Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Dobrý den, mám následující potíže nastavením lennyho s XFCE:
Problém č.1: Nedaří se mi mountovat druhej disk s NTFS (je to master, 30 G, oba disky jsou ATA). Po krátkém laborování s aptitude se mi povedlo dostat se na USB s FAT32, ale HDA nic. Je mi jasné, že na to potřebuju nějaký balíček, ale nevím jaký. Thunar disk vůbec nevidí, fPCman (z GNOME?) disk vidí, nicméně, když se ho pokusím otevřít, zahlásí mi to jakési upozornění o právech, načež to zmrzne a PCMAN musím shodit Xkillem a bez restartu ho znovu nespustím.
Problém č. 2: je to směšné, ale nastavení klávesnice, mám tam českou a chci nějakou jinou (anglickou), po několika hodinách šťourání v aptitude jsem se dostal leda tak k podpoře azbuky, pak jsem si pustil něco, co se jmenuje sciam a přibylo mi nastavení sciam, kde jsem přidal en(US), nicméně klávesnice mi furt píše ěščř etc. Jsem asi pitomý, ale nezjistil jsem kde se to nastavuje.
Problém č. 3: Nenašel jsem nastavení připojení, asi mi chybí nějaký balíček, jak nastavit IP a DHCP z příkazové řádky jsem nezjistil, potřeboval bych nějaký odkaz na rozumný (blbuvzdorný) návod.
Problém č. 4: Nemám doma net, existuje nějaký snadný způsob jak stáhnout package včetně prequisities do compu "na jedno kliknutí"?
Problém č. 5: Každý mi radí, že debian není vhodnej pro uplnýho začátečníka, já ale chci konkrétně debian, má nejvíc pro mě zajímavejch balíčků. XFCE je sice poměrně spartánské, ale chtěl jsem nenáročnej desktop, pracuju na relativně starožitném PC a nechci aby mi ho brzdily ještě animované hopsající nesmysly.
1. aptitude install ntfs-3g potom do /etc/fstab přidejte tento řádek
/dev/hda /mnt/C: ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.utf8,fmask=111 0 0
/mnt/C: si změňte na složku, kde chcete, aby disk byl.
2. dpkg-reconfigure xserver-xorg
3. XFCE neznám, ale v GnOME je určitě nějaký spráce připojení, kde si můžete síť nastavit. Pokud máte na síti DHCP server, tak stačí nainstalovat: aptitude install dhcp3-client
4. Nevím, jestli na jedno kliknutí, ale můžete, tam kde máte připojení k netu sledovat aktualizacee z www.debian.org, vypálit si aktualizovaný obraz na DVD a potom z něj doma aktualizovat.
5. Debianu se nebojte, to, co lidi říkají, je zastaralý mýtus, já taky první Linux měl Debian a stále mám.
1. mount -t ntfs /dev/hdb /mnt/disc (pouze rw, pripadne apt-get install ntfs-3g a potom
mount -t ntfs-3g /dev/sdb /mnt/disc
2. dpkg-reconfigure locales
3. ifconfig
cat /etc/network/interfaces
echo "auto lo" > /etc/network/interfaces
echo "iface lo inet loopback" >> /etc/network/interfaces
echo "auto eth0" >> /etc/network/interfaces
echo "iface eth0 inet dhcp" >> /etc/network/interfaces
ifdown eth0
ifup eth0
4. wget http://ftp.de.debian.org/debian/pool/main/o/openssh/openssh5.1p1-5_all.deb
5. Debian !!
NN
Ale fuj ifconfig, to už je minulost, lepší je ip.
Rád bych všem poděkoval za rady.
Jelen
Tiskni
Sdílej: