Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
iptables --table nat --append POSTROUTING --out-interface eth0 -j MASQUERADE iptables --append FORWARD --in-interface eth1 -j ACCEPT iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -m multiport -p udp --dports 500,4500 --to-destionation 77.75.76.3 iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -p gre -j MASQUERADEZkoušel jsem i pfSense a IPcop... výsledek stejný. Připojím se, dál nic neprojde. Pokud se s VPN klientem připojím přímo k WAN, je vše OK. Je mi divné, že ani pfSense (nb. postavený na FreeBSD) a spol. není s to fungovat, když je právě k takovýmto účelům stvořen a krabička-router za 800, či ICS ve Windows to zvládá bez problému. Na internetu se válí různé diskuze o tomto problému, ale nepodařilo se mi najít funkční řešení. Takže mi spíše jde o to, jestli jste to už někdo neřešil. Předem díky.
Když tvrdí, že má ciscoVPN, tak potřebuje esp, port 4500 pro traversal a 500 pro ipsec. To vlastně vidí v tom logu z wiresharku
V isakmp fázi IPsecu se používá buď AH nebo ESP, v tom sniffu, kde to maká, by mělo být vidět, jaké protokoly jedou. A mam pocit, že CiscoVPN je ořezanej v tom smyslu, že tam moc volit nejde
Jak koukam na specifikaci CiscoVPN, AH nepodporuje ... a nějaké parametry v konfiguráku v linuxu nevidim
P.S. co fragmentace a MTU, nemáte v tom háček? Kolik vám proleze linkou jednim paketem?
Viz onen odkaz na IPsec v linuxu ...
První fáze obvykle podporuje dva různé módy: hlavní (main) a agresivní (aggressive) mód. Oba módy sice ověřují identitu protějších stran komunikace a vytvářejí ISAKMP SA, ale agresivní mód užívá pouze polovinu zpráv, aby dosáhnul tohoto cíle. To má ale svoji stinnou stránku, protože argesivní mód nepodporuje zabezpečení procesu ověření identity a je proto náchylný na útok typu "muž uprostřed" (man-in-the-middle attack), pokud je užívaný ve spojení se sdílenými klíči. Na druhou stranu je to jediný účel agresivního módu. Z důvodu vnitřního fungování hlavního módu, tento mód nepodporuje použití různých sdílených klíčů pro neznámé protější strany komunikace. Agresivní mód nepodporuje zabezpečení procesu ověření identity a přenáší identitu klienta otevřeným způsobem. Protější strany komunikace se proto musejí před procesem ověřování identity znát, aby se mohly použít různé sdílené klíče pro různé účastníky komunikace.
Takže mi přijde jasné, že se v tom sniffu, kde nejede VPNclient, dostane wireshark dostane na vnitřek paketu, aby vypsal, co tam vidí = rozpoznal to, protože to není kryptováno. Na rozdíl od úspěšného navázání VPNclienta, kde jsou data kryptována a tudíž nelze vypsat, nevidí wireshark, jaké pakety vidí.
Hm, pro mne podstatné bylo to, že i zde v té citaci je vidět, že Aggressive mode se sestavuje v kratším počtu paketů. V tom sniffu při průchodu natem je vidět oněch paketů o dost víc. Dneska si zřejmě to nasimulovat nestihnu, abych dal do placu řešení.
Za prvné si ujasni jaký transport vlastně používáš, resp. chceš používat:
Případně pokoušíš-li se o GRE, které myslím ale se Cisco klientem nerozchodíš
Nastavení transportu je ve Windows klientu v založce transport, v Linuxu i Windows v profilu jako EnableNat a TunnelingMode.
Pokud si můžeš vybrat (podporuje-li to VPN server) zkus TCP, jako jediné je bezproblémové, pokud máš dva klienty.
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j SNAT --to-source 10.a.b.cNo a na druhem pc jsme jen nastavil branu 192.168.1.1 a ner jel a i pripojeni na vpn. Takze zkus to takto, proste se vykasli na porty atd. Jde ejn o test. Proste nech vse povoleny.
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j SNAT --to-source 10.0.2.15 iptables -t nat -A PREROUTING -d 10.0.2.15 -j DNAT --to 192.168.68.2
Hm, mam dojem, že pointou je to, že odchozí se nejdřív natuje a pak kryptuje a příchozí obráceně - a když to prohodíte, sice máte ipsec, ale data nee ... v tom že bude pointa.
IPsec - swan česky jako zdroj. Sám jsem nezkoušel.
Tiskni
Sdílej: