Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Ještě jednou zdravím, pokouším se vygerevovat certifikát certifikační autority a k ní samozřejmě klíč, když zadám:
openssl req -nodes -config openssl.cnf -days 1825 -x509 -newkey rsa:2048 -out ca-cert.pem -outform PEM
tak bych měl mít podle konfigruračního souboru ve složce private klíč ca-key.pem, ten mám. Ve složce certs by měl být certifikát ca-cert.pem, ale ten se nevytvoří. Nikde není žádná chyba, vše vypadá, že proběhlo normálně, ale nemám ten certifikát. Přikládám konfigurák openssl. Neví někdo, kde dělám chybu?
Předem díky.
Dobry den,
Bez certifikatu CA vam to logicky nema z cehovygenerovat klic,
takze ho mate v jinem adresari nez hledat, muj tip. Skuste vytvo-
rit adresar napriklad /etc/ssl/CA/ a v konfiguraci zmenit dir na
dir = /etc/ssl/CA a znovy vygenerovat CA, pripadne zkusit
vyhledat pres find / -type f -name ca-cert.pem, kde se ve zku-
tecnosti naleza. PRoste se mi nezda definice dir = ., nemate ho
v / nahodou? Mozna kravina..
NN
Tiskni
Sdílej: