Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Nyní mám nakonfigurovaný dhcp server pro 2 subnety. V každém z nich jsou dynamicky a staticky přidělované adresy. Moje konfigurace je:
subnet 192.168.10.0 netmask 255.255.255.0 {
option subnet-mask 255.255.255.0;
option broadcast-address 192.168.10.255;
option routers 192.168.10.1;
option domain-name-servers 192.168.10.1;
pool {
ddns-updates off;
deny dynamic bootp clients;
allow unknown-clients;
max-lease-time 3600;
range 192.168.10.100 192.168.10.110;
}
pool {
ddns-updates off;
deny dynamic bootp clients;
deny unknown-clients;
max-lease-time 7200;
range 192.168.10.111 192.168.10.120;
ZDE JSOU JEDNOTLIVÉ DEFINICE "STATICÝCH" IP host....
}
}
podobně pro druhý subnet. Jenže dhcp mi háže do logu dhcpd: Remove host declaration NEKDO or remove 192.168.10.115 a podobné.
Mám tam něco špatně? Když jsem koukal do různých webů, tak někdo používá pro statické adresy group místo pool. Proč? Jak bych měl správně statické ip definovat?
Chtělo by to přesnější chybovou hlášku, ale ISC DHCP nemá rádo staticky přidělované adresy, které jsou součástí dynamického poolu. Funguje to, ale píše pak do logu chybovou hlášku.
Co se týká host záznamů, pokud chci jedné MAC dát v jedné síti statickou adresu a v druhé přidělit dynamickou jako known-client, musím přidat dva záznamy host, jeden s a druhý bez fixed-address.
Ta chybová hláška:
dhcpd: Dynamic and static leases present for 192.168.10.115.
dhcpd: Remove host declaration NAZEVHOSTA or remove 192.168.10.115
Pro co se vlastně používají ty group? V čem jsou lepší než pool? Je jasné, že group je nějaká skupina se stejnými paramety, ale v čem je lepší než rovnou pool?
Ano, to je přesně ono, hláška říká, že jednu a tu samou adresu je možné přidělit dynamicky komukoliv, protože je v poolu a také se má přidělit konkrétnímu klientovi. Doporučuji statické adresy přidělovat mimo pool. Nelze-li, rozdělit range na dva, či více neobsaující statické adresy. Jen pro ujasnění, DHCP statickou adresu přidělí i když není součástí poolu.
Skupiny slouží IMHO pouze přehlednější konfiguraci, tzn. pokud chci změnit nějaký parametr, tak ho změním jen na jediném místě, nemusím u každého záznamu. Já skupiny nepoužívám, mám parametry nastavené na globální úrovni a samotné sítě a pooly generuji (tisíce sítí). Už si to přesně nepamatuji, vrtal jsem se v tom naposled před více než rokem.
No dynamicky se adresa přidělit nemůže kvůli deny unknown-clients;, ale dhcp to asi nevidí rád. Nicméně pokud uvedu hosty v group místo pool a nastavím v něm třeba lease time a ostatní parametry tak to bude fungovat jak má?
Jasně že nemůže, pokud nebude existovat kdekoliv s souboru host záznam bez fixed-address. Jinak upozorňuji na nenápadnou větičku z manu: "A client is known if it has a host declaration in any scope, not just the current scope."
Group je jen nástroj, jak neopakovat ty samé parametry vícekrát. Nic víc a nic míň. Já mám lease time na úrovni sítí a hosty na globální úrovni. Group použít lze.
Tiskni
Sdílej: