Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.
Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.
Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.
Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.
Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).
aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.
Byly vyhlášeni vítězové a zveřejněny vítězné zdrojové kódy (YouTube, GitHub) již 29. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C.
Mám trochu hloupý problém. Byl jsem líný používat vi a tak jsem vytvořil skript pomoci echo "příkaz" >> scritp.sh a pak pomocí chmod 755 změnil příznaky. Když jsem chtěl soubor spustit ./script.sh tak to vyhodilo hlášku: -bash: ./script.sh: cannot execute binary file. Když vyrobím script přes mc tak vše funguje OK. Tuším, že to nějak souvisí s příznakem souboru, který určuje, jestli je textový nebo binární - systém jej vnímá jako binární a ne textový, ale nevím jak to změnit. Na souboru vytvořeném přes "echo" havaruje např. i program recode, takže ho systém vnímá jako jiný než textový. Nevíte, jak udělat, aby systém ten soubor vnímal jako textový a aby se soubor tvářil a choval jako textový?
Už jsem přišel na to čím to bylo. Ale přijde mi to divné. Na první řádce skriptu bylo #komentář a díky tomu, že jsem před tuto řádku vložil řádku a přidal
#!/bin/bash tak to začalo fungovat. Myslel jsem, že znaky za # je veškerý text braný jako komentář. Všechny dosavadní skripty, které jsem dělal jsem používal bez #!/bin/bash a fungovali. Můžete mi někdo vysvětlit, jaký přesně má tato řádka význam? Děkuji
Má význam - jak má jinak rozkodnout OS čím to má spustit.
Pokud tam tu řádku nemáš tak musíš shell spustit ručně: "bash skript.sh" ("sh skript.sh") nebo pokud je to jiný tak "jiný skript.xy".
Je to proto že linux nemá pouze jeden shell, ale jsou různé: sh, bash, tc, python, php .......
Ahoj,
Znaky za '#' jsou v shellu komentar az na jednu vyjimku - a tou je pukud je prvni znak souboru a druhy znak je '!' - pote jsou veschny znaky do konce radku interpretovany jako jmeno a argumenty programu kteremu je jmeno souboru poslan jako posledni prametr (nebo tak nejak) - ten sice obsahuje tu prvni rakdu, ale pro nej je to uz jen komentar (problem by byly shelly, kde '#' neni komentar).
Takze:
$ echo "# komentar" > test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
pokus
- funguje protoze tam neni '!' za '#'
$ echo ' #!komentar' > test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
pokus
- funguje protoze '#' je az druhy znak
$ echo > test; echo '#!komentar' >> test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
pokus
- funguje protoze '#' je az druhy znak (zacina na druhem radku)
$ echo '#!komentar' > test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
bash: ./test: komentar: bad interpreter: No such file or directory
- nefunguje
Shellový skript musí začínat speciálním řádkem, např. pro Bash: #!/bin/bash , pak až následují příkazy. Pokud jste vytvořil skript jen přesměrováním příkazu do souboru, tak tam patrně onen spec. řádek chybí.
Shellový skript musí začínat speciálním řádkem,
rastos@linux ~ $ echo ls /dev > /tmp/fero ; chmod 0700 /tmp/fero; /tmp/fero
cdrom ptya4 ptyd0 ptypc ptys8 ptyv4 ptyy0 ram6 tty0 tty49 ttyb8 ttye4 ttyr0 ttytc ttyw8 ttyz4
console ptya5 ptyd1 ptypd ptys9 ptyv5 ptyy1 ram7 tty1 tty5 ttyb9 ttye5 ttyr1 ttytd ttyw9 ttyz5
...
Je to trocha inak: ak spustiteľný súbor začína znakmi !# tak to čo nasleduje až po koniec riadku sa považuje za meno a a parametre programu, ktorý má interpretovať zvyšok súboru (čo môže byť bash, ale aj awk, perl, ... čokoľvek) Ak ten súbor nezačína riadkom #! tak závisí od shellu užívateľa, ale spravidla to znamená, že je interpretovaný sh.
If the first line of a file of shell commands starts with the characters #!, the results are unspecified. ... A portable application cannot use #! as the first line of a shell script ...Z hľadiska prenostiteľnosti je teda najlepšie písať skripty interpretovateľné shellom
sh a na ich začiatok žiadny interpreter explicitne neuvádzať.
Linux nerozlišuje binární nebo textové soubory, linux rozlišuje pouze spustitelné soubory to nastvíš pomocí chmod viz: man chmod.
Taky v tom adresáři musí být povoleno spouštět soubory.
Taky pokud je to skript tak je vhodné na začátku uvést jakým programem se má ten skript spouštět, provádí se to tak že na začátku souboru je "#!" a za ním následuje celá cesta k tomu spustitelnému souboru.
Příklad:
[petr@soban bin]$ cat pre #!/usr/bin/env python import sys, cgi transformed = [cgi.escape(line, quote=True) for line in sys.stdin] print '-' * 50 ........ [petr@soban bin]$ cat dv #!/bin/bash if test $# -eq 2 then ...........
Tiskni
Sdílej: