících práce získala grant ve výši 1,5 milionu dolarů od americké vládní NSF (National Science Foundation) v rámci programu "Bezpečnost, ochrana a soukromí open source ekosystémů" na zvýšení bezpečnosti Pythonu a PyPI. PSF ale nesouhlasí s předloženou podmínkou grantu, že během trvání finanční podpory nebude žádným způsobem podporovat diverzitu, rovnost a inkluzi (DEI). PSF má diverzitu přímo ve svém poslání (Mission) a proto grant odmítla.
Balík nástrojů Rust Coreutils / uutils coreutils, tj. nástrojů z GNU Coreutils napsaných v programovacím jazyce Rust, byl vydán ve verzi 0.3.0. Z 634 testů kompatibility Rust Coreutils s GNU Coreutils bylo úspěšných 532, tj. 83,91 %. V Ubuntu 25.10 se již používá Rust Coreutils místo GNU Coreutils, což může přinášet problémy, viz například nefunkční automatická aktualizace.
Od 3. listopadu 2025 budou muset nová rozšíření Firefoxu specifikovat, zda shromažďují nebo sdílejí osobní údaje. Po všech rozšířeních to bude vyžadováno někdy v první polovině roku 2026. Tyto informace se zobrazí uživateli, když začne instalovat rozšíření, spolu s veškerými oprávněními, která rozšíření požaduje.
Jste nuceni pracovat s Linuxem? Chybí vám pohodlí, které vám poskytoval Microsoft, když vás špehoval a sledoval všechno, co děláte? Nebojte se. Recall for Linux vám vrátí všechny skvělé funkce Windows Recall, které vám chyběly.
Společnost Fre(i)e Software oznámila, že má budget na práci na Debianu pro tablety s cílem jeho vyžívání pro vzdělávací účely. Jako uživatelské prostředí bude použito Lomiri.
Proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Ireland 2025. Celkově bylo vyplaceno 1 024 750 dolarů za 73 unikátních zranitelností nultého dne (0-day). Vítězný Summoning Team si odnesl 187 500 dolarů. Shrnutí po jednotlivých dnech na blogu Zero Day Initiative (1. den, 2. den a 3. den) a na YouTube.
zdravim..potreboval bych zmenit prava u disku /mnt/windows tak, abych na nej mohl z linuxoveho oddilu presouvat data bez prav roota.Jsem zacatecnik a cetl jsem dost navodu na zmenu prav, ale moc to nechapu...zkousel jsem pouzit prikaz
chmod -R u+rwx /mnt/windows
chown -R uzivatel /mnt/windows ale nefungovalo to...nemate radu? diky..
man mount
uid=value, gid=value and umask=value
Set the file permission on the filesystem. The umask value is given in octal. By default, the files are owned by root and
not readable by somebody else.
nejspis neco delam spatne..porad to nefunguje
tady je muj fstab:
/dev/hda5 / ext3 relatime 1 1
/dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
/dev/fd0 /media/floppy auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,exec,flush 0 0
/dev/hdb1 /mnt/data xfs sync,relatime 1 2
/dev/hda7 /mnt/data2 xfs user,relatime 1 2
/dev/hda1 /mnt/windows ntfs umask=0,user,relatime 0 0 - tento oddil potrebuju nastavit tak, abych do nej mohl zapisovat a kopirovat soubory z linuxoveho oddilu bez superuzivatele.
none /proc proc defaults 0 0
/dev/hda6 swap swap defaults 0 0
tak nyni to vypada takto : /dev/hda1 /mnt/windows ntfs umask=0,uid=500,gid=100,user,sync,relatime 0 0
pokud sem zadal spravny hodnoty uzivatele a skupiny, ,ktery jsem nasel v souboru group, ale porad na ten oddil nejde kopirovat a zapisovat..jinak jsem zkousel disk primountovat dle toho navodu, ale pise to, ze disk jiz je pripojen k /mnt/windows
zkusil jsem to primountovat prikazem: # mount -t ntfs /dev/hda1 /mnt/windows -o nls=utf8
a pise mi to:
mount: /dev/hda1 je již připojeno, či je /mnt/windows již používáno
mount: podle mtab je /dev/hda1 již připojeno na /mnt/windows
melo by to jit normalne po mandrivou..me to jednou uz slo ale ja jednu dobu windows upne odinstaloval, vcera jsem ho opetovne nainstaloval ale nejde mi do toho oddilu vubec zapisovat..pritom tenkrat to slo
A pak si vzpomínám, že když jsem míval mandrivu cca 2 roky zpátky, tak to šlo i naklikat poměrně dobře přes CC (control centrum, nebo jak se tomu nadává) - jako připojování oddílů a tak. A po naklikání to samo přepsalo fstab a znovu oddíly mountlo .
tak problem..stacilo nainstalovat a nastavit typ souboru ntfs-3g a lze na oddil normalne zapisovat.Vsem dekuju za rady
Tiskni
Sdílej: