NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Dobrý den, mám následující potíže nastavením lennyho s XFCE:
Problém č.1: Nedaří se mi mountovat druhej disk s NTFS (je to master, 30 G, oba disky jsou ATA). Po krátkém laborování s aptitude se mi povedlo dostat se na USB s FAT32, ale HDA nic. Je mi jasné, že na to potřebuju nějaký balíček, ale nevím jaký. Thunar disk vůbec nevidí, fPCman (z GNOME?) disk vidí, nicméně, když se ho pokusím otevřít, zahlásí mi to jakési upozornění o právech, načež to zmrzne a PCMAN musím shodit Xkillem a bez restartu ho znovu nespustím.
Problém č. 2: je to směšné, ale nastavení klávesnice, mám tam českou a chci nějakou jinou (anglickou), po několika hodinách šťourání v aptitude jsem se dostal leda tak k podpoře azbuky, pak jsem si pustil něco, co se jmenuje sciam a přibylo mi nastavení sciam, kde jsem přidal en(US), nicméně klávesnice mi furt píše ěščř etc. Jsem asi pitomý, ale nezjistil jsem kde se to nastavuje.
Problém č. 3: Nenašel jsem nastavení připojení, asi mi chybí nějaký balíček, jak nastavit IP a DHCP z příkazové řádky jsem nezjistil, potřeboval bych nějaký odkaz na rozumný (blbuvzdorný) návod.
Problém č. 4: Nemám doma net, existuje nějaký snadný způsob jak stáhnout package včetně prequisities do compu "na jedno kliknutí"?
Problém č. 5: Každý mi radí, že debian není vhodnej pro uplnýho začátečníka, já ale chci konkrétně debian, má nejvíc pro mě zajímavejch balíčků. XFCE je sice poměrně spartánské, ale chtěl jsem nenáročnej desktop, pracuju na relativně starožitném PC a nechci aby mi ho brzdily ještě animované hopsající nesmysly.
1. aptitude install ntfs-3g potom do /etc/fstab přidejte tento řádek
/dev/hda /mnt/C: ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.utf8,fmask=111 0 0
/mnt/C: si změňte na složku, kde chcete, aby disk byl.
2. dpkg-reconfigure xserver-xorg
3. XFCE neznám, ale v GnOME je určitě nějaký spráce připojení, kde si můžete síť nastavit. Pokud máte na síti DHCP server, tak stačí nainstalovat: aptitude install dhcp3-client
4. Nevím, jestli na jedno kliknutí, ale můžete, tam kde máte připojení k netu sledovat aktualizacee z www.debian.org, vypálit si aktualizovaný obraz na DVD a potom z něj doma aktualizovat.
5. Debianu se nebojte, to, co lidi říkají, je zastaralý mýtus, já taky první Linux měl Debian a stále mám.
1. mount -t ntfs /dev/hdb /mnt/disc (pouze rw, pripadne apt-get install ntfs-3g a potom
mount -t ntfs-3g /dev/sdb /mnt/disc
2. dpkg-reconfigure locales
3. ifconfig
cat /etc/network/interfaces
echo "auto lo" > /etc/network/interfaces
echo "iface lo inet loopback" >> /etc/network/interfaces
echo "auto eth0" >> /etc/network/interfaces
echo "iface eth0 inet dhcp" >> /etc/network/interfaces
ifdown eth0
ifup eth0
4. wget http://ftp.de.debian.org/debian/pool/main/o/openssh/openssh5.1p1-5_all.deb
5. Debian !!
NN
Ale fuj ifconfig, to už je minulost, lepší je ip.
Rád bych všem poděkoval za rady.
Jelen
Tiskni
Sdílej: