Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim Vas, vyuzivam proftpd (mysql), rad bych vyuzil take apache2 k tomu, aby se mi zobrazovaly virtualni domeny v apache, chtel bych aby v urcitem adresari napr. /home/domena.cz/public_html/adresar
byl pristupny pro uzivatele, ktere bych pridaval pres mysql do proftpd.
Myslim to tak, chtel bych v urcitem adresari pro konkretni domenu udelat take ftp aliasy s jinym heslem a userem. Pokud to tak udelam, kazdy adresar ma jineho uzivatele a skupinu (to same kdyz se vytvori adresar primo pres php script), kdyz chci web zapnout a otevrit patricnou domenu, hodi mi to forbidden (error 403). Lze nejak v apache udelat to, aby se dalsi adresare otevirali pres apache nezavisle na skupine a uzivateli kteremu patri dany adresar? Dekuji
Pokud jsem správně pochopil, čeho tím chcete docílit, tak pouze stačí v té databázi uživatelů proftpd každému aliasu přiřadit DocumentRoot na adresář, ke kterému chcete, aby nadý uživatel měl přístup.
Aha, a toho docilim jak? Ja to mam zatim vse ve virtualu (ip adresa a aliasy), document root je nastaven na /home/domena.cz/public_html apod....
myslel jsem, ze existuje v apache nejaky univerzalni user a group, ktery nebude resit jestli patri adresar jednomu nebo druhemu uzivateli.
Kdyby se takhle Apache choval, tak by to byla díra do systému jako prase. A ten DocumentRoot v proftpd máte takhle nastavený v databázi, nebo jen v konfiguráku /etc/proftp nebo tak podobně?
Mam ho nastaven primo v /etc/apache2/apache2.conf primo na tvrdo. V MySQL mam jen proftpd a kdyz se prihlasim na FTP, vytvari to adresare i slozky pod uzivatelem uzivatel.domena.cz apod. tudiz mi o v apache2 neotevira stranky tam se mi oteviraji jen ty, ktere maji prava hlavniho adresare, tedy /home/domena.cz/
Asi si nerozumíme, já mluvím o DefalutRoot v proftpd, nikoli u apache, ten je správně, nastavený natvrdo. Kdežto proftpd může mít pro každého uživatele tedy Váš alias jiný DocumentRoot nebo chcete-li home directory. Web by měl běžet pod jedním uživatelem a to www-data. Aby tam mohl ukládat soubory uživatel, který se přihlásí přes FTP, tak přidejte uživatele ftp do skupiny www-data.
Tiskni
Sdílej: