Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
a když napíšeš /etc/init.d/shorewall start co to napíše přesně? možná to napíše případně i do /var/log. Tak sem dej obě dvě informace. Já jsem nakonec Shorewall nemusel použít, ale fungovat to musí
A co chces slyset? On ti to tam shorewall vypisuje. Mas ho napred nakonfigurovat. A doporucuje ti, aby sis precetl konkretni dokumentaci. To jsi ale neudelal nebo tomu vubec nerozumis.V obou pripadech musis dostudovat. Shorewall ma tuny dokumentace.
A proto to předešlé vlákno bylo označeno jaok vyřešené, jelikož konfiguraci si musíš udělat sám.
všechno se zdá být ok, kromě "TC_ENABLED=Internal" v shorewall.conf - tím se zapíná traffic shaping - zkusil bych dát "No".
btw restartuju příkazem "shorewall restart" a ten vypisuje všechno, co dělá - mělo by v tom výpisu snad být i vidět, jestli mu něco nevadí.
Jinak v shorewall conf mám ještě pár věcí jinak, ale podle mě s tím problémem nesouvisí - co v konfiguraci nemám, je "routestopped " zkusil bych ho případně odsunout, zda to nedělá zrovna tohle - k základnímu běhu není potřeba.
TC_ENABLED by problém být neměl, je to defaultní hodnota a běžně to s ní funguje. Routestopped se použije při "zastavení" shorewallu, kdy je veškerá komunikace se strojem zakázána kromě té definované ve zmíněném souboru. Na routování to opět nemá vliv.
Opravdu hloupé otázky:
btw v logu by taky mohlo být něco, co by napovědělo - spíš se mi nedaří přimět shorewall k tomu, aby byl méně ukecaný - už to tu i někdo řešil - mohlo by být vidět, kde se to zasekne/dropne/rejectne atp.
Vše vypadá dobře. Pokud nějaký paket neprojde, měl by být zalogovaný díky poslednímu pravidlu v policy. Pokud se tedy nedostanete na internet a log se neplni zahozenými pakety je problém mimo shorewall. Zkusil bych se podívat, zda je zapnuté routování, ale to si Shorewall zapíná běžně sám
Záleží co na tom routeru poběží. Pokud jen nejnutnější služby + shorewall a třeba i kešující DNS server nebo DHCP server, tak to bude OK
Zpomalí to pokud se vyskytne potřeba na výkon CPU nebo na paměť. Apache může oboje splnit vcelku lehce. Hlídejte si pomocí příkazu free a top nebo htop paměť a zatížení procesoru a uvidíte.
SSH není problém
s tím se nedá než souhlasit Až teď to čtu - během dne jsem bojoval proti "jinému" OS a snad i nakonec zvítězil - restartů nepočítaně 8-)
Tiskni
Sdílej: