Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Jsem majitelem NB hp 6730b. Běží mi tam ubuntu 8.10. Jako druhý systém tam mám widle, ty pouštím sice "jednou do roka", ale tam to vypadá se suspendem ok, takže hw problém to asi nebude. Pokud v ubuntu normálně v gnome uspím notebook a pak ho probudím, mám tak 50% šanci, že se naplno rozjede větrák notebooku a nejde zastavit. Pomůže pokud nb jednou nebo víckrát za sebou uspím a probudím. Kde hledat problém? Mám pocit, že dřív mi to tohle nedělalo. Dělá to jak pokud to běží na baterii i pokud to jede ze sítě.
Nápodobně, HP 6730B mam, na něm gentoo, větráky skoro nemuknou, jádro 2.6.27-gentoo-r7, sys-power/acpi 0.06-r5, sys-power/acpid 1.0.6-r1, sys-power/acpitool 0.4.7-r1, sys-power/hibernate-script 1.97-r4.
Třeba u mě je to tak, že když větráček běžel před uspáním tak běží na stejných otáčkách i po probuzení, přestože je procesor studený. Jediné řešení co jsem našel je napsat si skript, který krátce naplno zatíží procesor aby se zahřál aspon na 50°C a pak se skript vypnul. Teplota procesoru pak spadne tak na 40° a větráček už neběži.
Zkusim. Stejné problém je na distribučním jádře i na vanilce 2.6.28.4, to už jsem taky zkoušel, ale bez úspěchu.
Tak reload modulu fan nezabral.
Co restart acpi?
Ani to nepomohlo.
Mam dojem, že je ten noťas docela novej, takže bych dal nejnovější verze kernelu jestli pomůže? Moje osobní zkušenost s tim noťasem: ovládání jasu přes acpi mi v Mandrivě jde, v gentoo nee. Zatim jsem to neřešil.
No já mám tenhle problém na obou jádrech 2.6.27 i na řadě 2.6.28. Možná to porouchalo něco v biosu, protože já 2.6.28 zkoušel ještě před tím než to začalo dělat problémy, ale nejsem si jistý kdy přesně to začalo.
chvt 7; chvt 1; chvt 7umistene do suspend skriptu ihned po probuzeni
Tiskni
Sdílej: