Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
prosím o radu s přidáváním v LDAPu pomocí slapadd.Pomocí migračního scriptu jsem vytvořil passwd.ldif .
Připsal jsem hlavičku o které jsem se dočetl v knize
dn: dc=mojedomena,dc=cz
objectClass: domain
dc: jindrovi
dn: ou=People,dc=mojedomena,dc=cz
objectClass: organizationalUnit
ou: People
dal jsem příkaz: slapadd -v -l passwd.ldif
a vyhodilo my to tuto chybu:
The first database does not allow slapadd; using the first available one (2)
bdb_db_open: database "dc=mojedomena,dc=cz": database already in use.
backend_startup_one: bi_db_open failed! (-1)
slap_startup failed
googl mi to přeložil asi takto:
slapadd-v-l passwd.ldif
První databáze neumožňuje slapadd; pomocí prvního dispozici jeden (2)
bdb_db_open: Databáze "dc = mojedomena, dc = cz": databáze, jsou již v provozu.
backend_startup_one: bi_db_open selhala! (-1)
slap_startup selhala
Jak mám postupovat ?
Jsem začátečník děkuji velmi
slapadd
pouzite utilitu ldapadd
. To, preco vam vypise, ze "databaza sa uz pouziva" spociva v tom, ako slapadd
pracuje. On totiz vykonava operacie priamo nad databazou bez pouzitia protokolu LDAP. A kedze demon slapd
tu databazu prave pouziva (lebo je spusteny) tak vam to z pochopitelnych dovodov neprejde. Takze... bud vypnete LDAP server pocas modifikacie utilitou slapadd
, alebo pouzijete ldapadd
, ktora vykonava pridanie objektov cez LDAP protokol.
Tiskni
Sdílej: