NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Mám zálohovací server, který každý den sbírá data z ostatních PC a sype je do adresářů odpovídajícím jednolivým PC. Potřebuji, aby jednou týdně (v sobotu) po stažení všech dat proběhl v každém adresáři výběr soubor(ů) se sobotním datumem a ty se překopírovaly na jiné místo. Chtěl jsem něco, co by "proskenovalo" konkrétní adresář a vybralo jen ty soubory, které dopovídají podmínce: "jestli se datum vytvoření souboru = dnešnímu datu tak to překopíruj tam a tam", ale nevím jak to formulovat do skriptu. Hledal jsem to v parameterech příkazů cp, find, rsync, ale nepovedlo se mi to. Prostě nějak systému sdělit, aby ze všech souborů v adresáři překopíroval jen ty, které mají dnešní datum.
find
...find adresář_se_soubory -mtime 0 -type f -exec cp {} kam_kopírovat \;
Díky moc. Bylo to přesně ono - jen mě nenapadlo dát tam 0. Ještě bych měl jeden dotaz: Dá se příkazem find vyhledávat podle více parametrů? Potřeboval bych proléz adresář se zálohou a vymazat tam všechny *.mp3, *.bak, *.avi atd souboury. Nevím jak příkazu find říct, aby vyhledal včechny soubory podle těchto kritéríí. Nechce se mi používat cyklus for...
find ./ -regextype posix-egrep -regex '(.*mp3|.*bak)'najdeš v aktuálním adresáři všechny soubory s příponou
mp3
a nebo bak
.
To je skoro ono, ale v man píšou že to neumí zadání typu: *p1*.txt nebo ~*.* a to bych také potřeboval. Skučně není nějaká možnost jak zadat nějak takto:
find . -type f -name *.mp3 *.avi *p1*.txt ~*.* -exec .... nevím jak mu vysvětlit, aby to chápal jako masku hledání a ne přepínače ...
egrep
, což ti přeci musí stačit.
Zadal jsem příkaz find ./ -regextype posix-egrep -regex '(*2*)' a nic to nenašlo. Přitom v tom adresáři mám soubor cd2iso.sh. Díval jsem se na regular egrep expressions a podporují zástupné znaky jako *, ? apod. tak nevím, jestli nedělám chybu někde v zadání. Myslel jsem, že když zadám *.mp3 že ta tečka znamená tečku oddělující příponu souboru.
Myslel jsem, že když zadám *.mp3 že ta tečka znamená tečku oddělující příponu souboru.Asi si pletete shellovské wildcardy (?, *) a regulární výrazy, kde
.
(tečka) znamená libovolný znak a *
libovolný počet (i nulový) předchozího znaku (nebo skupiny).
Tj. (*2*)
je chybný regexp (ale shellovsky je to OK), chtěl jste spíše něco jako .*2.*
man find
a v něm hledat -or
to jsem hledal, ale podle manu to znamená "pokud platí ten nebo ten výraz pak udělej to a to" - potřebuji jen nadefinovat masku hledání
find ./ -\( -name '*.bak' -or -name '*.mp3' -\) -exec rm {} \;
hledas asi neco takoveho ?
find /dir -type f ( -name "*.[Mm][Pp]3" -o -name "*.[Aa][Vv][Ii]" -o -name "*.[Mm][Pp][Ee][Gg]" -o -name "*.[Mm][Pp][Gg]" ) ....
Tak tohle už vypadá správně linuxácky ... ale hází to hlášku: "bash: syntax error near unexpected token `(' " Začalo to fungovat až když jsem odstranil ty závorky. Jinak je to to, co jsem hledal, jen jsem nevěděl jak zřetězit ty vyhledávací parametry.
Začalo to fungovat až když jsem odstranil ty závorky.Obávám se, že tím můžete změnit význam. Ty závorky musí být olomítkované
\(
a \(
.
Zdravím. Tak mám zase problém .... Vyhledávání a mazání mi už celkem funguje, ale ... když mi vhledávání najde soubory, které mají v názvu $ nebo ~ tak mi nejdou smazat. Myslím, že příkaz rm bere dolar jako proměnnou a tak se změní název souboru a pak nejde smazat. Názvy jsou např.:
~$íjem repase1.DOC, ~WRL3131.TMP apod. Právě těchto balastních souborů se potřebuji zbavit. Nepomohlo ani když jsem název dal do uvozovek. Neměl by jste někdo nějaký typ?
bash$ touch '~$íjem repase1.DOC' bash$ ls -ld '~$íjem repase1.DOC' -rw------- 1 ash users 0 Feb 16 12:16 ~$íjem repase1.DO bash$ find . -name '~$íjem repase1.DOC' -exec -rm {} \; bash$ ls -ld '~$íjem repase1.DOC' ls: cannot access ~$íjem repase1.DOC: No such file or directory
-exec rm {}
No to mi právě takto nefunguje. Zkoušel jsem přímo rm "$pokus.txt" a nic - vypadla hláška že soubor .txt není adresářem ani souborem. On bere $pokus.txt jako proměnnou $pokus a příponu .txt díky čemuž mu vznikne prázný název souboru, protože proměnná $pokus není pochopitelně nadefinována, takže mu z toho vznikne .txt
find . -name '~$íjem repase1.DOC' -exec -rm {} \;
vám soubor nesmaže?
Ono když zkoušíte rm "$pokus.txt" tak to samozřejmě hledá proměnnou pokus, protože ve dvojitých uvozovkách dochází k expanzi proměnných, na rozdíl od apostrofů (jednoduchých uvozovek), tedy rm '$pokus.txt', to pak smaže opravdu $pokus.txt. Takže tohle chování je v pořádku, nic to nevysvětluje.
Na začátku jsem se ptal, podle čeho filtrovat soubory. Zálohování mi funguje tak, že mám ze vzdálených serverů přimountované adresáře a z těch pomocí skriptu vysbírám data a nakopíruju je na hlavní záložní server. A z těch dat na hlavním serveru potřebuji jednou za týden vybrat naposledy nakopírované soubory tj. ten den a ty odložit na jiné místo. Kde bych nalezl nějaké info o tom programu dar?
Tiskni
Sdílej: