Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
man tar
-N ....
Neodpovím, další podotázky:
Není jednodušší vytvářet tar již s požadovaným obsahem?
Je nutné používat tar, existuje-li např. rsync* utility?
Jaký je účel takového použití taru? (to měl být první dotaz)
PM
dobry den
Existuje avfs, coz je FUSE zalezitost pro mountovani ruznych ne-filesystemu.
Ve verzi v me distribuci to ma read-only podporu pro tar/gzip.
Takze neni problem pristupovat k jednotlivym souborum pomoci konstrukce find -print0 | xargs -0 ....
Rozhodne to ale nedoporucuji na produkcni nasazeni.
A parsovat vystup z 'tar -t --verbose' bych nedoporucoval uz vubec (osetrit vsechny pripustne znaky neni zadna sranda).
marek
Jde to třeba takhle:
#!/usr/bin/python import tarfile, time days = 30 now = time.time() tarnew = tarfile.open('pokus_new.tar', 'w') tarold = tarfile.open('pokus.tar') count = 0 for item in tarold: if not item.isfile(): continue if (now-item.mtime)/86400 < days: print item.name content = tarold.extractfile(item) tarnew.addfile(item, content) count += 1 tarnew.close() print count, 'items'
Vezme to pokus.tar a vytvoří pokus_new.tar, ve kterém jsou pouze soubory novější než 30 dní. O adresářích se mi nechtělo přemýšlet, takže je přeskakuju. Budou tam nějaké nebo to bude „plochý“ seznam souborů?
Tiskni
Sdílej: