Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mám trošku problém s natem. K modemu EchoLife HG520i se připojuji přes jeho wi-fi a do jednoho sítového portu mám zapojený Alix. na modemu mám nastavené, aby příchozí požadavky posílal právě na ten Alix(NAT - DMZ). To funguje. Na Alixu mám nastavený DNAT některých portů na lokální PC, To funguje, ale mám problém, že po vypnutí maškarády se nedostanu na www rozhraní toho modemu.
DNAT na ten modem mám nastavený takto:
-A PREROUTING -p tcp -m tcp --dport 8080 -j DNAT --to-destination 10.0.0.138:80
Zajímavé je, že ostatní DNAT na PC, které je připojené k modemu přes wi-fi funguje, ale na tem modem samostatný ne.
Maškarádu jsem musel vypnout, protože s ní mi nefungoval síťový přístup k WinStromu, protože jeho komunikace, která má probíhat pouze na loopbacku začala být mezi IP adresou Alixu a loopbackem.
Jak mám ten DNAT nastavit, abych se zase dostal na ten modem? Předem děkuju za vaše rady.
Zaprve v tom DNAT-u -m tcp byt nemusi. Zadruhe predpokladam,
ze na model lezes ze venku, tedy ne z PC, protoze tam by to slo
prese primo i bez natu, ale natujes veskery prichozi provoz, takze
proste NAT na modem ohnes na modem a ne do PC, jestli se ne-
pletu. 8080 natujes na 80, duvod? Dale jestli ma neco komuniko-
vat na loobacku, tak se to neroutuje tudis ani nenatuje? Maska-
rada je jine oznaceni pro NAT, takze kdyz natovani vypnes, asi
nebude chodit. Muzes byt vice konktetni co se tyce smer prekladu.
Nejaky config by nebyl?
NN
-A POSTROUTING -p tcp -m tcp --dport 80 -j MASQUERADETedy omezením Maškarády Natu jenom na port 80. Což sice přímo nechápu(že v té maškarádě není port 8080), ale už to jede. A tu maškarádu (DNAT) dělám, protože mi na tom Alixu běži www server, ftp server, postfix atd a přes další porty se potřebuju zvenku dostat i www a ftp server na lokálním PC.
Tiskni
Sdílej: