Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
nevite nekdo, jak je to s podporou od RedHat, kdyz bude na serveru naistalovany VMware server? Ten si musi nahrat nekolik svych modulu do jadra, takze by me zajimalo, jestli by potom v pripade nejakych problemu support od RedHatu nerekl, ze takhle modifikovany systemem nebudou resit. Potrebuji najit nejaky argument proc dat na servery XEN misto trapneho VMServeru. To ze je VM server mnohem pomalejsi a neni to zadne serverove reseni uz jsem zkusil, ale na argument projekt managera, ze jemu VMserver funguje na notebooku bez problemu, to nestacilo
ps. jestli nekoho napadne nejaky dobry dovod proc nepouzit VMserver tak sem snim.
Diky
Mohu se optat, co povazujes za 'serverove reseni' virtualizace? ESX? Solarisove zony nebo snad domeny? Nechces snad naznacit, ze XEN, ze ne? To, ze s necim neumim pracovat, jeste neznamena, ze to je spatne (hint - coz takhle zkusit nainstalovat VMware Tools?)
To mas jednoduche, za serverove reseni se obecne povazuje technologie kde je nejaka zaruka ze bude fungovat. Mas seznam HW u ktereho je jistota, ze bude pracovat bez problemu a kdyz ne tak muzes zvednou telefon a zeptat se co muze byt problem a mas zaruceno ze dany SW a HW bude podporovan alespon po dobu na kterou si koupis support. U VMware je to ESX server u RedHatu zase XEN.
ps.Jak mi pomuzou VMware tools se stabilitoua rychlost VMserveru to opravdu netusim. Pokus to porovnavas, jako nas PM, na spusteni jednoho VM stroje, na kterem si nanstalujes linux nebo win takje to debata o nicem, Zkus si na VMserver naistalovat 4 VM na kazdem alespon neco pustit a zjistis ze je to naprosto nepouzitelny. Vykon procesoru asi stacit bude, ale napr. rychlost cteni z disku, spadne 10% vykonu na nevirt. HW.
ps. Co mas proti XENu? Posledni verze jsou rychlejisi nez VMware a to ze nema zadne klikaci udelatko, vadi jen u opravdu velkych projektu. A jestli to chces vedet tak spravuji celkem 11 ESX serveru ce 2 Virtual. Centrech.
Tiskni
Sdílej: