Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Rád bych doinstaloval Linux (Ubuntu) na PC, kde už jsou nainstalovaný Windows Vista. Může mi někdo nabídnout návod, jak na to, aby Windowsy zůstaly zachovány? Kdyby tam byly XP, tak bych věděl, ale slyšel jsem, že Visty obsazují MBR jinak a o koexistenci Vist s Linuxem jsem ještě nic neslyšel...
Z toho návodu vykukuje, že jde o instalaci s XP. Nejde mi o data, žádný tam nejsou, ale nemám instalačky od těch Vist... Potřeboval bych potvrdit, že ve Vistech a Xp není při instalaci Linuxu rozdíl ! Pro začátek by mi stačila instalace pomocí Wubi, t.j. bez přerozdělení disku. MBR to ale přepsat musí a to mně právě zajímá, jestli to chodí !
Pokud budou windows na prvnim oddilu disku (sda1, hda1) tak s tim neni zadny problem a grub zavede xp, vistu i seven zcela bez problemu. Mnohokrate mam vyzkouseno. Pokud by jste se rozhod pro kompletni preinstalaci vcetne win tak si nejprve vytvorte oddily na disku pomoci nejake live distribuce linuxu a nastroje gparted - bezproblemu zvladne i praci s diskem SATA. Vhodnou distribuci je treba Puppy - ma asi 100 MB. Prvni oddil - ntfs, druhy treba ext3 treti tez ext3 a zbyvajici cast je dobre z pohledu win i linuxu zvolit fat32. Pokud mate hdd radove o velikosti stovky GB tak prvni oddily pro systemy bohate postaci o velikosti 15-20 GB (oddily teto velikosti lze snadno zalohovat a zpetne obnovovat pomoci nastroje dd nebo cat - pokud budete zalohy delat na zbyvajici oddil fat32 je nutne pouzit nastroj split pro rozdeleni do jednotlivych souboru o velikosti max 4000 MB) a oddil fat32 pro data podle toho co zbude. Jinak s nastroji pro prerozdeleni disku kde jiz jsou nejake windows mam trpke zkusenosti a proto doporucuji vyse uvedeny postup. Instalacku vist snad bez problemu si opatrite. Nema cenu zde rozebirat jak.
Nedávno jsem instaloval Ubuntu na notebook Asus s windows vista. Ve vygůglovaných diskusích lidi nedoporučovali použít k dělení disku integrovaný nástroj ve win vista, protože prý neposkytuje požadované možnosti a komfort. Tak jsem použil win program acronis, naprostá spokojenost, disk rozdělil spolehlivě a vistám ukrojený prostor vůbec neuškodil (oddíly: 1. recovery win, 2. vista, 3. /boot, 4. ubuntu, 5. nejaky_linux, 6. /home, 7. data).
Jenom dodám, že jsem acronis nepoužil nikdy před tím, hned tak nepoužiju, tak pro jedno použití jsem ho nekupoval.
Pak už stačí spustit instalaci ubuntu.
Tiskni
Sdílej: