abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:33 | Nová verze

    Ben Sturmfels oznámil vydání MediaGoblinu 0.15.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. MediaGoblin (Wikipedie) je svobodná multimediální publikační platforma a decentralizovaná alternativa ke službám jako Flickr, YouTube, SoundCloud atd. Ukázka například na LibrePlanet.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:44 | Zajímavý software

    TerminalPhone (png) je skript v Bashi pro push-to-talk hlasovou a textovou komunikaci přes Tor využívající .onion adresy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:22 | IT novinky

    Před dvěma lety zavedli operátoři ochranu proti podvrženým hovorům, kdy volající falšuje čísla anebo se vydává za někoho jiného. Nyní v roce 2026 blokují operátoři díky nasazeným technologiím v průměru 3 miliony pokusů o podvodný hovor měsíčně (tzn., že k propojení na zákazníka vůbec nedojde). Ochrana před tzv. spoofingem je pro zákazníky a zákaznice všech tří operátorů zdarma, ať už jde o mobilní čísla nebo pevné linky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 03:44 | Komunita

    Společnost Meta (Facebook) předává React, React Native a související projekty jako JSX nadaci React Foundation patřící pod Linux Foundation. Zakládajícími členy React Foundation jsou Amazon, Callstack, Expo, Huawei, Meta, Microsoft, Software Mansion a Vercel.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 01:22 | IT novinky

    Samsung na akci Galaxy Unpacked February 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy S26, S26+ a S26 Ultra a sluchátka Galaxy Buds4 a Buds4 Pro. Telefon Galaxy S26 Ultra má nový typ displeje (Privacy Display) chránící obsah na obrazovce před zvědavými pohledy (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 00:22 | Nová verze

    Byla vydána grafická knihovna Mesa 26.0.1 s podporou API OpenGL 4.6 a Vulkan 1.4. Je to první stabilní verze po 26.0.0, kde se novinky týkají mj. výkonu ray tracingu na GPU AMD a HoneyKrisp, implementace API Vulkan pro macOS.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.23.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opravuje 11 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Španělský softwarový inženýr oznámil, že se mu podařilo na dálku ovládat sedm tisíc robotických vysavačů po celém světě. Upozornil tak na slabé kybernetické zabezpečení těchto technologií a jejich možné a snadné zneužití. Nesnažil se hacknout všechny robotické vysavače po světě, ale pouze propojil svůj nový DJI Romo vysavač se zařízením Playstation. Aplikace podle něj ihned začala komunikovat se všemi sedmi tisíci spotřebiči a on je

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 03:33 | Humor

    Momo je fenka cavapoo, která svými náhodnými stisky kláves bezdrátové klávesnice vytváří jednoduché počítačové hry. Technicky to funguje tak, že Raspberry Pi s připojenou bluetooth klávesnicí posílá text do Claude Code, který pak v Godotu píše hry a sám je i testuje pomocí screenshotů a jednoduchých simulovaných vstupů. Za stisky kláves je Momo automaticky odměňována pamlsky. Klíčový je pro projekt prompt, který instruuje AI, aby i

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 26
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (2%)
     (5%)
     (2%)
     (13%)
     (26%)
    Celkem 964 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Práce s páskovou mechanikou - ovládání

    24.2.2009 13:34 ondra.sk
    Práce s páskovou mechanikou - ovládání
    Přečteno: 258×

    Dobrý den, po dlouhé době se mi podařilo rozchodit páskovou mechaniku Quantum SDLT 320 pod linuxem. Měla by umět ukládat 160GB nekomprimovaně a 320 GB komprimovaně. K ovládání používám mt . Ovládání mi funguje, k práci se soubory používám tar, ale nevím, jak zjistit tyto věci:

    1. Jestli je zapnutá nebo vypnutá HW komprese (mt -f /dev/st0 status neraguje), popř jak ověřím, jestli jsou data na pásce zkomprimována nebo ne, popř jak ji zapnout a ověřit. V manuálu k mechanice píšou, že by měla být defaultně zapnutá, ale při kopírování zálohy mi došlo místo - asi po 150 GB, takže pochybuji, že je zapnutá.

    2. Když nahraju na pásku soubor, jak ho pak smazat (pokud to vůbec jde) nebo jestli se zálohuje pořád pryč a až dojde páska, tak se celá smaže. Myslel jsem, že páska funguje jako zapisovatelné médium, na které můžu zapisovat a mazat.

    3. Dá se na pásku ukládat ještě jiným způsobem (abych nemusel používat nějaké další externí programy) než tar -cvf jméno souboru? Něco jako cp soubor /dev/st0 nebo dd if=jméno souboru fo=/dev/st0

    4. Dá se nějakým příkazem zjistit typ pásky, který je vložen (podobně jako u voženého cd)

    5. Jak vylistovat zaplněné místo/volné místo

    Děkuji

     

    Odpovědi

    24.2.2009 14:01 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Práce s páskovou mechanikou - ovládání
    Zálohuje se pořád pryč - smazání lze pouze jako "přemazání", tj. vrátíte se na danou pozici a znovu začnete nahrávat.

    Ad volné místo - program pro manipulaci s páskou umí vrátit počet volných bloků.

    Můžete s páskou pracovat jako s jiným zařízením, nicméně páska má omezený režim.
    24.2.2009 14:12 ondra.sk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Práce s páskovou mechanikou - ovládání

    Takže stačí, když před použitím pásku přetočím na začátek a spustím zálohování a to co je na ní, tak se automaticky přemaže?

    msk avatar 25.2.2009 12:28 msk | skóre: 27 | blog: msk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Práce s páskovou mechanikou - ovládání
    Ano.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.