Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Mám zálohovací server, který každý den sbírá data z ostatních PC a sype je do adresářů odpovídajícím jednolivým PC. Potřebuji, aby jednou týdně (v sobotu) po stažení všech dat proběhl v každém adresáři výběr soubor(ů) se sobotním datumem a ty se překopírovaly na jiné místo. Chtěl jsem něco, co by "proskenovalo" konkrétní adresář a vybralo jen ty soubory, které dopovídají podmínce: "jestli se datum vytvoření souboru = dnešnímu datu tak to překopíruj tam a tam", ale nevím jak to formulovat do skriptu. Hledal jsem to v parameterech příkazů cp, find, rsync, ale nepovedlo se mi to. Prostě nějak systému sdělit, aby ze všech souborů v adresáři překopíroval jen ty, které mají dnešní datum.
find
...find adresář_se_soubory -mtime 0 -type f -exec cp {} kam_kopírovat \;
Díky moc. Bylo to přesně ono - jen mě nenapadlo dát tam 0. Ještě bych měl jeden dotaz: Dá se příkazem find vyhledávat podle více parametrů? Potřeboval bych proléz adresář se zálohou a vymazat tam všechny *.mp3, *.bak, *.avi atd souboury. Nevím jak příkazu find říct, aby vyhledal včechny soubory podle těchto kritéríí. Nechce se mi používat cyklus for...
find ./ -regextype posix-egrep -regex '(.*mp3|.*bak)'najdeš v aktuálním adresáři všechny soubory s příponou
mp3
a nebo bak
.
To je skoro ono, ale v man píšou že to neumí zadání typu: *p1*.txt nebo ~*.* a to bych také potřeboval. Skučně není nějaká možnost jak zadat nějak takto:
find . -type f -name *.mp3 *.avi *p1*.txt ~*.* -exec .... nevím jak mu vysvětlit, aby to chápal jako masku hledání a ne přepínače ...
egrep
, což ti přeci musí stačit.
Zadal jsem příkaz find ./ -regextype posix-egrep -regex '(*2*)' a nic to nenašlo. Přitom v tom adresáři mám soubor cd2iso.sh. Díval jsem se na regular egrep expressions a podporují zástupné znaky jako *, ? apod. tak nevím, jestli nedělám chybu někde v zadání. Myslel jsem, že když zadám *.mp3 že ta tečka znamená tečku oddělující příponu souboru.
Myslel jsem, že když zadám *.mp3 že ta tečka znamená tečku oddělující příponu souboru.Asi si pletete shellovské wildcardy (?, *) a regulární výrazy, kde
.
(tečka) znamená libovolný znak a *
libovolný počet (i nulový) předchozího znaku (nebo skupiny).
Tj. (*2*)
je chybný regexp (ale shellovsky je to OK), chtěl jste spíše něco jako .*2.*
man find
a v něm hledat -or
to jsem hledal, ale podle manu to znamená "pokud platí ten nebo ten výraz pak udělej to a to" - potřebuji jen nadefinovat masku hledání
find ./ -\( -name '*.bak' -or -name '*.mp3' -\) -exec rm {} \;
hledas asi neco takoveho ?
find /dir -type f ( -name "*.[Mm][Pp]3" -o -name "*.[Aa][Vv][Ii]" -o -name "*.[Mm][Pp][Ee][Gg]" -o -name "*.[Mm][Pp][Gg]" ) ....
Tak tohle už vypadá správně linuxácky ... ale hází to hlášku: "bash: syntax error near unexpected token `(' " Začalo to fungovat až když jsem odstranil ty závorky. Jinak je to to, co jsem hledal, jen jsem nevěděl jak zřetězit ty vyhledávací parametry.
Začalo to fungovat až když jsem odstranil ty závorky.Obávám se, že tím můžete změnit význam. Ty závorky musí být olomítkované
\(
a \(
.
Zdravím. Tak mám zase problém .... Vyhledávání a mazání mi už celkem funguje, ale ... když mi vhledávání najde soubory, které mají v názvu $ nebo ~ tak mi nejdou smazat. Myslím, že příkaz rm bere dolar jako proměnnou a tak se změní název souboru a pak nejde smazat. Názvy jsou např.:
~$íjem repase1.DOC, ~WRL3131.TMP apod. Právě těchto balastních souborů se potřebuji zbavit. Nepomohlo ani když jsem název dal do uvozovek. Neměl by jste někdo nějaký typ?
bash$ touch '~$íjem repase1.DOC' bash$ ls -ld '~$íjem repase1.DOC' -rw------- 1 ash users 0 Feb 16 12:16 ~$íjem repase1.DO bash$ find . -name '~$íjem repase1.DOC' -exec -rm {} \; bash$ ls -ld '~$íjem repase1.DOC' ls: cannot access ~$íjem repase1.DOC: No such file or directory
-exec rm {}
No to mi právě takto nefunguje. Zkoušel jsem přímo rm "$pokus.txt" a nic - vypadla hláška že soubor .txt není adresářem ani souborem. On bere $pokus.txt jako proměnnou $pokus a příponu .txt díky čemuž mu vznikne prázný název souboru, protože proměnná $pokus není pochopitelně nadefinována, takže mu z toho vznikne .txt
find . -name '~$íjem repase1.DOC' -exec -rm {} \;
vám soubor nesmaže?
Ono když zkoušíte rm "$pokus.txt" tak to samozřejmě hledá proměnnou pokus, protože ve dvojitých uvozovkách dochází k expanzi proměnných, na rozdíl od apostrofů (jednoduchých uvozovek), tedy rm '$pokus.txt', to pak smaže opravdu $pokus.txt. Takže tohle chování je v pořádku, nic to nevysvětluje.
Na začátku jsem se ptal, podle čeho filtrovat soubory. Zálohování mi funguje tak, že mám ze vzdálených serverů přimountované adresáře a z těch pomocí skriptu vysbírám data a nakopíruju je na hlavní záložní server. A z těch dat na hlavním serveru potřebuji jednou za týden vybrat naposledy nakopírované soubory tj. ten den a ty odložit na jiné místo. Kde bych nalezl nějaké info o tom programu dar?
Tiskni
Sdílej: