Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Hledám nějaké software, který by dokázal podle některých znaků porovnat dva obrázky. Např. fotka, kde stojí člověk s rukou nahoře není stejná jako fotka, kde stojí jiný člověk s rukou nahoře ale je stejná, když na obou stojí stejný člověk s rukou nahoře, i když není vzor a porovnávaný obraz úplně stejný. Je něco takovýho?
Řešení dotazu:
A musí to být open-source? Nejnovější iPhoto to prý umí...
Jak ten soft pozna, o ktery druh rozdilu Ti jde? :-) Treba Te priste bude zajimat jak moc ma ruku nahore misto xichtu a zas to bude spatne. :-/
No myslel jsem něco co bych mohl nastavit na to, čeho si má všímat.
muhehe,... neco jako:
foto_compare fotka1.jpg fotka2.jpg --ignore-list=hand-up,boot-color,hair-color,dogs,cats,cars
? Tak to bych programovat rozhodne nechtel
Ne! -něco, kde se dají buď graficky nebo jinak nakonfigurovat oblasti, obrysy atd., kde se mají hlídat změny. Potom to nějak(aby byl nějaký textový výstup) porovnat.
To co chces dokaze prakticky kazdy schopnejsi software pro kamerove systemy - ale ceny byvaji pres sto tisic. Jinymi slovy chces nadefinovat oblasti, treba obdelnikove v nich vypocitat histogram, histogram z dane oblasti z fotky1 aproximovat do velikosti histogramu z fotky2, ty pak odecist a zjistit jak moc se lisi. Nevim jestli nejaky open soursovy software toto dela, ale muzes si to naprogramovat.
Nevyznam se v tom, ale to ty programy skutecne timhle zpusobem dokazou poznat na dvou ruznych fotkach stejneho cloveka a odlist ho od nekoho jineho na treti fotce? Nezmate je, ze se dana osoba treba zrovna vyspala do ruzova?
Kdyz jsem si ten dotaz precetl poprve, tak me osobne napadla jen dve mista, kde je neco takoveho mozne: NSA a Hollywood
Tomas
Viděl jsem software pro windowsy, nebyl zas tak drahej, pomocí něhož se dal ovládat pc tzn. sledovalo to kam se člověk kouká, pomocí pohledu mohl přesouvat ikony atd. tak jsem si řekl že něco zjednodušenýho by mohlo být oss. Chtěl bych software použít pro identifikaci osob a jejich následovné sledování. Mám webkameru, která je přidělaná na servo. Prostě to mám udělané tak, že z pc mohu kamerou otáčet. Chtěl bych ale aby se otáčela automaticky a sledovala nějakýho člověka. Dejme tomu že budou v místnosti 3 lidi, tak nemůže sledovat všechny, ale bude sledovat toho, kterého má na základě nějakých podobností. Proto potřebuju porovnat 2 obrázky a nejlépe zjistit pozici shodného objektu. Z webkamery mi lezou hezké jpeg, takže tak by to šlo porovnat.
Tak digitalni fotaky dnes uz bezne obsahuji detkci obliceju, ale rozpoznat _STEJNY_ oblicej je uplne jina trida problemu. Ne, ze bych se tim nekdy vazne zabyval, ale vase dedukce mi pride silne naivni. Proc myslite, rozpoznani polohy oci je stejna uloha jako rozpoznani stejneho obliceje?
Sice tohle jde mimo me, ale obavam se, ze v dnesni dobe lze povazovat za uspech detekovat oblicej v obraze a to jeste kdyz hledi primo do kamery. Nicmene nejake uzitecne info lze najit napr. <a href="http://www.fit.vutbr.cz/~spanel/dp/spanel_dp_2003.pdf">zde</a>.
Tak porovnani postav asi vzdam, ale co takhle porovnavat jen napr. obleceni, treba postava 1 ma zlute triko s 3 podelnymi pruhy, postava 2 cerne triko. Nemuze byt preci slozite rozlisit je.
Spis bych se drzel tech tvari. To je vec, ktera se uz presouva z oblasti akademickych vyzkumu k beznym smrtelnikum - napr. zminene iPhoto, nebo nektere notebooky maji prihlasovani zalozene na vestavene kamere a systemu rozpoznani tvare. Jestli to spravne chapu, tak v tomto pripade je ceho se chytit (oci a nos) a na zaklade toho popsat a porovnavat jednotlive obliceje.
Pokud se vzdate zdvizenych rukou a spokojite se s rozeznanim do kamery hledicich obliceju, tak by Vam snad, pri trose vynalezoneho usili, mohl pomoci nektery z projektu na sf.net
Tomas
Obličej je málo pro sledování kamerou. Dal by se použít ale ještě něco k tomu. Např. podle barvy trika(i když ta není unikátní) by šlo sledovat i pokud je člověk otočený.
Pokud bych měl vzor(to triko jako obrázek), tak by se to mohlo porovnávat se všemi obrázky jestli se na nich nenachází něco +- shodného nezávisle na velikosti obrázku.
Mate nejaky konkretni duvod ci naznak, ze takove programy jsou uz dnes bezne dostupne? Vin s pomerne velkou mirou jistoty, ze existuje soft na porovnavani obliceju, ktery stoji sice tezke penize, ale pry horko-tezko funguje - tzn. jakz takz umi odfiltrovat zajimeve podobnosti od vsednich nesmyslu. Nicmene, ze by uz bylo k mani neco takoveho jako chcete vy, to by byla bomba. Takze mate nejaky duvod se domnivat, ze to existuje nebo se vam to jen zda byt jednoduche ?
Neco jako kaptcha z panackama..
Nejaky dobry OCR ?
NN
Srovnavani obrazku je obvykle zalozeno na porovnavani korelacnich funkci (viz wiki) dvou obrazu. Zhruba jde o to, ze se u dela s obrazkem nejaka operace (posun, otoceni, zmena meritka,..) a srovna se s jinym. Pokud je ta transformace uspesna, pak integral ze soucinu dosahuje maxima.
V praxi se ke korelacim pouziva rychla FFT (opet viz wiki). Otazkou je jen, jak nastavit parametry, jejich omezeni a mozne transformace.
Technicky je naprogramovani korelace opravdu snadne (rekneme 50 radku ve F95 je moje typicka nerobustni implementace) avsak je otazka jake vsechny mozne transformace je nutne brat v uvahu. Jake kvality jsou obrazky atd....
Pro kamerovy system pouzivam www.zoneminder.com
zkus se podivat na octave (open source), pripadne na matlab, ten je komercni, maj baliky na zpracovani obrazu. Videl bych to jako ze nacist obrazky a porovnat matice.
Tiskni
Sdílej: