Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Hezký den,
psaní odborných prací by mi velice usnadnilo, kdybych zjistil, zda (popřípadě čím a jak) se v dokumentu (tvořeném v Lyxu nebo třeba i v OpenOffice.org Writeru) odkazovat z jedné poznámky (jsou umístěny na konci dokumentu) na druhou (na její čislo, které se může měnit), jak vyžaduje jistá citační norma. Zkusím vysvětlit:
Nějak takhle vypadá text, který píšete:
Toto je odstavec X a v něm je poznámka první (č. 1).
Toto je věta Y, v níž je poznámka druhá (č. 2).
Zde jsou poznámky.
1 - poznámka první.
2 - poznámka druhá - viz poznámka č. 1.
Dojde ke změně textu (před odstavec X vsunut odstavec Z s poznámkou (pochopitelně číslovanou č.1):
Toto je odstavec Z, v němž je poznámka třetí (č. 1).
Toto je odstavec X a v něm je poznámka první (č. 2).
Toto je věta Y, v níž je poznámka druhá (č. 3).
Zde jsou poznámky.
1 - Poznámka třetí
2 - Poznámka první
3 - Poznámka druhá - viz poznámka č. 2.
Těším se na vaše nápady. Dosavadní praxe lidí, pro které je tato citační norma závazná, je po definitivním dopsání textu ručně projít poznámky a proměnit slovní zkratky na čísla. Případné pozdější opravy řeší "poznámkami" typu "1a" apod.
Nechce se mi věřit, že by neexistovalo jednoduché řešení... Ale nenašel jsem ho, nepomohlo ani fórum OpenOffice.org, které jsem kdysi zkoušel.
A protože je nepsaným pravidlem všech linuxových poraden reagovat otázkami (zde patrně "co je to proboha za citační normu?", odpovím předem: Tato.
nazdar nazmar. v lyxu to jde standardnim mechanismem odkazu. do poznamky vlozit znacku a na tuto znacku dat krizovy odkaz v druhe poznamce.
Shodou okolností jsem se nakonec proklikal k řešení v OOo (pomocí textového pole). Postup v lyxu chápu, jenže by bylo potřeba, aby se křížový odkaz odvolával přímo na číslo poznámky, ne na číslo z jejího obsahu.. Nicméně považuji problém za vyřešený, díky.
Tiskni
Sdílej: