Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Hezký den,
psaní odborných prací by mi velice usnadnilo, kdybych zjistil, zda (popřípadě čím a jak) se v dokumentu (tvořeném v Lyxu nebo třeba i v OpenOffice.org Writeru) odkazovat z jedné poznámky (jsou umístěny na konci dokumentu) na druhou (na její čislo, které se může měnit), jak vyžaduje jistá citační norma. Zkusím vysvětlit:
Nějak takhle vypadá text, který píšete:
Toto je odstavec X a v něm je poznámka první (č. 1).
Toto je věta Y, v níž je poznámka druhá (č. 2).
Zde jsou poznámky.
1 - poznámka první.
2 - poznámka druhá - viz poznámka č. 1.
Dojde ke změně textu (před odstavec X vsunut odstavec Z s poznámkou (pochopitelně číslovanou č.1):
Toto je odstavec Z, v němž je poznámka třetí (č. 1).
Toto je odstavec X a v něm je poznámka první (č. 2).
Toto je věta Y, v níž je poznámka druhá (č. 3).
Zde jsou poznámky.
1 - Poznámka třetí
2 - Poznámka první
3 - Poznámka druhá - viz poznámka č. 2.
Těším se na vaše nápady. Dosavadní praxe lidí, pro které je tato citační norma závazná, je po definitivním dopsání textu ručně projít poznámky a proměnit slovní zkratky na čísla. Případné pozdější opravy řeší "poznámkami" typu "1a" apod.
Nechce se mi věřit, že by neexistovalo jednoduché řešení... Ale nenašel jsem ho, nepomohlo ani fórum OpenOffice.org, které jsem kdysi zkoušel.
A protože je nepsaným pravidlem všech linuxových poraden reagovat otázkami (zde patrně "co je to proboha za citační normu?", odpovím předem: Tato.
nazdar nazmar. v lyxu to jde standardnim mechanismem odkazu. do poznamky vlozit znacku a na tuto znacku dat krizovy odkaz v druhe poznamce.
Shodou okolností jsem se nakonec proklikal k řešení v OOo (pomocí textového pole). Postup v lyxu chápu, jenže by bylo potřeba, aby se křížový odkaz odvolával přímo na číslo poznámky, ne na číslo z jejího obsahu.. Nicméně považuji problém za vyřešený, díky.
Tiskni
Sdílej: