Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
V MS Access je v dotazech možnost souhrnných dotazů. V Base jsem něco podobného našel pod tlačítkem funkce, ale je tam jenom "Count". V Accessu jsou i další jako třeba Sum, Kde, Seskupit....Já osobně bych to moc nevyužil, ale potřebuju to kvůli škole. Nejdou tam třeba další funkce dointalovat? Díky
To na mě dete moc složitě. Já jsem docela začátečník
No, kamarád myslel použít OpenOpice jako databázového klienta k nějakému databázovému serveru (např. MySQL, POSTGRES, Informix ...) a data mít tam. To ovšem znamená:
Takže, pokud jste začátečník a chcete se tomu trochu věnovat, zkusil bych na tomto serveru mrknout na "Poradna/Databáze" a věnoval nějaký čas mírnému vzdělání. SQL není až tak složitá věc na naučení.
Druhá, jednodušší možnost jsou kontingenční tabulky v Calcu v menu " Data/Průvodce daty". Na řešení školní úlohy to bude pravděpodobně stačit.
ZDAR!
No my právě ve škole probíráme Access a já jsem byl rád že jsem profesora překecal aby mi vůbec dovolil Base. Myslim, že víc už by nezkous
Myslím, že funkčnost MS Access a OOBase se úplně nekryjí, takže to může být i problém. Záleží na tom, co je obsahem té úlohy. Pokud jsou to nějaké součty a sekupení hodnot není to v tom průvodci daty žádný problém (tabulky se dají spojit v Base a výsledek posoučtovat v kontingenční tabulce), pokud se má dělat nějaká sestava, tak na to jsou asi nejjednodušší v Calcu "Data/Mezisoučty". Calc má pře klávesu F4 přístup do Base a tabulka nebo dotaz se normálně myší přetáhnou na pracovní plochu Calcu.
Jinak JDBC a ODBC rozhraní na velkou SQL databázi samozřejmě podporují dost složité dotazy včetně agregací a pro Base se to chová, jako by to byly její vlastní tabulky.
ZDAR!
Tiskni Sdílej: