Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
jde prosim vás, když mám nainstalovaný 64 bit mandrivu 2007 na ní dát šě bit aplikace? např. apache, mysql apod.? mam takovy problem, že kdyz na server nainstaluju 32 bit mandrivu, tak mi špatně ukazuje pamět, místo 8 nebo 4 giga mi ukazuje pouze 2,7 giga. Děkuji za radu.
No jít by to mělo teda aspoň u mě na 2009.1 to jde. Potřebuješ k tomu 32-bit knihovny ale nevím jak pochodíš bo mám pocit že na 2007 jsem už nenašel na FTPku repozitáře.
Jinak docela bouřlivá diskuse ohledně problému s víc než 4GB operačky a přechodem na 64bit byla zde
ja mam dojem ze to je nastavenim jadra (32bit). tam sa zapina podpoda nad 4G. zapni tu volbu a skompiluj jadro.
Problém je ten, že když tam mám 4 giga ram a nainstaluju verzi 32 bit, že me je vidět jen 2,7 giga ram a ne čtyřy, to mi docela trápí. nejde se s tím nekde pohrát?
ja bych ale potreboval 32 bit, jelikož vsecho na 64 bit nemám... : ( jde to nekde nastavit at to adresuje více? četl jsem že to umí až 64 giga pomocí PAE, ale nevim jak na to... :( díky
kompilacia jadra
no je to tak. ja som mal ten isty problem. ked som mal v pc 3gb alebo 4gb ziaden rozdiel nebolo vydno. dokonca som to reklamoval. predajca hardveru ma uistil ze je to ok.
Tiskni
Sdílej: