Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den, již skoro týden řeším problémy okolo webkamer. Mám nainstalovánu distribuci Kubuntu 8.10 a chtěl bych rozjet webkameru Creative Live! Cam Vista IM. S kamerkou samotnou není až takový problém, systém ji normálně vidí, hlásí se i ve skypu, ale při robrazování videa dochází jen k určitému barevnému zrnění. Paradoxní ovšem je, že na distribuci Kubuntu 8.04 kamera jede v pořádku. Mám nainstalován ovladač gspca-source. Děkuji za pomoc.
Tak jsem ješte maličko hledal a zjistil jsem, že pro kameru se používá jiný ovladač, nainstaloval jsem ho podle tohoto navodu:
sudo apt-get install subversion
mkdir webcam-driver
svn co svn://rastageeks.org/svn/ov51x-jpeg/trunk webcam-driver
cd webcam-driver
sudo apt-get install linux-headers-2.6.20-16-386
make
sudo make install
sudo modprobe ov51x-jpeg
ale výsledek pořád stejný, kamera nezobratuje adekvátní obraz...
Dobrý den,
Mám úplně stejný problém, používám windows vista x64, a nevím, co s tim, obrazem to vypadá na chybějící kodeky, což je samozřejmě nesmysl... Už druhá webkamera a mám s ní úplně stejný problém, zmeť divných barev a jinak vůbec nic : (...
Už taky opravdu nevím co s tím, zkoušel jsem i jinou distribuci, konkrétně Open Suse, s tím, že snad bude mít lepší podporu Hardware, ovšem problém pořád stejný. Paradoxně sem ještě přišel na jednu věc, že u určitého software konkrétně Ekiga se kamera rozjela, sice obraz byl hrozný, ale alespoň fungovala. Skype, nebo Camstream vůbec nereagují. Snad se najdte tedy nějaká dobrá duše, která náš problém dokáže vyřešit.
Tiskni
Sdílej: