Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Dobry den,
nedavno jsem si do sveho routeru WL500W stahnul neoficialni Oleg Firmware a diky nemu konecne zprovoznil ssh pripojeni na router.
Na nem bezi Linux s Kernelem 2.4.20. O temer vsechny prikazy se stara utilita busybox. Ta je vsak zkompilovana s minimem prikazu. Rekl jsem si tedy, ze si zkompiluji novou verzi se vsemi prikazy.
Stahnul jsem si tedy nejnovejsi verzi 1.13.2 a zkompiloval na svem PC (kernel 2.6.28, gcc 4.3.3), pak jsem vyslednou binarku nahral pres scp na router. Ta vsak nefungovala. Predpokladam, ze to bude tim, ze architektura routeru je zcela odlisna od te v PC. Otazka tedy zni. Jak mohu na svem pc busybox zkompilovat tak, abych ho pak mohl spustit na embeded linuxu v routeru?
A jeste jedna vec. Prihlasuji se pres ssh jako admin - je to jediny uzivatel v /etc/passwd (pak je tam jeste nobody), ale napriklad do adresare /bin/ ma pravo zapisu jen root, ktery tam vsak jako uzivatel neneexistuje. Jak je vubec mozne ze tyto soubory vlastni neexitujici uzivatel? Je nejaka moznost jak do techto adresaru zapisovat? Napadlo me leda pouzit nejaky local root exploit:)
Tak jsem zjistil ze ten router ma architekturu MIPS. V manualu k gcc jsem nasel option -march=mips32, gcc mi vsak haze toto:
$ gcc -march=mips32 a.c a.c:1: error: bad value (mips32) for -march= switch a.c:1: error: bad value (mips32) for -mtune= switch
Muzete mi prosim poradit jak tedy program prelozit pro MIPS?
Primo cely novy OS tam nepotrebuju, na to nemam ani potrebne znalosti. Staci mi jen vedet, jak zkompilovat treba jednoduche Hello World v cecku pro MIPS architekturu, vi nekdo?
Tiskni
Sdílej: