Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Dobrý den,
používám Postfix+Squirrelmail. Nyní jsem dostal za úkol rozchodit přesměrování pošty a odpověď v nepřítomnosti, což by si uživatelé měli nastavovat z webmailu.
Plugin autoresponder ve Squirrelmailu mám zapnutý, vacation v linuxu nainstalovaný, ale nezdá se, že by to fungovalo.
Nevím, jak zajistit, aby se uložilo to, co uživatel v auto responderu přes webmail nastaví (Mělo by se to ukládat asi do .forward a do vacation.msg v /home adresáři uživatele. Ale neukládá se to.)
Díky za radu, JR
PS: prosím nepište, že tyto funkce zahlcují internet zbytečnými maily atd. atd., prostě to chce vedení a já se musím podřídit...
A má to právo do těch souborů zapisovat? Webová aplikace, což Squirrelmail je, má obykle právo zapisovat jen do složky příslušného webu.
Souborům jsem nastavil práva 777, ale ani tím se nic nezměnilo.
JR
To jsem jen hádal jako možnost. Tudy cesta nevede, tak jsem se na ten plugin zkusil podívat a:
Používám www.squirrelmail.org/plugin_view.php?id=172. Je to přes ftp.
Takže jsem použil plugin, na který se ptáte. Když nyní ve webmailu zapnu autoreply, tak se v home adresáři uživatele vytvoří soubory forward.* a vacation.*.
Plugin ale vrací místo odpovědi chybový mail, kde je ke konci hláška:
<test@mail.domena-xy.cz>: Command died with status 1: "/usr/bin/vacation test"
JR
No a co se tedy stane při spuštění toho příkazu bokem, pod uživatelem webového serveru nebo konkrétním člověkem?
Nestane se nic: když spustím /usr/bin/vacation test, tak je kurzor na začátku dalšího řádku a čeká...
Takže zřejmě čeká na nějaká data ze standardního vstupu. Asi bude potřeba najít, kde a jak se to v PHP volá, a doplnit nějaké debugovací hlášky. A nebo googlit, zda to již někdo vyřešil.
Pokud plugin vytváří ty soubory, tak funguje - dělá, to co má on dělat, ostatní je už na jiných programech. To odpovídání musíš mít rozchozené na úrovni poštovního programu. Pro začátek nainstaluj program vacation. Ten příkaz vacation v podstatě akorát do souboru vacation.msg zapíše zprávu, která se má posílat (a to je taky to, na co čeká, pokud ji nezadáš jako parametr).
Pokud plugin vytváří ty soubory, tak funguje - dělá, to co má on dělat, ostatní je už na jiných programech. To odpovídání musíš mít rozchozené na úrovni poštovního programu.
Ten příkaz vacation v podstatě akorát do souboru vacation.msg zapíše zprávu, která se má posílat (a to je taky to, na co čeká, pokud ji nezadáš jako parametr).
Ano, ono to vypadá, že plugin funguje, protože dokáže správně modifikovat soubory .vacation.* a .forward.*, jenže nějak selhává to odesílání.
Místo vacation zprávy přichází jen mail s chybou, co jsem psal.
Ale, jak jsem psal, to už je problém poštovního programu. Alespoň napiš co tam používáš (Postfix, Qmail, Sendmail, Exim ...)
Používám Postfix (viz původní dotaz). Nyní jsem zjistil, že ačkoliv plugin správně zapíše do souborů vacation a forward, tak zřejmě má při ukládání nastavení vyvolat příkaz /usr/bin/vacation -I, což neudělá. Tím se nevytvoří soubor .vacation.db.
Když spustím /usr/bin/vacation -I ručně, databáze se vytvoří a vše začne fungovat. Má to ale ještě nedostatek: na kažkou adresu odpovídá jen jednou.
Takže nyní mám 2 problémy:
1. jak donutit plugin, aby spustil vacation -I (běžný user práva ke spuštění má)
2. jak nastavit, aby odpovídal na každý mail z jedné adresy.
Zjistil jsem, že problém bude asi v konfiguračním souboru pluginu - config.php.
Zde je řádek:
$www_initialize = '/usr/bin/sudo -u ###USERNAME### /usr/bin/vacation -I';
Za ###USERNAME### se ve skriptu option.php dosadí uživateleské jméno. Ale příkaz sudo podle mě bude očekávat heslo, které ale nedostatk dostat, takže se příkaz neprovede. Tohle ale neumím vyřešit.
Inicializaci můžete uděla dopředu ručně, není potřeba při každé změně.
Zmíněné nastavení se použije, jen pokud je zapnuté $initialize_when_create nebo $initialize_when_change. Význam má také jen pokud se používá FTP přístup. Návod jak na to sudo je v souboru README u pluginu. Ve zkratece: do /etc/sudousers přidat
Runas_Alias MAILUSERS = {list of users using webmail and need vacation functionality}
apache ALL=(MAILUSERS) NOPASSWD: /usr/bin/vacation
kde apache nahradíte uživatelem, pod kterým běží webserver, a použijete ho i v tom config.php
Tak jsem tedy do toho souboru přidal:
Runas_Alias MAILUSERS = {test}
wwwroot ALL=(MAILUSERS) NOPASSWD: /usr/bin/vacation
a restartoval jsem server.
Teď mi však plugin při uložení nastavení (když zapnu autoreply) dává chybu An error occurred initializing the autoresponder
Takže správně má být:
Runas_Alias MAILUSERS = ALL
wwwrun ALL=(MAILUSERS) NOPASSWD: /usr/bin/vacation -I
Tím je problém vyřešen. Díky všem za rady.
JR
Můžeš tam mít i to test (předpokládám, že máš takového uživatele), ale bez těch složených závorek. A pokud jmen uvedeš více, tak je odděl čárkami.
Skopnul jsem ti to přímo z README a těmi závorkami chtěl autor zřejmě naznačit, že se jedná o seznam.
Tiskni
Sdílej: