3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Mám trochu hloupý problém. Byl jsem líný používat vi a tak jsem vytvořil skript pomoci echo "příkaz" >> scritp.sh a pak pomocí chmod 755 změnil příznaky. Když jsem chtěl soubor spustit ./script.sh tak to vyhodilo hlášku: -bash: ./script.sh: cannot execute binary file. Když vyrobím script přes mc tak vše funguje OK. Tuším, že to nějak souvisí s příznakem souboru, který určuje, jestli je textový nebo binární - systém jej vnímá jako binární a ne textový, ale nevím jak to změnit. Na souboru vytvořeném přes "echo" havaruje např. i program recode, takže ho systém vnímá jako jiný než textový. Nevíte, jak udělat, aby systém ten soubor vnímal jako textový a aby se soubor tvářil a choval jako textový?
Už jsem přišel na to čím to bylo. Ale přijde mi to divné. Na první řádce skriptu bylo #komentář a díky tomu, že jsem před tuto řádku vložil řádku a přidal
#!/bin/bash tak to začalo fungovat. Myslel jsem, že znaky za # je veškerý text braný jako komentář. Všechny dosavadní skripty, které jsem dělal jsem používal bez #!/bin/bash a fungovali. Můžete mi někdo vysvětlit, jaký přesně má tato řádka význam? Děkuji
Má význam - jak má jinak rozkodnout OS čím to má spustit.
Pokud tam tu řádku nemáš tak musíš shell spustit ručně: "bash skript.sh" ("sh skript.sh") nebo pokud je to jiný tak "jiný skript.xy".
Je to proto že linux nemá pouze jeden shell, ale jsou různé: sh, bash, tc, python, php .......
Ahoj,
Znaky za '#' jsou v shellu komentar az na jednu vyjimku - a tou je pukud je prvni znak souboru a druhy znak je '!' - pote jsou veschny znaky do konce radku interpretovany jako jmeno a argumenty programu kteremu je jmeno souboru poslan jako posledni prametr (nebo tak nejak) - ten sice obsahuje tu prvni rakdu, ale pro nej je to uz jen komentar (problem by byly shelly, kde '#' neni komentar).
Takze:
$ echo "# komentar" > test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
pokus
- funguje protoze tam neni '!' za '#'
$ echo ' #!komentar' > test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
pokus
- funguje protoze '#' je az druhy znak
$ echo > test; echo '#!komentar' >> test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
pokus
- funguje protoze '#' je az druhy znak (zacina na druhem radku)
$ echo '#!komentar' > test; echo "echo pokus" >> test; chmod +x test; ./test
bash: ./test: komentar: bad interpreter: No such file or directory
- nefunguje
Shellový skript musí začínat speciálním řádkem, např. pro Bash: #!/bin/bash , pak až následují příkazy. Pokud jste vytvořil skript jen přesměrováním příkazu do souboru, tak tam patrně onen spec. řádek chybí.
Shellový skript musí začínat speciálním řádkem,
rastos@linux ~ $ echo ls /dev > /tmp/fero ; chmod 0700 /tmp/fero; /tmp/fero
cdrom ptya4 ptyd0 ptypc ptys8 ptyv4 ptyy0 ram6 tty0 tty49 ttyb8 ttye4 ttyr0 ttytc ttyw8 ttyz4
console ptya5 ptyd1 ptypd ptys9 ptyv5 ptyy1 ram7 tty1 tty5 ttyb9 ttye5 ttyr1 ttytd ttyw9 ttyz5
...
Je to trocha inak: ak spustiteľný súbor začína znakmi !# tak to čo nasleduje až po koniec riadku sa považuje za meno a a parametre programu, ktorý má interpretovať zvyšok súboru (čo môže byť bash, ale aj awk, perl, ... čokoľvek) Ak ten súbor nezačína riadkom #! tak závisí od shellu užívateľa, ale spravidla to znamená, že je interpretovaný sh
.
If the first line of a file of shell commands starts with the characters #!, the results are unspecified. ... A portable application cannot use #! as the first line of a shell script ...Z hľadiska prenostiteľnosti je teda najlepšie písať skripty interpretovateľné shellom
sh
a na ich začiatok žiadny interpreter explicitne neuvádzať.
Linux nerozlišuje binární nebo textové soubory, linux rozlišuje pouze spustitelné soubory to nastvíš pomocí chmod viz: man chmod.
Taky v tom adresáři musí být povoleno spouštět soubory.
Taky pokud je to skript tak je vhodné na začátku uvést jakým programem se má ten skript spouštět, provádí se to tak že na začátku souboru je "#!" a za ním následuje celá cesta k tomu spustitelnému souboru.
Příklad:
[petr@soban bin]$ cat pre #!/usr/bin/env python import sys, cgi transformed = [cgi.escape(line, quote=True) for line in sys.stdin] print '-' * 50 ........ [petr@soban bin]$ cat dv #!/bin/bash if test $# -eq 2 then ...........
Tiskni
Sdílej: