Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Dokáže prosím někdo osvětlit důvod:
Kubuntu 8.04, xterm-unicode
1. Lokální shell. Označení myší (bez shiftu) uloží do primární schránky (dle výpisu xsel -o v jiném lokálním xtermu).
2. Lokální shell, otevřený vim. Označení myší (bez shiftu) uloží do primární schránky (dle výpisu xsel -o).
3. Vzdálený shell přes ssh, debian stable. Označení myší (bez shiftu) uloží do primární schránky (dle výpisu xsel -o).
4. Vzdálený shell přes ssh, otevřený vim. Označení myší uloží do primární schránky JEN se stisknutým shiftem (dle výpisu xsel -o).
Tedy přes SSH ve vimu musím stisknout současně shift, ve všech ostatních případech se text do primární schránky uloží. Díky moc za rady.
Ten vzdálený vim zdá se akceptuje dvě schránky - výběr se shiftem a bez shiftu, oboje si pamatuje současně. Do xselection ale ukládá jen ten se shiftem. Použití obou je hodně matoucí, člověk si stále plete, co má v shiftové a co v neshiftové schránce. Lze to prosím nějak vypnout, tedy aby na shift i neshift + myš ukládal do primární schránky?
A úplně ideální by bylo mít veškerý výběr myší jen přes shift, velice často si člověk obsah schránky smaže kliknutím v pohybu a o chviličku delším podržením tlačítka - označí se jedno dvě písmenka a originál můžu do schránky kopírovat znovu. Nebo třeba chci přepsat jiný text v GUI, nový již mám ve schránce, místo označení původního textu a kliknutí prostředním tlačítkem musím nejdříve vložit a pak původní text odstranit (jinak mi při označení přepíše nový text ve schránce).
Tiskni
Sdílej: