Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
potřebuji nějaký jednoduchý SMTP server, který nezabere moc paměti a umožní odesílat poštu z notebooku, který hodně cestuje a má každou chvilku jinou síť.
Existuje něco takového? Přepínat pořád nastavení je otravné.
Používám openSUSE
Předem děkuji
Mám vlastní server v housing (teda rovnou vlastní webhosting :-)) a na notebooku mám postfix nakonfigurovaný jako jeho klienta (relayhost a přihlášení přes uživatele - používám smtp autorizaci při odesílání). Takže si stačí najít vhodného providera, který ti toto umožní.
a) Nestaci zapnout prislusnou sluzbu na localhostu ? (na redhatu staci)
b) Tohle uz stejne nebude ve velmi mnoha pripadech fungovat (blokace odchoziho portu 25)
msmtp. Dosáhneš toho, že pošta se odešle z klienta, ale zda odputovala do světa budeš pracně zjišťovat z logů či podobně nelehko
Pokud bude mít smtp někde na modemu, gprs nebo jiném připojení, tak to docela dost mailserverů vůbec nepřijme, protože to najde v blacklistech
bojim se, ze zminovanemu pozadavku vyhovi jakykoliv mailserver vcetne sendmailu. Problem bude opravdu s tim, ze se s nim jakozto s "anonymem" na dynamicke aderse nebude nikdo bavit a jeste ho obcas nekdo na pul cesty s 25kou utne.
Maly server (vykonem; 300MHz celeron,64MB ram,1GB disk je na to dostatecny a takove stroje jsou uz za odvoz (prijed si :-D ) ) nekde v netu (na nem cokoliv defaultniho v dane distribuci) s openvpn je schudne reseni, ktere bude fungovat odkudkoliv. Pro openvpn-server staci mapovat jediny port (tcp nebo udp, nekde vysoko) , nemusi mit "celou" verejnou ip.... proste jen sama pozitiva a socialni jistoty.
Tiskni
Sdílej: