Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Zdravím, Dneska jsem to bloudil po youtube a dostal jsem šílený nápad. Mám notebook (acer Extensa 5220) a v něm nějakou integrovanou grafickou kartu :) (asi tohle :D Intel Corporation Mobile GM965/GL960).
Po starém počítači mi zůsta monitor tak jsem dostal nápad že ho zkusím zapojit. Dříve na Windowsu sem ho jen připojil a díky nějakému softu od Aceru to jelo jenže se v linuxu ještě moc nevyznám, tak nevím co "nainstalovat" aby to běhalo :(
Googlil jsem ale jediné co jsem se dočetl je že když budu chtít mít na každém monitoru jinou plochu, že musím upravit nějaký conf. soubor ale to zatím nepotřebuji :) Děkuji za jakoukoliv odpověď. Ps. jsem zatím docela lamka ale učím se celkem rychle :) jo, abych nezapomněl. Používám lenyho
U Intelu si vystačíš s xrandr: How to setup Dual Head for Intel Graphics with RandR 1.2, v manuálové stránce xrandr je vše pěkně popsané.
Externy monitor na Intel ...
Xorg RandR 1.2
Intel Graphics ...
děkuji všem za rady ale monitor budu prodávat takže to všechno padá :)
Ještě jedno díky a čau ;)
Tiskni
Sdílej: