Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
:1
, tak by to bol port 5901. Zly napad je to preto, pretoze VNC protokol nie je sifrovany. Navrhujem takyto postup:
prompt$ ssh -C -L 5901:localhost:5901 adresa.firewallu
Toto postavi tunel cez SSH protokol, a tadial potom beha cele VNC. Tie cisla portov treba upravit podla potreby. Parameter -C
je zapnutie kompresie, co sa moze tiez hodit. Potom vo VNC klientovi sa budete pripajat nie na firewall, ale na svoj lokalny stroj, kde caka koniec tunela, tzn:
prompt$ vncviewer localhost:1
{LAN}----eth0|firewallPC|ppp0-----Internet-----|clientPC|
To znamena, ze sa chcete z clientPC pripojit na firewallPC, kde Vam bezi VNC server. Samozrejme, ze vsetky tieto prikazy pisete na clientPC!! Adresa "adresa.firewallu" je potom IP adresa, alebo DNS zaznam ukazujuci na ppp0 rozhranie firewallPC. To je predsa verejna adresa toho stroja. Predpokladom teda je, ze na firewalle Vam bezi SSH server a VNC server. Ak Vam bezi VNC server na niektorom stroji vo vnutri LAN, a na ten sa chcete dostat z Internetu (co ale z povodnej otazky nevyplyvalo), tak potom prikaz na postavenie sifrovaneho tunelu pomocu ssh bude:
prompt$ ssh -C -L 5901:ip_vnc_stroja_v_LAN:5901 ip/DNS_ppp0_rozhrania_firewallPC
Treba si uvedomit, ze potom to cele bezi cez ten port-forwarding tunel. A jeden koniec je u Vas na lokalnom stroji (presmerovavate lokalny port), takze: vncviewer localhost:1
je uplne v poriadku, pokial samozrejme Vam funguje tunel a VNCserver sa nastartoval ako :1
Ozvite sa, keby to stale neslo. Mozno Vam aj pomoze man ssh
a pozrite si, co presne ten parameter -L
znamena.
Tiskni
Sdílej: