Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mám trochu hloupý problém. Byl jsem líný používat vi a tak jsem vytvořil skript pomoci echo "příkaz" >> scritp.sh a pak pomocí chmod 755 změnil příznaky. Když jsem chtěl soubor spustit ./script.sh tak to vyhodilo hlášku: -bash: ./script.sh: cannot execute binary file. Když vyrobím script přes mc tak vše funguje OK. Tuším, že to nějak souvisí s příznakem souboru, který určuje, jestli je textový nebo binární - systém jej vnímá jako binární a ne textový, ale nevím jak to změnit. Na souboru vytvořeném přes "echo" havaruje např. i program recode, takže ho systém vnímá jako jiný než textový. Nevíte, jak udělat, aby systém ten soubor vnímal jako textový a aby se soubor tvářil a choval jako textový?
Už jsem přišel na to čím to bylo. Ale přijde mi to divné. Na první řádce skriptu bylo #komentář a díky tomu, že jsem před tuto řádku vložil řádku a přidal
#!/bin/bash tak to začalo fungovat. Myslel jsem, že znaky za # je veškerý text braný jako komentář. Všechny dosavadní skripty, které jsem dělal jsem používal bez #!/bin/bash a fungovali. Můžete mi někdo vysvětlit, jaký přesně má tato řádka význam? Děkuji
Má význam - jak má jinak rozkodnout OS čím to má spustit.
Pokud tam tu řádku nemáš tak musíš shell spustit ručně: "bash skript.sh" ("sh skript.sh") nebo pokud je to jiný tak "jiný skript.xy".
Je to proto že linux nemá pouze jeden shell, ale jsou různé: sh, bash, tc, python, php .......
Ahoj,
Znaky za '#' jsou v shellu komentar az na jednu vyjimku - a tou je pukud je prvni znak souboru a druhy znak je '!' - pote jsou veschny znaky do konce radku interpretovany jako jmeno a argumenty programu kteremu je jmeno souboru poslan jako posledni prametr (nebo tak nejak) - ten sice obsahuje tu prvni rakdu, ale pro nej je to uz jen komentar (problem by byly shelly, kde '#' neni komentar).
Takze:
$ echo "# komentar" > test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
pokus
- funguje protoze tam neni '!' za '#'
$ echo ' #!komentar' > test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
pokus
- funguje protoze '#' je az druhy znak
$ echo > test; echo '#!komentar' >> test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
pokus
- funguje protoze '#' je az druhy znak (zacina na druhem radku)
$ echo '#!komentar' > test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
bash: ./test: komentar: bad interpreter: No such file or directory
- nefunguje
Shellový skript musí začínat speciálním řádkem, např. pro Bash: #!/bin/bash , pak až následují příkazy. Pokud jste vytvořil skript jen přesměrováním příkazu do souboru, tak tam patrně onen spec. řádek chybí.
Shellový skript musí začínat speciálním řádkem,
rastos@linux ~ $ echo ls /dev > /tmp/fero ; chmod 0700 /tmp/fero; /tmp/fero
cdrom ptya4 ptyd0 ptypc ptys8 ptyv4 ptyy0 ram6 tty0 tty49 ttyb8 ttye4 ttyr0 ttytc ttyw8 ttyz4
console ptya5 ptyd1 ptypd ptys9 ptyv5 ptyy1 ram7 tty1 tty5 ttyb9 ttye5 ttyr1 ttytd ttyw9 ttyz5
...
Je to trocha inak: ak spustiteľný súbor začína znakmi !# tak to čo nasleduje až po koniec riadku sa považuje za meno a a parametre programu, ktorý má interpretovať zvyšok súboru (čo môže byť bash, ale aj awk, perl, ... čokoľvek) Ak ten súbor nezačína riadkom #! tak závisí od shellu užívateľa, ale spravidla to znamená, že je interpretovaný sh
.
If the first line of a file of shell commands starts with the characters #!, the results are unspecified. ... A portable application cannot use #! as the first line of a shell script ...Z hľadiska prenostiteľnosti je teda najlepšie písať skripty interpretovateľné shellom
sh
a na ich začiatok žiadny interpreter explicitne neuvádzať.
Linux nerozlišuje binární nebo textové soubory, linux rozlišuje pouze spustitelné soubory to nastvíš pomocí chmod viz: man chmod.
Taky v tom adresáři musí být povoleno spouštět soubory.
Taky pokud je to skript tak je vhodné na začátku uvést jakým programem se má ten skript spouštět, provádí se to tak že na začátku souboru je "#!" a za ním následuje celá cesta k tomu spustitelnému souboru.
Příklad:
[petr@soban bin]$ cat pre #!/usr/bin/env python import sys, cgi transformed = [cgi.escape(line, quote=True) for line in sys.stdin] print '-' * 50 ........ [petr@soban bin]$ cat dv #!/bin/bash if test $# -eq 2 then ...........
Tiskni
Sdílej: