Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobry den,
Predem se omlouvam, pokud se uz podobny problem resil. Bud neumim hledat, nebo jsem lama.
Mam ADSL pripojeni od O2 pres modem D-LINK DSL-321B. Ten ma LAN 192.168.1.1. Z modemu jde do eth1 meho linuxoveho routeru (voyage linux - v podstate debian). Zde bezi NAT a z eth0 (static 192.168.2.1) jde do switche pro ostatni PC (192.168.2.0/32).
eth1 je konfigurovano pres dhcp (bere IP z dhcp serveru D-LINK modemu). To funguje normalne, co 30s si eth1 lizne adresu a dokonce modem "probridguje" verejnou IP, takze se na eth1 spravne objevi verejna IP pridelena ISP O2.
Z ostatnich PC za NAT (192.168.2.0/32) se ovsem nedostanu na internet. To je asi logicke, protoze v route neni zaznam o default gw. Ten rucne doplnim (default gw na verejnou IP eth1). Pak vse jede jak ma.
O2 ovsem nepouziva stejne verejne adresy a tak jednou za cas proste spojeni PC za NAT do inetu vypadne, protoze si eth1 lizne jinou verejnou IP adresu a tim padem zaznam default gw v route je spatny.
Otazka tedy zni:
Lze nejak sikovne zautomatizovat zadavani/odebirani default gw podle pridelene adresy na rozhrani eth1?
Zatim to delam scriptem v cronu (a 5min), ale nelibi se mi to.
Predem dekuji za konstruktivni odpovedi.
Přijde mi, že to máte děsně složité, navíc ten popis je nejasný.
Modem na vnitřním rozhraní rozdává přes DHCP adresy z rozsahu 192.168.1.1/něco, ale veřejná adresa je „probridgovaná“. Co to znamená? Které zařízení na jakém rozhraní má veřejnou adresu?
Vnitřní síť za routerem určitě není z rozsahu 192.168.2.0/32.
neni zaznam o default gw. Ten rucne doplnim (default gw na verejnou IP eth1).
Na jakém stroji takto doplníte směrovací tabulku? Na routeru nebo na stanicích ve vnitřní síti?
Obecně vám doporučuji přepnout modem do skutečného režimu bridgování Ethernetu a na routeru si pustit PPPoE klienta. Tak dostanete veřejnou adresu přímo na router a modem se do toho nebude vůbec motat. Pak stačí na routeru místo SNAT použít MASQUARADE, který si automaticky bere veřejnou adresu z odchozího PPP rozhraní.
Dekuji za odpoved.
Přijde mi, že to máte děsně složité, navíc ten popis je nejasný.
Ano modem je v pohode, rozdava adresy 192.168.1.X. Bezi na nem asi nejaky bridge nebo neco, protoze v momente, kdyz modem prideli prvnimu klientovi adresu (napr. 192.168.1.2), tak za okamzik se tato zmeni na verejnou IP adresu z WAN portu modemu. Takze me jde ciste jen o muj router, kde mam eth1 (192.168.1.2 a nasledne verejna IP z wan portu modemu) a eth0 kde je 192.168.2.1 (mistni sit).
Vnitřní síť za routerem určitě není z rozsahu 192.168.2.0/32.
Samozrejme ze 192.168.2.0/24
Na jakém stroji takto doplníte směrovací tabulku? Na routeru nebo na stanicích ve vnitřní síti?
Na tom routeru. Router zaroven dela dhcp server stanicim v 192.168.2.0/24, tem prideluje klasicky def. gw 192.168.2.1
Obecně vám doporučuji přepnout modem do skutečného režimu bridgování Ethernetu a na routeru si pustit PPPoE klienta. Tak dostanete veřejnou adresu přímo na router a modem se do toho nebude vůbec motat. Pak stačí na routeru místo SNAT použít MASQUARADE, který si automaticky bere veřejnou adresu z odchozího PPP rozhraní.
Verejnou adresu na router dostanu, bohuzel nedostanu zaznam o def. gw na tom routeru. Takze o to se stara klient PPPoE?
Dekuji, zkusim se na to PPPoE podivat a nastudovat.
Preklad adres (spolu s fw) je resen pres Shorewall.
Řekl bych, že modem pošle první adresu s krátkou životností a když je se neobjeví další DHCP klient, tak tomu jedinému (ve vašem případě routeru) pošle veřejnou adresu. Pravděpodobně ale už nepošle adresu brány. Asi se modem snaží být chytřejší, než ve skutečnosti je :(
Pokud se chcete s tím trápit, tak se zaměřte na DHCP klienta na routeru. Jaké dostává od serveru údaje a jestli je skutečně všechny použije k přenastavení systému.
Vždy tu ale zůstane nevyřešený problém: modem nemůže vědět, kdy mu Telecom změní adresu, takže na routeru zůstane nějakou dobu stará veřejná adresa.
PPPoE je PPP nad Ethernetem. Tento protokol používá Telecom mezi ADSL ústřednou a zákaznickými modemy. Když na modemu nastavíte režim Ethernet bridge, bude se modem chovat jako ethernetový switch (na ADSL lince používá Telecom Ethernet), takže váš router bude moci přímo komunikovat s ústřednou.
Když si nainstalujete, nastavíte a spustíte PPPoE klienta, vytvoří se zcela běžné rozhraní ppp0 a nastaví se směrování a resolver v /etc/resolv.conf, jako kdybyste se připojoval přes vytáčené spojení.
Dekuji za prikladne vysvetleni. Moc pomohlo :)
Uz zkousim PPPoE. Principialne je to presne to, co potrebuji
S modemem je to presne tak jak pisete ..
Vyzkousim a dam sem vysledek.
Takze modem nastaven do bridge modu a na routeru spusten a skonfigurovan pppoe klient
Funguje konecne dle mych predstav.
Jeste jednou dekuji panove, zase jsem si rozsiril obzory
Co vam brani prepnout ten modem do bridge rezimu?
Tiskni
Sdílej: