Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
V MS Access je v dotazech možnost souhrnných dotazů. V Base jsem něco podobného našel pod tlačítkem funkce, ale je tam jenom "Count". V Accessu jsou i další jako třeba Sum, Kde, Seskupit....Já osobně bych to moc nevyužil, ale potřebuju to kvůli škole. Nejdou tam třeba další funkce dointalovat? Díky
To na mě dete moc složitě. Já jsem docela začátečník
No, kamarád myslel použít OpenOpice jako databázového klienta k nějakému databázovému serveru (např. MySQL, POSTGRES, Informix ...) a data mít tam. To ovšem znamená:
Takže, pokud jste začátečník a chcete se tomu trochu věnovat, zkusil bych na tomto serveru mrknout na "Poradna/Databáze" a věnoval nějaký čas mírnému vzdělání. SQL není až tak složitá věc na naučení.
Druhá, jednodušší možnost jsou kontingenční tabulky v Calcu v menu " Data/Průvodce daty". Na řešení školní úlohy to bude pravděpodobně stačit.
ZDAR!
No my právě ve škole probíráme Access a já jsem byl rád že jsem profesora překecal aby mi vůbec dovolil Base. Myslim, že víc už by nezkous
Myslím, že funkčnost MS Access a OOBase se úplně nekryjí, takže to může být i problém. Záleží na tom, co je obsahem té úlohy. Pokud jsou to nějaké součty a sekupení hodnot není to v tom průvodci daty žádný problém (tabulky se dají spojit v Base a výsledek posoučtovat v kontingenční tabulce), pokud se má dělat nějaká sestava, tak na to jsou asi nejjednodušší v Calcu "Data/Mezisoučty". Calc má pře klávesu F4 přístup do Base a tabulka nebo dotaz se normálně myší přetáhnou na pracovní plochu Calcu.
Jinak JDBC a ODBC rozhraní na velkou SQL databázi samozřejmě podporují dost složité dotazy včetně agregací a pro Base se to chová, jako by to byly její vlastní tabulky.
ZDAR!
Tiskni
Sdílej: